Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Мартин Скорсезе спечели “Оскар” най-накрая

11 коментара
Мартин Скорсезе спечели “Оскар” най-накрая

След близо 30 години очакване американския режисьор от италиански произход Мартин Скорсезе бе награден с “Оскар” за най-добър режисьор. Въпреки своята дълга филмография, той се пребори за най-престижната наградата в киното с последната си лента “От другата страна”.

Освен “Оскар” за режисура филмът получи и признанието на Академията за “най-добър филм”, “най-добър адаптиран сценарий” и монтаж.

Хелън Мирън със своето участие в “Кралицата” и Форест Уитъкър с “Последният крал на Шотландия” спечелиха награди в престижните секции за най-добра актриса и актьор. Най-награденият филм след “От другата страна” се оказа мексиканският “Лабиринтът на Пан”, който спечели Оскари за “художествена режисура”, “кинематография” и “грим”.

Алън Аркин спечели награда за най-добра поддържаща мъжка роля за играта си в “Мис слънчице”, а за най-добра второстепенна женска роля “Оскар” спечели Дженифър Хъдзън за “Момичета - мечта”.

В категорията “най-добър чуждоезичен филм” наградата заслужено взе немската драма “Животът на другите” в жестоката конкуренция на “Лабиринтът на Пан”. Американската академия призна немския филм, разказващ историята на източногермански режисьор “разработван” от ЩАЗИ, което подчерта значимостта на наградата “Оскар”.

Това доказа, че в САЩ са напълно способни да разберат посланията на един филм, който говори на езика на хората от по-източната част на Европа.

Дългото очакване

Толкова много хора желаеха това за мен. Вървейки по улицата непознати ме спираха и ми казваха – ти трябва да спечелиш, ти трябва да спечелиш, заяви Скорсезе по време на награждаването.

Режисьорът е роден на 17 ноември 1942 г. в Ню Йорк семейството на американци от италиански произход. Впоследствие улиците от неговото детство стават арена на драмите в някои от най-добрите му филми, припомня сайтът Oskar.com.

Като малък помага в католическата църква "Свети Патрик"  - там се разгръщат редица епизоди от "Мръсни улици", а Френсис Форд Копола заснема сцената на кръщенето от "Кръстникът".

В юношеските си години Скорсезе има намерение да стане свещеник. През 1956 гoдина постъпва в духовна семинария, но скоро я напуска, за да се посвети на киното. В началото на 60-те години e приет в Нюйоркския университет, специалност “кино”, която завършва през 1964 гoдина.

Още по време на следването си прави впечатление с късометражните си филми "What's a Nice Girl Like You Doing in a Place Like This? (1963), "It's Not Just You, Murray!” (1964) и "The Big Shave" (1967). Двете последни заглавия печелят награди на Нюйоркския кинофестивал.

През 1968 година Скорсезе дебютира с първия си пълнометражен филм "Кой чука на моята врата?" (Who's That Knocking at My Door?) с участието на Харви Кайтел. После работи по монтажа на знаменития документален филм "Уудсток" (1970).

Първата пълнометражна авторска продукция на режисьора е "Мръсни улици" (Mean Streets, 1973), която се води като начало на марката “Скорсезе” в световното кино. В по-голямата си част неговите филми са посветени на драмите в градските джунгли на Америка, на отчаялите се самотници, на неудачните опити за реализиране на американската мечта.

В над 30-годишната си кариера в киното режисьорът прави блестящит продукции "Мръсни улици", "Разярения бик", "Казино", мюзикъла "Ню Йорк, Ню Йорк" и документалния “Последният валс".

Въпреки това до преди “От другата страна” той получаваше единствено номинации за “Оскар”. Рекордът държи филмът "Бандите на Ню Йорк" (2002), който спечели 10 номинации за "Оскар", но в крайна сметка нито една статуетка.

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

11 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. незнайко
    #14

    Някой знае ли защо го пишат "Лабиринтът на Пан", когато на испански е "Лабиринтът на фавъна"?

  2. киноман
    #12

    Някой като пише първо трябва да прочете историята и да не ръси глупости. Скорсезе е роден през 1942 г. и дори да е искал не е могъл да сътрудничи на Макартни, защото тази истерия се разразява непосредствено след 2Световна война от 1945 до около 1960. Има много сътрудничили от Холивуд, както и много отказали, но не и Мартин Скорсезе , защото по-това време е бил още почти дете.

  3. dcp
    #11

    Скорсезе е роден през 1942, а комисията на Макарти действа през 1952 – 1954. Не е възможно Скорсезе на 10-12 годишна възраст да сътрудничи на тая комисия.

  4. Борис
    #10

    Art direction означава сценография. Само толкова.

  5. haho
    #9

    "САЩ, защото това е най-добрата и единствената хубава държава на света"това само някой промит болен мозък може да го измисли, промит толкова колкото и на комунистите, срещу които пише. Ами гледай си само американско кино, щом нищо друго хубаво не съществува за тебе, като ти е толкова акъла. Явно трудно смилаш всичко извън popcorn-а

  6. Жоро
    #8

    а като помислиш никой не е застрахован..жалко

  7. зрител
    #7

    Скорсезе не получаваше награда досега, защото през 50те е сътрудничил на комисията ръководена от сенатора МакКарти, за борба с комунизма. Холивуд най-после му "прости", под натиска на стотиците актьори и кинаджии работили с него. А иначе т.нар. неамериканско кино, записано в заглавието на дописката, съществува само в главите на болните комунистически глави. омраза към Америка, по-точно САЩ, защото това е най-добрата и единствената хубава държава на света. на комунистите им дай "Платон Кречет",

  8. Жоро
    #6

    Е, да, за Crash си прав...Но, виж, това за участието му в комисията на МакКарти, не знаех...Е, спирам да го защитавам повече...Това е то - тъмната страна на човешката природа. Както беше с нашия Доньо Донев...

  9. emigrant
    #5

    Dosta kompleksarski komentari po-dolu. Kakva amerikanska mechta be, Joro? Chesto Oskarite se davat na dosta mrachni filmi - napr. Crash, koito sa mnogo kritichni. Ot druga strana Nurneberg s "5 svestni filma za 5 godini". Ami ti kolko filma si gledal, kolko ot tiah sa bokluci, zashto i t.n. Tova ne e krachma, kaji neshto po-konkretno.

  10. nürnberg
    #3

    .prez poslednite 5 godini da e imalo 5 svestni filma!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

Участвам