Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Масирана хакерска атака срина повторно държавни сайтове в изборния ден

Целта е да се раздруса държавата по време на избори, но няма да стане, каза зам.-министърът на информационните технологии Валери Борисов

9 коментара
Масирана хакерска атака срина повторно държавни сайтове в изборния ден

Масирана хакерска атака от чужбина удари за втори път държавни сайтове в изборния ден.

Сринати бяха страниците в интернет на Народното събрание, ДАНС, "Информационно обслужване", Националната агенция по приходите и Комисията за енергийно и водно регулиране.

Сайтът на президентството работи с големи затруднения.

Основната мишена на хакерската атака изглежда отново е и страницата на Централната избирателна комисия (ЦИК) в интернет. Засега сайтът устоява на атаките, защото се полагат специални усилия за поддържането му.

"Това е стройна организация, която цели да раздруса държавата по време на избори, но няма да успее", коментира зам.-министърът на транспорта, съобщенията и информационните технологии Валери Борисов пред Mediapool.

В петък президентът Росен Плевнелиев обяви, че тези атаки са новия "Костинброд" и само два часа по-късно сайтът на президентството също беше сринат.

Атаката е от чужбина

Както по време на първия тур на изборите, така и сега атаката срещу държавни сайтове идва от чужбина, посочи Валери Борисов. Той уточни, че в момента се установяват IP адресите, от които се атакуват страниците в интернет на ведомствата.

Става въпрос за голямо количество заразени компютри, които едновременно атакуват за кратък период от време даден сайт. "Няма сайт в света, който да издържи на такава атака", смята Валери Борисов.

Той посочи, че за 10 часа над 530 милиона влизания са били направени в сайта на ЦИК по време на първия тур на изборите. Сайтът на МВР пък е атакуван от още повече потребители.

Сайтът на ЦИК

Проблемите със сайта на ЦИК по време на втория тур на изборите започнаха около 10 часа в неделя сутринта. Тогава комисията започва да събира данните за избирателната активност от цялата страна. Първи за атаката съобщи говорителят на ЦИК Цветозар Томов.

Той успокои, че специалисти от държавната фирма "Информационно обслужване" и МВР работят по отстраняването на последствията от хакерското нападение.

"Засега колегите от "Информационно обслужване" смятат, че ще издържат на атаката и сайтът ще може да се ползва през целия ден", каза Томов.

Проблемът е имиджов

Анализът на ситуацията показва, че "проблемът е имиджов", коментира зам.-министър Валери Борисов. По думите му целта на хакерите е да покажат, че един вид държавата не може да си опази сайтовете, а е тръгнала да прави избори чрез електронно гласуване.

Проблем за електронното гласуване обаче няма, смята Борисов. Обяснението според него е, че атаките са само срещу информационни сайтове, от които не се извличат данни.

Сайтът за електронното управление на правителството например работи без проблем, посочи той. Сайтовете за електронно гласуване имат специална система, която се защитава по различен начин от този на информационните сайтове, обясни Валери Борисов.

За това според него атаката е да се ударят информационни сайтове на институциите, за да се разколебае обществото, че електронното гласуване е защитено.

Атаката на първия тур от Виетнам, Турция и САЩ

По време на първия тур на местния вот миналата неделя сайтовете на ЦИК, ГРАО, както и на вътрешното и външното министерства, се сринаха заради хакерска атака.

Атаката тогава е била от чужбина от хиляди заразени компютри във Виетнам, Турция и САЩ, каза Валери Борисов. Разследването на случая продължава.

Хакерската атака по време на първия тур доведе до затруднения за гражданите, които не можеше да проверят онлайн в кои секции да гласуват.

От ЦИК пък обявиха тогава, че са били затруднени да обявяват междинните данни за избирателната активност.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Ген. Иван Колев
    #9

    Отделен е въпросът, защо мрежите на ЦИК, Пресидентството и пр. не са подготвени да противодействат на такъв вид атака.

  2. Ген. Иван Колев
    #8

    На хората, които разбират от тези неща им е напълно ясно, че атаките не са от Виетнам, Турция или САЩ. Някой, който атакува компютърни мрежи по този начин, не го прави от своя компютър. Второ: това е най-хашлашкият вид атака - DoS (Denial of Services), за която изобщо не е необходимо да си "хакер". Да наричаш "хакери" тези, които правят такъв вид атака е незаслужен комплимент за тях. Това упражнение може да направи всеки петокласник, което не го прави "хакер". Популярно такава атака може да се сравни с рязането на жици и кабели или демонтажа на релси от нашите мургави сънародници. Когато отмъкнат кабел и токът спре, това не прави мургавите братя "хакери", нали?

  3. Мат'ряла си е мат'рял... Електронно, машинно, ръчнно, хакерска атака ... ;---)

  4. Знайко
    #6

    Сайтът на електронното правителство работел без проблеми! Ами че този сайт е чиста фикция. Никой не го посещава (защото няма защо). Затова и хакерите не го нападат.

  5. Miau
    #5

    Освен Русия,не виждам кой друг би имал нещо срещу България.

  6. daskal
    #4

    Абе няма проблеми с електронното гласуване. Надявам се, че сте гласували "за".

  7. stormleader
    #3

    Добре, кои служби са отговорни за това и какво правят по въпроса? Кога ще разберем кой е извършителят и кой поръчителят? - не вярвам тези служби да са толкова зле технически и кадрово, че това да не може да се разбере.... Какви мерки се взимат това да не се повтаря вече? Простички въпроси без отговор.....

  8. Коментарът е изтрит в 21:19 на 25 май 2018 от автора.
    #2
  9. Знайко
    #1

    Защо никой не казва нищо за Правителствения CERT (Център за действие при компютърни инциденти) към Изпълнителна агенция "ЕСМИС". Нали това му е работата!! Или той е нужен само за бодряшки изказвания по телевизията на шефовете на агенцията и на Министерство на транспорта.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.