Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Масларова осъди държавата заради прокуратурата и ГЕРБ

Делото срещу нея е на 10 години, но все още се разследва

17 коментара
Емилия Масларова, снимка БГНЕС

Бившият социален министър Емилия Масларова осъди България пред Европейски съд по правата на човека заради коментари, направени от говорителя на тогавашния главен прокурор Борис Велчев и депутата от ГЕРБ Пламен Нунев. Заради тях държавата трябва да плати на Масларова 5000 евро за нарушаване на презумпцията за невиновност и 3000 евро разходи по делото.

Нарушението е направено от прокурор Стилиана Кожухарова и от депутата от ГЕРБ Пламен Нунев, който тогава е заместник-председател на парламентарната комисия за разследване на разходите на кабинета "Станишев".

Държавата ще плаща заради следното изказване на Пламен Нунев:

"Там ние (парламентарната комисия) сме фиксирали и служебните нарушения, които са извършени от бившата министърка Емилия Масларова. Знаем, че има образувано наказателно производство за присвояване на държавни пари в размер на около 11 млн. лв. Изводът, който може да се направи, е, че този случай е един типичен пример на корупционно поведение чрез нарушаване на Закона за обществените поръчки от висш представител на изпълнителната власт, от министъра", казва Нунев в интервю за седмичника "Политика" .

Според съда в Страсбург този коментар представлява грубо нарушение на презумпцията за невиновност.

Съдът смята същото и за коментарите на говорителя на главния прокурор Стилиана Кожухарова, направени на пресконференция в деня, в който Масларова се отказва от имунитета си през ноември 2009 година. Магистратите в Страсбург казват, че прокурорската е отишла отвъд представянето на информация за обществото, защото с коментарите си е индикирала, че Масларова е била отговорна за злоупотребите с публични средства, които са отишли във фирми на нейни приятели.

Съдът отхвърля претенциите на Масларова към изказването на премиера Бойко Борисов пред вестник "24 часа", който казва, че в нейния случай "всичко е ясно".

Емилия Масларова бе обвинена през ноември 2009 година за присвояване на над 11 млн. лева при ремонта на Центъра за комплексно социално обслужване в Стара Загора. Заедно с нея са подсъдими са собственикът на фирмата, извършила ремонта, Венцислав Драганов, управителят на дружеството Михаил Методиев, бившият заместник-социален министър Димитър Димитров, бившият главен секретар на министерството Иван Пенев и Росен Стефанов, който е отговарял за контрола на ремонтните дейности.

През 2017 година Софийският апелативен съд върна на прокуратурата делото заради "алогичните и абсурдни" твърдения в обвинителния акт на прокуратурата. На този фон съдиите признават, че срещу нея са събрани годни доказателства за извършени престъпления и присъдите на втора инстанция биха били осъдителни, ако не са били допуснатите от държавното обвинение тежки грешки.

Две години преди това Софийския градски съд (СГС) оправда всички подсъдими, а в мотивите към присъдата бе записано, че нито една от експертизите не казва колко точно пари са били изхарчени за ремонта. Според апелативните съдии СГС е използвал пороците на обвинителния акт, за да оправдае подсъдимите, вместо да го върне на прокуратурата.

Софийският апелативен съд заяви, че обвинителният акт в случая не отговаря на стандартите за какъвто и да е юридически акт, тъй като е "неясен, непълен, неразбираем, противоречив и концептуално невъзможен". Това го прави напълно негоден, за да има произнесена каквато и да е присъда.

През януари 2019 година делото срещу Емилия Масларова все още се намира в прокуратурата, която би трябвало да го разследва. Бившият социален министър от кабинета "Станишев" вече има основание да получи сериозно обезщетение и като жертва на бавно правосъдие.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

17 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. перо
    #17

    Докато и се подигравахме едно време и с пренебрежение я наричахме "джуфката" заради ненормално голямата панделка, която си монтираше на главата и при кимане при съгласие джуфката я тупаше почти по тила,тя си тури в джоба други народни пари...много скъпа джуфка...прост народ - слаба държава !

  2. Филка Русофилка
    #16

    1. Зaвчepa дaдe интepвю Eвтим Кocтaдинoв - пpeдceдaтeлят нa Кoмиcиятa пo дocиeтaтa. Aлapмиpa, чe paзкpити aгeнти нa ДC cъдят Кoмиcиятa и peдoвнo пeчeлят дeлaтa, кoгaтo ce глeдaт oт cъдии, ocвeтeни кaтo aгeнти нa ДC, зaвъpшили Пъpви и Втopи фaкултeт нa шкoлaтa нa ДC и пoлучили пpaвo дa пpидoбият гpaждaнcкa cпeциaлнocт „Пpaвo“. Кoмиcиятa ce oпитвaлa дa пpoтивoдeйcтвa, кaтo пpeдвapитeлнo пpaвeлa пpoвepкa нa тeзи мaгиcтpaти и, уcтaнoвявaлa ли вpъзкaтa им c ДC, иcкaлa тexния oтвoд. (Oпитът нa Кaчинcки

  3. dimitardi100
    #15

    А защо не плати прокуратурата ?

  4. ирис
    #14

    Тази госпожа е за затвора,но нашите съдилища са такива,правят всичко възможно страната да бъде осъдена и данакоплатците да плащат на бедстващи политици обезщетение.

  5. milan
    #13

    Коментарът е неприемлив,но тази присъда не сваля вината ѝ по делото,по което е обвиняема.

  6. Dr. Web Browsing
    #12
    Отговор на коментар #11

    Едно е европейски контрол за случващото в БГ, съвсем друго са "напразните усилия" (но не "...на любовта") на столетницата да въведе контрол "от нейно име".

  7. edin.drug
    #11
    Отговор на коментар #9

    Никакви внушения няма - демокрацията дава възможност за контрол върху институциите. Членството ни в ЕС позволява различни ходове за защита на нарушените на местно ниво права. Само че нашият контрол върху институциите не работи, докато европейските правозащитни органи си вършат работата. И така се получава парадоксът (заради който пише Медиапул) - една крадла на сериозни суми успя да се измъкне, а наглостта й стигна дотам да поиска да й платим и обезщетение. Само да припомня, че нейна беше идеята да не се дават "детски" и "инвалидни" на майки, които са отказали да направят аборт при подозрение за увреден плод.

  8. edin.drug
    #10
    Отговор на коментар #7

    Ти не помниш, драги. Ние помним. Помним и много други неща - "вината с мезетата" и "социалната кошница" на Масларова. А депутатските заплати - и съответно пенсии - се равняват на средна заплата в добра фирма. Колкото до смешниците (по-голям смешник от Т. Живков не сме имали досега) - може и да е имало и смешници, но бяха ДЕПУТАТИ. А по време на твоите господари имаше назначени слуги на тоталитарния режим, които гласуваха по заповед и не представляваха ничия избирателна воля (пропорционално спрямо останалите заплати тогава - техните бяха доста по-впечатляващи от сегашните, ама никой не смееше да ги коментира).

  9. Dr. Web Browsing
    #9

    Пак внушения, Медиапул, пак мазни внушения, колко така наречени обикновени българи, т.е. българи без "необходимия финансов и връзкарски капацитет" са осъдили България (не че няма за какво?!), ако разбира се, не са ... някакви бивши министри или пък ... "кокотки" от времената на кабинета "Станишев"?

  10. coffee davidov
    #8

    Ето линк към този депутат(от 36 и 37-мо народно събрание) - Васил Михайлов- Нубиеца https://www.bnt.bg/bg/a/v-rubrikata-novite-stari-istorii-bivshiyat-deputat-vasil-mihajlov-nubietsa

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.