Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Масови арести и чистки в Турция за окончателна разправа след проваления пуч

Фетхуллах Гюлен е посочен като организатор на комплота, той отрича

20 коментара
  • Фетхуллах Гюлен
  • Шефът на средиземноморския флот на Турция Атила Демирхан в момента на ареста му, сника "Хюриет"
  • Отношението към задържаните войници е жестоко

Близо 3000 арестувани войници, 265 загинали и над 1500 ранени, това е най-общата равносметка в деня след неуспешния опит за военен преврат в Турция, чиито последици ще се усещат в страната дълго време. Властите посочиха като организатор ислямския проповедник Фетхуллах Гюлен, който живее в изгнание в САЩ от 17 години.

Според правителството той е активирал създаваната с години паралелна структура в армията с цел да свали от власт Ердоган и неговата Партия на справедливостта и развитието. Като основни ръководители на пуча на турска територия са посочени бившият главнокомандващ на военновъздушните сили ген. Акън Йозтюрк и неговият зет полковник лейтенант Хакан Каракуш, съобщава CNN turk.

Сред арестуваните са още командирите на втора и трета армия ген. Адем Худути и ген. Ердал Йозтюрк, бригадният генерал Екрем Чаглар, който е шеф на операциите на трета армия, както и шефът на средиземноморския флот на страната Атила Демирхан. Военновъздушната база Акинчилар край Анкара се сочи за центъра на операциите на въоръжената групировка, която се опита да превземе властта.

Някои от редовите войници са казали на разследващите, че не са знаели за преврата, а техните преки шефове са им казали, че става дума за военно учение.

Убити са sa 104 войници, които са взели участие в преврата, както и 161 цивилни граждани.

Кой е Гюлен

Фетхуллах Гюлен е турски проповедник и ислямовед, който е водач на влиятелното движение “Гюлен“ (то няма официално име, но често се нарича и "Хизмет" - службата- б.р.). Движението няма център и се състои от доброволни организации, които са обединени под наставничеството на проповедника.

Той е обвиняван от привържениците на светска Турция в подкопаване на светския характер на държавата, а радикалните религиозни кръгове го обявяват за неверник.

Гюлен е роден през 1941 година в Ерзурум. Изнася първата си проповед на 14 години. Става последовател на Саид Нурси, който призовава мюсюлмани и християни да обединят усилията си срещу агресивния атеизъм. Гюлен е избран за най-влиятелния, жив интелектуалец през 2008 г. от сп. "Форин Полиси".  Той работи за разпространение на т.нар. "толерантен Ислям", основан на алтруизъм, трудолюбие и добро образование.

Гюлен не живее в родината си от 1999 г., когато решава да остане в доброволно изгнание в САЩ (щата Пенсилвания). От 2000 г. срещу него се води задочен процес в Турция по обвинение в опит за подкопаване на светската власт. През 2008 г. делото беше прекратено поради липса на доказателства.

През 2014 г. Ердоган обяви открита война на Гюлен, обявявайки, че духовникът работи за свалянето му от власт. Преди това Ердоган и Гюлен бяха най-близки съюзници.

Турският президент поиска Гюлен да бъде екстрадиран от САЩ в Турция, за да бъде съден за опит за преврат и дестабилизиране на Турция.

Веднага след овладяването на положението, властите в Анкара започнаха чистки в армията, а по-късно през деня се нахвърлиха и върху съдебната система. Арестувани са всички членове на Генералния щаб, които са подозирани за връзки с преврата. Малко по-късно над 2700 съдии бяха уволнени като съмишленици на Гюлен. Късно вечерта в събота частният турски телевизионен канал NTV съобщи, че е арестуван и един от 17-те членове на Конституционния съд.

Очаква се реваншистката вълна да се засегне и турските медии.

Военният преврат започна с отвличането на висши военни в петък следобед, но видимото за турците начало бе поставено с танковата блокада на мостовете над Босфора около 22 часа вечерта. Пет часа по-късно режимът на Ердоган обяви, че превратът е осуетен и започна разчистването на неговите поддръжници, което продължава и досега.

Ердоган: Гюлен стои зад всичко

Турският президент Реджеп Ердоган обяви още при триумфалното си кацане на летище “Ататюрк“ в Истанбул, че комплотът е организиран от паралелни структури в армията, верни на ислямския проповедник Фетхуллах Гюлен. Самият Гюлен отрича да има да има нещо общо.

Ердоган е бил мишена на преврата, след като хеликоптери са бомбардирали хотела му в Мармарис, съобщава "Хюриет". Войници са се опитали да превземат сградата, където е бил президента, но са били спрени от полицейските сили.

По-късно в извънредно изявление към нацията турският премиер Бинали Йълдъръм обяви, че парламентът ще реши какви мерки да се предприемат за решаване на кризата, но даде да се разбере, че изпълнителната власт няма да стои със скръстени ръце.

“Деянията на метежниците са ясно дефинирани като престъпление и напомням, че в Турция е отменено смъртното наказание. Надяваме се, когато днес приключим с всичко това, хората да излязат вечерта със знамена да празнуваме", каза Йълдъръм, а след това започна и разчистването в съдебната система.

Премиерът нарече Гюлен “терорист и лидер на престъпна банда“. Той отправи директна заплаха към САЩ, където духовникът живее.

"Страна, която застане зад Гюлен, няма да бъде приятел на Турция и ще бъде смятано, че е във война с Турция", обяви премиерът. Преди две години Турция поиска от САЩ екстрадицията на Гюлен. Тогава Вашингтон отказа.

Изявлението на турският премиер приключи със следното определение на организаторите на преврата: "Те тръгнаха срещу народа си със самолети, бомби и танковете на държавата. Тези, които откриха огън по хората, са по-долни и ниски от терористите от ПКК. Този народ никога няма да забрави тази организация".

Операцията продължава

Едно денонощие след началото на опита за военен преврат съпротивата не беше изцяло сломена. През деня президентството предупреди, че по всяко време са възможни други опити за бунтове. Цяла събота продължаваха операциите за връщането на контрола върху ключови сгради в столицата Анкара, а полиция и военни осигуряваха периметъра около тях. Турция се оказа и с тежко засегнат от обстрела парламент.

В събота група турски военни, верни на преврата, отвлякоха фрегата от една от главните военноморски бази на Турция на Мраморно море. Те взеха за заложник и главнокомандащия на турския флот Булент Мустаноглу.

За повече от 24 часа властите успяха да арестуват доста хора, но не и да спасят своите верни хора в армията, които бяха отвлечени в петък. Все пак бе открит и спасен шефът на Генералния щаб Хулуси Акар. Останалите пленници все още са в неизвестност.

Министърът на правосъдието Бекир Боздаг информира, че във всичките 81 провинции в Турция са започнали разследвания за установяване на съпричастните към преврата. “Арестите засега се провеждат основно в Анкара и Истанбул, но и има задържани и в много други региони на страната“, обяви министърът.

Гюлен: Не съм аз

По-рано през деня сподвижници на Фетхулах Гюлен от САЩ отхвърлиха обвиненията, че той стои зад преврата. "Осъждаме всяко военно вмешателство във вътрешната политика на Турция“, се казва в тяхното съобщение.

Самият Гюлен лично отрече да е замесен в преврата и обяви, че по никакъв начин не подкрепя неговите цели.

“Моля се на Господ за Турция, за турския народ и за всички онези, които в момента се намират в Турция тази ситуация да бъде решена мирно и бързо. Като човек, който пострада от няколко военни преврата през последните пет десетилетия, е изключително обидно да бъда обвиняван, че имам някаква връзка с такъв опит. Аз категорично отхвърлям такива обвинения”, каза той.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

20 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит в 15:18 на 17 юли 2016 от автора.
    #20
  2. Диана
    #19
  3. mehmed
    #18

    1000 убити за един час е висока цена !

  4. larry
    #17
  5. Илиев Пешо
    #16
  6. Miau
    #15
  7. Boriana Boneva
    #14
  8. Илиев Пешо
    #13
  9. lindentown
    #12

    Още в първите часове на събитията в социалните мрежи се прокраднаха някакви съмнения, че всичко това е провокирано и замислено от Ердоган и близкото му обкръжение, за да има повод за бърза разправа с тези, които не са му верни и послушни. Как така само часове след "преврата" хиляди "неблагонадеждни" магистрати са освободени от Висшия съвет на съдиите и прокурорите, включително и членове на самия съвет? За един-два часа събират ли се доказателства? Очевидно е имало списъци и задачи какво да се прави,

  10. Entdecken
    #11

    БОрис Джонсън, новият британски външен министър, който е с турски корен по линия на баща си, напълно подкрепя легитимно избраното турско правителство... без коментар Руснакът трол чете само Москворецкие новости - щото там има всичко - от цената на цвика, до субсидираните цени на водката - какво повече ?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.