Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Масови оставки в ТЕЛК-Пловдив заради присъди да връщат инвалидни пенсии

2 коментара
Масови оставки в ТЕЛК-Пловдив заради присъди да връщат инвалидни пенсии

Всички лекари от ТЕЛК - Пловдив подадоха оставка в петък в знак на протест срещу нормативната уредба, която ги принуждава да връщат пари на НОИ при отмяна от съда на техни решения, в резултат на които са отпуснати инвалидни пенсии. В момента тече едномесечното предизвестие на медиците, като оставки не са подали единствено лекари, които в момента са в болничен.

Председателят на пловдивската колегия на Българския лекарски съюз д-р Георги Кръстев съобщи,  че в понеделник свиква спешен управителен съвет на съсловната организация, тъй като въпросът трябва да бъде решен. Ако проблемът не намери решение, пациентите в цяла Южна България могат да останат без медицинска експертиза.

Проблемът с оспорването на ТЕЛК решенията съществува от години и медиците периодично повдигат въпроса редът да се промени. Сега, ако по-висшият орган – Националната експертна лекарска комисия или съдът отменят решение на ТЕЛК, медиците от експертните комисии трябва да връщат на НОИ, при това с лихвите, отпуснатите вследствие на експертизата инвалидни пенсии.

Лекари от Пловдив коментираха, че понякога санкциите стигат до 3500 лева на човек. Медиците коментират, че грозящите ги санкции ги възпират да дават по-големи от 50% инвалидност, които водят до отпускане на пенсия за инвалидност. Те посочват, че на ден през кабинетите им минават над 100 души, натоварването им е голямо, а заплащането не е много добро, тъй като медиците от ТЕЛК са само на заплата от около 800 лева и нямат право да работят на второ място.

Засега няма данни подобно напрежение да има и в ТЕЛК-комисиите в други градове.

От началото на годината социалното и здравното министерства работят по промяна на модела на медицинската експертиза и отпускането на инвалидни пенсии, като идеята е двата процеса да бъдат отделени и лекарите да дават само оценка на трудоспособността, а втора – социална комисия да се произнася за необходимостта от инвалидна пенсия или други социални придобивки. Идеята е дори хора с процент инвалидност, които са в състояние да работят, да бъдат насърчени за това, вместо автоматично да им се отпуска пенсия.

Първоначално здравният министър Петър Москов дори предложи изобщо да няма ТЕЛК, а всеки лекар с определен лиценз, специалност и определени години стаж да може да извършва медицинска експертиза.

Реформата в ТЕЛК обаче зацикли и до момента няма представени промени в тази сфера.

Годишно през медицинска експертиза за първично освидетелстване или преосвидетелстване преминават между 170 000 и 250 000 души, а 450 000 души получават близо 900 000 инвалидни пенсии, което гълта годишно 1.6 млрд. лева или 20% от всички разходи за пенсии.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Jack Daniels
    #2

    Те и без това нямат работа. Нали и куцо и сакато станха общински съветници или кметове

  2. Gluon_deactivated_1487096673
    #1

    И учителите да връщат пари ако някой тулуп не влезе в Харвард!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.