Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Масовият протест пред НС се оказа скромно събиране в подкрепа на българщината

Демонстрантите се обявиха против "унищожаването на децата ни с учебната програма"

54 коментара
Масовият протест пред НС се оказа скромно събиране в подкрепа на българщината

Широко рекламираният от медиите и правителството като опит за метеж национален протест "Тук сме!" пред Народното събрание (НС) в четвъртък се оказа рехаво събиране в подкрепа на българщината, в което се включиха не повече от 300-400 души с най-разнообразни искания.

Освен оставка на кабинета, участниците в демонстрацията поискаха България да излезе от НАТО, всички "министри, депутати и олигарси" през последните 25 години да бъдат разследвани, нова, но неясно каква, управленска система, България за българите, както и разваляне на "всички концесионни договори, ограбващи страната ни".

В основна тема за изказващите се по аудио уредбата, качена върху паметника на Цар Освободител, се превърна драмата с преместването на "История славяноболгарская" на Паисий Хилендарски в учебната програма по литература от шести в девети клас. Случаят бе "раздут" от повечето оратори на протеста до "забрана на истинската ни история", като се стигна дори до заключението, че управляващите "унищожават децата ни с учебната програма" и, че "Вазов, Ботев и Левски скоро няма да ги има".

Протестът започна в 15.00 часа пред парламента с не повече от двеста души, събрали се около паметника на Цар Освободител, на който бяха поставени разпознаваеми патриотични символи като портрети на Васил Левски, изображения от руско-турската освободителна война, както и плакати с надписи върху националния трибагреник: "Да спасим България от мафиополитици и ислямизация", "Стоп на окупацията, колониалната администрация и НАТО вън от България" и други в същия дух. Редовно се скандираше и срещу премиера Бойко Борисов, като в негова "чест" на паважа бе размазана една тиква.

Час преди началото на протеста площадът бе окупиран от жандармерия. Прогнозите на МВР бяха, че ще се съберат над 2000 души, включително и футболни агитки, които да опитат да провокират масови безредици, но дошлите на място се оказаха далеч по-малобройни. Най-популярен сред тях бе "абонираният" за участие във всички протести Йоло Денев.

Сред организаторите на демонстрацията – няколко малки и слабо разпознаваеми организации, най-много се отличаваше Българският национален съюз на Боян Расате, чийто привърженици развяваха трибагреници с кръстосани меч и чук (символът на организацията – бел.ред.) и носеха ленти с националния флаг на ръкавите си. Самият Расате също присъстваше, но не говори пред множеството.

Освен многобройното присъствие на униформени – жандармерия, охранителна полиция и служители от звеното за борба с безредици, сред хората се забелязваха и цивилни полицаи. Около парламента пък бяха докарани десетки камионетки на жандармерията, патрулки, пожарна кола, линейка, а в близост до пожарната на ул. "Г.С. Раковски" бе паркирано дори и водното оръдие на СДВР, което досега не е използвано нито веднъж на терен.

Единствената намеса на полицията бе да задържи 16 младежи, повечето от провинцията. Причината – в някои от тях били открити ножове, палки, боксoве и един газов пистолет, а останалите нямали лични документи, съобщиха от вътрешното министерство. Като се изключат тези арести обаче, проявата премина без никакво напрежение, като демонстрантите дори завъртяха хоро и пяха възрожденски песни и националния химн.

Далеч по-драматични бяха очакванията на вътрешния министър Румяна Бъчварова, която предупреди преди ден, че МВР има данни за организирани провокации. Премиерът Борисов пък се застрахова с думите, че "мафията има интерес да няма правителство, да няма парламент и да не минават закони, защото тогава контрабандистите и олигарсите ще продължат да си вземат милиардите, които са свикнали да получават".

Шефът на националната полиция Христо Терзийски дори предупреди пред няколко медии в сряда, че "имаме и постъпили данни за офертиране на членове на футболни агитки, принадлежащи към различни спортни клубове – имаме информация, както за привърженици на столични клубове, така и за привърженици на клубове, които са в страната". Организирано присъствие на футболни ултраси обаче, така и не се забеляза. Още по-малко опити за провокиране на масови безредици.

Иначе в страницата на събитието във Фейсбук участие бяха заявили в пъти повече хора – над 3000 души. Посочените искания на протеста пък варираха от подчертано социални, през националистически, до политически, като затопляне на отношенията с Русия и свикване на Велико Народно събрание (ВНС) за промяна на модела на управление на страната. За тях обаче така и не стана дума по-конкретно по време на проявата.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

54 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Stanimir Petrov
    #54

    "Откъде накъде пред сграда символ на българската държавност вместо паметник на личности като Левски или Стамболов ще се мъдри чужд император?" Защото народът така е решил. Същият който е вдигнал и парламента. М-увпрочем, докато е бил жив Александър 2ри се е противопоставил категорично на опитите на Батенберг първия път да промени Търновската конституция, втория път да я суспендира. А паметника е в знак на благодарност към Русия /който е против, да съди хората, които са го вдигнали/, но Русия в ума на българина се е отъждествявала с императора.

  2. В и К
    #53
  3. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #52
  4. Bлaдo
    #51
  5. Stanimir Petrov
    #50

    Жалък, безпомощен, тепегьос.

  6. Bлaдo
    #49

    В България, синилнико, гласът е Божи, ако е БЪЛГАРСКИ! Ако е руски (съветски) - нали знаеш къде да си го ... складираш.

  7. Stanimir Petrov
    #48

    Да, според теб може даже да е в Горубляне. Ама тези, които са видяли турското присъствие, особено в градове като Батак и Стара Загора, руснаците, войната и т.н.и са положили основите на новата българска държава, са решили паметника да бъде там. Глас народен, глас божи.

  8. В и К
    #47
  9. Stanimir Petrov
    #46

    А Рейгън от нищо не те е освободил. Т Живков бе свален по искане на съветския посланик. Така че ако смяташ, че си бил освободен тогава, трябва да благодариш на СССР.

  10. Stanimir Petrov
    #45

    Това е, вик. Решили са българите тогава, че трябва да има такъв паметник, били са им пресни спомените още и от турското иго, и от руско турската война /пак от тях наречена \'освободителна\'/ и от русофилските бунтове и преврат, и са го вдигнали, нищо, че властта тогава не е била никак русофилска. И през всичките години на царска България никой не му е посегнал. Дори и германците не са му посегнали, даже и най-мижаво искане не са изразили за демонтажа му. Базирайки се на всичко гореказано, смятам, че ставаш смешен с тези не съвсем уравновесени изказвания срещу паметника.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.