Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Масово използван хербицид открит в телата на доброволци, включително и у нас

18 коментара
Масово използван хербицид открит в телата на доброволци, включително и у нас

Близо половината проби на доброволци от 18 европейски страни показват наличие на масово използвания хербицид глифозат в организма им, като в България следи от него има в една от десет проби. Това показват тестове, проведени от екологичните сдружения “За Земята“ и “Приятели на Земята“, Европа.

Страната ни заедно с Македония е с най-малко положителни проби. За сравнение в Германия, Великобритания и Полша 70% от пробите са положителни, а в Малта те достигат 90%.

Всички доброволци живеят в големи градове, като някои имат вегетарианска, а други - месоядна диета и не са боравили с продукти, за които е обозначено, че съдържат глифозат. Не са взимани проби на хора от едни и същи домакинства. Пробите от урина са били изследвани в лаборатория в Бремен, Германия.

Това е първият мониторинг, правен в Европа за присъствие на хербицида в хората, и екологичните организации настояват за по-сериозни изследвания и контрол над храните, откъдето се смята, че е попаднал пестицидът в човешкия организъм.

Глифозатът е един от най-широко използваните хербициди по света, употребяван от земеделците и малките градинари. С него се пръскат и някои от генетично модифицираните култури, внасяни в Европа и в България за влагане във фуражите. Най-големият му производител е Монсанто, който го продава под търговското имеRoundup”. Въпреки неговата широка употреба, присъствието му в храните и водите е рядко проверявано от контролните органи, а по данни на екосдруженията в България – изобщо.

Данни от опити с животни показват, че когато се консумира глифозат, 15-30% от него се абсорбира в тялото. Той може да бъде намерен в кръвта и телесните тъкани и е показано, че може да премине през плацентата по време на бременност. Една малка част може да се разгради до киселина , която е още по-вредна за хората.

Съществуват и доказателства, че глифозатът може да наруши функциите на човешкaта ендокринна система, което може да предизвика необратими ефекти на определени етапи от живота, например по време на бременност. Проучвания върху плъхове показват увреждане на нивата на тестостерон в мъжките екземпляри.

В районите на Южна Америка, в които се отглежда соя, има съобщения за повишение на вродени дефекти. Проучване в Парагвай установило, че бебетата на жени, които живеят в рамките на един километър от полета, пръскани с глифозат, е два пъти по-вероятно да имат вродени дефекти.

Понеже глифозатът е предназначен да убива растенията, той може да има пагубен ефект върху дивата природа, да доведе до намаляване на биоразнообразието на обработваемите земи и да унищожи източниците на храни за птици и насекоми.

Затова екоорганизации настояват ЕС и националните правителства да започнат програма за мониторинг на глифозата в храните и фуражите, включително вносни суровини за изхранване на животни. Нивата на глифозат в околната среда трябва да бъдат наблюдавани, като се обхванат водните системи и почвата, смятат еколоците.

Безопасността на глифозата е трябвало да бъде преоценена в Европейския съюз през 2012 година, но ЕС е отложил прегледа за 2015 година.

Освен това организациите настояват всички преработватели на храни и търговци на дребно да минимизират излагането на своите клиенти на остатъци от глифозат чрез определяне на продукти “без глифозат” от техните доставчици.

Глифозатът е одобрен за използване в целия ЕС през 2002 г., но европейските регулаторни агенции не извършват свои собствени изпитвания за безопасност, а вместо това разчитат на данните, предоставени от производителите. Повечето от тези данни идват от изследвания на индустрията, а не от рецензирани научни изследвания, а първоначалните данни не са на разположение за независим контрол и оценка.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

18 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #18

    До 9. Много ви прав. Къде са тези "еколози" когато става дума за руската атомна тенджера "Белене"?

  2. Анонимен
    #17

    Девятката не е прост, а психясал злобар!

  3. Анонимен
    #16

    Как може да си толкова прост, бе № 9 ? Надъхан си с антирусизъм имено защото си прост.А знаеш ли кой е измислил зарина и замана ? Сигурно си убеден, че е Менделеев, нали ?

  4. Анонимен
    #15

    Роундуп е възможно най-екологичния хербицид. Защото е създаден на базата на естествен растителен хормон. Тези, които се вайкат по-долу, имат ли представа за вредата от другите хербициди и пестициди?

  5. Анонимен
    #14

    Youtube: "The World according to Monsanto".... ужас

  6. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #13
  7. Анонимен
    #12

    Проблемът с Монсанто не е от вчера! Потърсете под "Монсанто" в Ю Тюб - има филм на една френска разследваща журналистка, която е стигнала до такива факти за този хербицид от които могат да ви се изправят косите. Всеки съвестен човек трябва да види този филм!

  8. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #11
  9. Анонимен
    #10

    Европейската агенция по храните трябва или да си смени методите на изследване или да бъде премахната!

  10. Анонимен
    #9

    Спокойно другари! Другара Путин обеща да се заеме сериозно с въпроса. Монсанто вън от България! От сега нататък ще се пръска само със Руски/Съветски отрови! За целта той е наредил да се предоставят на БСП (комунисти) 2000 тона препарати. Но понеже Русия не произжда препарати за селското сопанство - препаратите ще са Рицин, Зарин, Зоман, Табун, т.н. Дерзайте другари! Мафиоти от всички страни съединявайте се!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.