Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Масовото следене на телефони и интернет продължава

Съдът все по-рядко отказва искания на службите за разпечатки и трафични данни

16 коментара
Масовото следене на телефони и интернет продължава

Масовото следене на телефони и трафични данни в интернет от службите продължава, съобщи във вторник в. "Сега", позовавайки се на справка от Софийския районен съд (СРС) за дадените разрешения по Закона за електронните съобщения (ЗЕС) за първите седем месеца от годината.

Според данните, с които изданието разполага, до 1 август районните съдии са разгледали 4862 подобни искания, от които са били отхвърлени 540, което представлява около 1/9 от общото количество. Това означава, че в съда средно на ден постъпват по 24 заявления от МВР и ДАНС, които обаче не засягат само по 24-ма души, тъй като в повечето не се сочи един IP адрес или един телефонен номер, а десетки.

За сравнение за цялата 2010 г. СРС бе разгледал 5121 искания за разпечатки и трафични данни. Откази бяха постановени по около 1/5 от исканията, което очертава тенденцията магистратите все по-рядко да ограничават желанието на службите да се ровят в личната кореспондеция на хората. Не е ясно дали съдът е станал по-благосклонен към службите, или те са започнали по-добре да подготвят заявленията, уточнява "Сега".

Най-голям брой от заявленията за достъп до тези данни по правило се подават от ДАНС, ГДБОП и СДВР. Това е и причината основният дял от исканията в страната да попадат в Софийския районен съд.
0
Според актуализирания през миналата година ЗЕС доставчиците на интернет са длъжни да съхраняват трафичните данни на клиентите си 12 месеца и да ги предоставят на разследващите при наличието на съдебно разрешение за това.

Когато искането не е мотивирано, то получава отказ. Искането се приема за неоснователно, ако в него не се посочи как данните ще помогнат на разследването. Откази се постановяват и когато искането не е подписано от компетентно по закон лице.

Тази процедура обаче е предвидена само в условията на проверка, а когато тя се превърне в досъдебно производство разследващите са значително улеснени от закона. Тогава прокуратурата има право да се сдобие с тази информация без санкция от съда, а по реда на претърсването и изземването.

Според данните от годишния доклад на държавното обвинение за 2010 г. прокурорите са направили 3427 искания за справки с данни по ЗЕС. Предоставени са справки по 3104 от тях.

От доклада на прокуратурата за 2010 г. стана ясно още, че ефективността на използването на СРС е паднала с 15% само за година. От данните се вижда, че за виновни от съда са признати 212 души (55.6%) от хората, срещу които е използвано СРС. Година по-рано обаче този дял е бил 65%. В съда през м. г. са внесени 11 618 искания за прилагане на СРС срещу 3524 души по 1016 дела. Съдът традиционно е безкритичен и уважава около 99% от исканията.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

16 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. emma
    #16
  2. Анонимен
    #15

    Не е за чудене, защо сайтовете искащи регистрация и попълване на биографични данни(като Икономедиа) се увеличават непрекъснато. С това нищо не постигат в собствен интерес, но обслужват тайните служби, ерго бившата ДС. Медиапул също се присъедини към тях. Малкият брой регистрирани и намалелият брой коментари, явно не ги стряскат. Предпочитат да загубят читатели, но да угодят на службите.

  3. tuturutka
    #14

    Полицейски методи в полицейска държава.

  4. Анонимен
    #13

    Бедни мои! Представа си нямате какви пари се въртят в бизнеса с лична и фирмена информация, събрана чрез СРС. Поправките в ЗЕС не са направени за да борят престъпност, защото ако някой иска да се крие - ще се крие, особено ако ще прави нещо престъпно. Поправките трябваше да осигурят още една степен на контрол и намеса на Службите, които и без това никой не контролира и го играят самостоятена държава в държавата. Събирането на електронни досиета за личния живот на повечето от вас продължава с още

  5. Анонимен
    #12

    ха ха супер

  6. Анонимен
    #11

    Най-доборото поведение срещу подслушването е след като си напишето мнението по даден въпрос е да добавите - Ей, Боко, ей Тикво, ей Цецо, ей Крадецо защо ме следите и подслушвате?

  7. Роси
    #10
  8. В и К
    #9

    Значи, когато модераторите трият нецензурни мнения, унищожават доказателства.

  9. dr.petroff
    #8

    Тези глупости с подслушването неправо ме разсмиват.Отиваш е кафенето и с твоя лаптоп си сменяш IP-то .НО КОМПЮТЪРА ТИ ИМА MAC АДРЕС.Където и да си той е с компа.Затова в разни сайтове (предимно руски) има програми за смяна на МАС адрес.PI се сменя ефективно само с програмата TOR другите са нещо като....ама не съвсем. GSM-мите имат IMEI по него се подслушват макар и да сменят картите си.За смяна на IMEI ето тук инструкция http://smartphonebg.com/hakove-i-chzv/284-srtifikatziya-na-prilozheniya-kam-vashiyat-imei-kod- За това подслушване по IMEI знам от собствен опит.

  10. Анонимен
    #7

    Цецко-о-о?Здравей-и-и!Обичам те-е-е!Обичам и тебе дето ще му докладваш!Обичам цялата партия ГЕРБ,всички дето ще гласуват за ГЕРБ.Също обичам и мин.кабинет,техните семейства и прочие.П.П:"Обичам" не значи "да Ви се.а в устата".

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.