Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Мавродиев използва комисията за разчистване на лични сметки

Парламентът да разгледа дейността на КФН през последните 5 години

8 коментара
Стоян Мавродиев

"Той е човек, който вижда държавната администрация като инструмент за разчистване на сметки. Това вече не е комисия за финансов надзор, а е ЕТ "КФН – Стоян Мавродиев". Той смени над 95 процента от състава на комисията. Там всички изпълняват, каквото каже той."

Така бившият заместник-председател на Комисията за финансов надзор (КФН) коментира във вторник пред БНР работата на председателя на комисията Стоян Мавродиев.

Представете си, вие вземате заплата в един такъв орган, никога досега не сте работили такава работа. Когато ви се каже "тези фирми трябва да бъдат преследвани, а тези не, защото са "наши", вие как бихте реагирали. Това е практиката, това е стилът, Мавродиев не контактува със служителите, само с двама-трима души от екипа си. Дори със заместник-председателите не контактува, с членовете не контактува. На заседания не идва... Стоян Мавродиев можете да отидете да го засечете в хотел "Арена ди Сердика" – там стои от сутрин до вечер, там носят пощата, там преглежда всички документи", разказа Богоев.

Помолен да коментира рекордните глоби за издателя на "Дневник" и "Капитал" "Икономедиа" и врачанския сайт "Зовнюз" Богоев посочи, че "това е резултат от личните войни, които се водят чрез този мощен регулаторен орган". Резултатът е сринато доверие в надзорната институция.

Богоев призова парламента спешно да разгледа дейността на Комисията през последните пет години, в които Мавродиев е начело.

"Недоумявам защо не се взимат мерки, какво чакаме – да ни докара този човек и някой международен скандал ли?", запита Богоев и съобщи, че Мавродиев четири пъти се е кандидатирал за член на борда на регулаторните европейски органи. "И добре, че хората там най-вероятно си имат свои канали за проверка и не са го избрали. Представете си какво щеше да стане – той да бъде на европейски орган, да речем по застраховане и пенсионно осигуряване или на европейски орган по ценни книжа и борси – това е огромен скандал", добави бившият заместник-председател на КФН.

Той категорично не е съгласен с позицията на Мавродиев, че КФН не е имала правомощия да следи ситуацията в КТБ и затова не е отговорна за станалото с банката.

"КТБ е публично дружество, емитент е на финансови инструменти, вписана е в регистъра като инвестиционен посредник и в своята работа подлежи на контрол от КФН. Вярно, че лицензът за банкова дейност се издава от БНБ, но в годините, в които сме работили, ако КФН има някаква по-специална информация или съмнения, че една банка би донесла проблеми за своите вложители, се пишат веднага писма до БНБ", каза Богоев.

Той напомни, че около КТБ има и други публични дружества, фирми - кредитополучатели и вложители, а регулаторът има достатъчно инструменти, с които да предотврати или поне да сигнализира обществеността за евентуални проблеми.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимент
    #8

    Хвани Маврудиев и удари Прокопиев или обратното. И на двамата след десети им почерняха някои задни части та решиха, че са демократи от последна инстанция. Иначе още щяха да си пасат на село добитъка и да ручат доматите с колците. А това е особено валидно за Прохопиев, чийто кръг от приатели са хора на Виденов и всякави дечица на комунистически ченгета, а и самият той е син на някакъв разградски слугинаж на тодор живков, при който от Политбюро на БКП са ходили да ловуват, пиянстват т.е. онези три неща. Така че сега да ми се прави на първи радетел за деморация някак не върви - просто усвоява пари отвсякъде откъдето и както може.

  2. Коментарът е изтрит в 22:57 на 20 януари 2015 от автора.
    #7
  3. Коментарът е изтрит в 14:26 на 20 януари 2015 от автора.
    #6
  4. bobyhranov
    #5

    Що не го проверят за тефтерчета - като Златанов.

  5. Коментарът е изтрит в 15:18 на 3 декември 2021 от автора.
    #4
  6. Анонимент
    #3

    До 1 - не бяха ли медиите четвъртата власт - я не ни обърквай!

  7. Sin
    #2

    Този взел комисията за лични цели. Другият само се пошегувал за жена - президент. Селянчета на власт ! Или ?

  8. Коментарът е изтрит в 15:18 на 3 декември 2021 от автора.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.