Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Мая Манолова се оказа единствен проблем на "скъпата таксиметрова компания" НСО

13 коментара
Мая Манолова се оказа единствен проблем на "скъпата таксиметрова компания" НСО

Охраната на омбудсмана Мая Манолова се оказа най-голямата тежест в многомилионния бюджет на НСО и правителството реши спешно да я премахне. Това ще стане с промени в Закона за държавната охрана, които се прокарват обаче чрез държавния бюджет за следващата година. Това е единствената промяна в работата на спецслужбата, която охранява десетки политици, висши чиновници и магистрати.

Решението бе мотивирано от финансовия министър Владислав Горанов, който обясни тази седмица, че Манолова ползва автомобил с шофьор на НСО, но не и охрана, тъй като срещу нея нямало заплахи. Така НСО се превръщала в скъпа таксиметрова компания.

Горанов каза, че имало и министри, които сами се отказали от услугите на НСО, но не стана ясно защо има законови промени само за омбудсмана при положение, че от този специализиран транспорт се ползват и други.

Самата Манололова заяви, че не е искала кола на НСО, но истината е, че ако иска да си върши качествено работата, трябва да е навреме на всяко място и именно заради това има нужда от шофьор и кола. Все пак тя изрази готовност да замени служебната кола с обществен транспорт и споделено пътуване, но определи темата като "прекалено дребна" за обсъждане на фона на другите проблеми на гражданите.

Промяната не е придружена от финансови разчети и не е ясно колко пари ще спестят на фиска. Със сигурност обаче това няма да са значителни средства, като правителството оставя и сянка на съмнение, че това е целенасочено действие срещу Манолова.

Тя е свръхактивна в ролята на омбудсман, генерира широка обществена подкрепа и според социологическите изследвания има един от най-високите рейтинг в държавата. Неотдавна Манолова коментира, че това притеснява управляващите и дори предложи "успокоителен бартер" на всички, които, по думите ѝ, са разтревожени от високия ѝ обществен рейтинг – да си подаде оставката срещу приемането на законите за хората с увреждания.

НСО – службата, която не подлежи на реформа

НСО периодично се забърква в различни скандали и все още не се е разделила с образа си на социалистическото управление за безопасност и охрана (УБО). Въпреки това все още не се е намерило правителство, което да има политическа воля за реални реформи в службата – вероятно защото всички властимащи ѝ стават по някакъв начин подвластни.

Както и при останалите спецслужби, всичко около НСО е "секретно". Малкото публична информация за работата ѝ е свързана основно със съмнения за злоупотреби, опасно шофиране по пътищата или пропуски в нечия охрана.

Наскоро вицепремиерът Валери Симеонов се оплака, че НСО е отказала да му предостави информация защо охранява почетния председател на ДПС Ахмед Доган и колко средства са изразходвани за тази цел. 

"От службата ми обясниха, че нямам неограничен достъп до класифицирана информация и не съществува обективна нужда аз да знам това. Дори ме предупредиха да не разгласявам това, което така или иначе не знам", сподели Симеонов.

Подобно поведение на службата обаче не е странно, като се има предвид етичния ѝ кодекс, в който е записано, че обществото дължи на НСО "уважение и добра материална осигуреност"

Колко ни струва НСО?

Бюджетът на НСО за тази година е около 37 млн. лева, а проектобюджетът ѝ за следващата е малко над 40 млн, лева.  

Кой е отговорен за НСО?

НСО работеше дълги години без закон и това позволяваше безпардонно поведение на служителите ѝ. През 2015 парламентът най-накрая извади службата от правния вакуум, но не реши проблемите ѝ. Тя получи на практика безконтролни правомощия да охранява когото и както поиска. 

Службата е "под шапката" на президента. Самият Румен Радев обаче твърди, че с последните законови промени тя от пряко подчинена на президента, е станала служба към президента и той вече има по-малко правомощия. Държавният глава може само да назначава началника след съгласуване с Министерския съвет, да утвърждава щата и да удостоява с висше офицерско звание.

"Така че към момента началникът на НСО по закон няма пряк началник", разясни Радев.

Той обаче успя да наложи за неин началник бившия си съветник и шеф на военната полиция генерал-майор Данчо Дяков. Той замени Ангел Антонов, който подаде оставка след като прокуратурата започна проверка в НСО. Тя бе осветена  от в. "Труд", който съобщи, че се проверяват сигнали за неправомерно ловуване в стопанството "Кричим" и нарушения в автопарка.

Новият шеф на НСО генерал-майор Данчо Дяков започна "обещаващо“ управлението си, успокоявайки служителите на една от най-непрозрачните и силно критикувани структури в държавата, че няма намерение да прави реформи. 

Според него службата функционира много добре.

Дни след като Румен Радев бе избран за президент, издигналата го партия БСП призова той да направи ревизия на НСО, която харчи много и се "ръководи от Бойко Борисов не по правилата". Все още не е публично известно дали такава ревизия е направена и какво е установила. Откакто Радев е президент обаче, БСП загуби интерес към проблемите в НСО, въпреки че парламентът е единственият орган, призван да осъществява някакъв граждански контрол върху спецслужбите.

НСО може да охранява...когото реши

По закон с различна степен на охрана се ползват президентът, председателят на парламента, премиерът, вицепрезидентът и главният прокурор. Специализиран транспорт ползват министрите, членовете на КС, председателят на Върховния касационен съд, председателят на Върховния административен съд, омбудсманът, кметът на София.

Службата обаче на практика може да охранява когото реши, ако прецени, че дадено лице е под заплаха. Законът дава възможност да се дава охрана на "други лица,свързани с националната сигурност, посегателството спрямо които би подронило,отслабило или създало затруднения на властта в Републиката".

Решенията се взимат от комисия, в която влизат началникът на НСО, председателят на ДАНС и главният секретар на МВР. Работата ѝ е секретна и не дължи никакви обяснения за преценката си.   

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

13 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Boris Kamov
    #13

    Надухте ни главите с тая Манолова! Купете ѝ една кола и да ходи да си прави предизборната агитация. Не е необходимо НСО да я пази, никой не я заплашва...:-)

  2. tibia
    #12
    Отговор на коментар #7

    Много се надявам, че 56-те отбелязали с минус коментара ми да са хора, които страстно мразят Борисов, ГЕРБ, правителството, гербаджийските тролове и себе дори, а не са симпатизанти на Манолова, понеже това би било тежка диагноза! А инак може на госпожата да й купят дрон, а най-добре еднопосочен билет - за Костинброд или за Кюстендил, все тая!

  3. Българофил
    #11
    Отговор на коментар #2

    Щом Радев е посочен и одобрен от Решетников, а Тиквата целува г-за на Путлер, съвсем в реда на нещата е НСО да е подчинена на Решетников и на другия.

  4. Българофил
    #10

    Кажете нещо за охраната на Меди Доганов от НСО - защо му е необходима, от колко човека е, колко струва на данъкоплатците?!

  5. бакърджиев
    #9
    Отговор на коментар #3

    Теб пък какво те бърка ДСБ? Изглежда че много се страхуваш, защото тук се говори за това че са взели колата на Манолова, ане за ДСБ. Както казва народът "нерде Ямбол, нерде Стамбул". Ама това ти е манталитета и толкова ти е ума. Изглежда наистина си платен.

  6. [email protected]
    #8

    Ами др.Радев,като шеф на НСО,да пусне заповед за Мановлова,както даде кабинет и служители на жена си,без да се знае на какъв пост е назначена в президентството. Обаче ме съмнява че,Радев не е толкова благосклонен към Манолова,защото тя е пряк претендент за стола на Нинова. ;))))

  7. tibia
    #7

    Първо, министър Горанов ясно каза, че Манолова няма охрана от НСО, а ползва кола и шофьор на НСО. Второ, сестра Галева май още не е разбрала, какво точно е омбудсман. И не, не е с държавни средства и на висока държавна заплата, возена от мерцедес със синя лампа да плетеш мрежа от симпатизанти за бъдеща политическа или кметска кариера. Трето, май е време оторизираните органи да проверят имотното и финансово състояние на госпожата, понеже дори седмични издания /известни с омразата си към Борисов/ публикуват

  8. ирис
    #6

    Жалка картинка,Манолова поне работи,а защо неработещият Пеевски ползва НСО,да не говорим за Доган,който дори не е действащ политик.докога ще се подигравате с хората

  9. joro
    #5

    А соп//ола? А свинье//те? А, да те не са в тежест на бюджете...

  10. gadev41
    #4

    Злибно и подло решение с широк политически отзвук. Доста глупав ход на самодържеца. Нрави

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.