Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Мъжете у нас получават с около 12% по-високо заплащане от жените

Страната ни е в средата на класацията в ЕС, най-голяма е разликата в Естония, най-ниска - в Словения

26 коментара
Мъжете у нас получават с около 12% по-високо заплащане от жените

Разликата в заплащането между мъжете и жените у нас е било около 12 на сто в полза на силния пол, което поставя страната ни в средата на класацията в ЕС за неравенство между половете по отношение на заплащането, отчитат данни на европейската статистика.

Според анализ на Евростат за разликата в заплащането между половете в страните на ЕС се регистрира сериозен дисбаланс между заплатите на мъжете и жените. Разликата в заплащането на работещите мъже и жени в ЕС в повечето случаи е във вреда на нежния пол, показват данни на европейската статистика.

Брутното почасово възнаграждение за жените в ЕС е средно с 16 на сто по-ниско от това на мъжете. Разликата в заплащането между мъжете и жените в ЕС варира в рамките на 25 процентни пункта - най-ниският диапазон е в Словения - 2 на сто, а най-високият - в Естония 27 на сто.

Първите 10 държави, където разликата в заплащането между половете е най-голяма са: Естония - 27 на сто, Австрия - 24 на сто, Германия, Чехия, Словакия и Англия - по 25 на сто, Финландия, Унгария, Холандия и Кипър - по около 18 на сто.

Най-ниски разлики в заплащането между половете се отчитат в Словения - 2 на сто, Полша - 4 на сто, Италия - 6 на сто, Люксембург - 8 на сто, Белгия, Литва и Румъния - 10 процента и др.

Анализът дава информация и за разлика в заплащането между половете от гледна точка на непълно работно време и пълно работно време.

Разликата в заплащането между мъжете и жените, които работят на непълно работно време е най-висока в Испания - 35 на сто процентни пункта, Португалия - 31 на сто, и Словакия - 23 на сто. Най-ниските нива в заплащането за непълен работен ден са отчетени в Ирландия, България и Малта.

За пълно работно време разликата в заплащането между половете варира в рамките на 20 процентни пункта - най-значителна е разликата в Германия и Словакия (20 на сто), а най-ниска е в Италия - 2 на сто.

Освен това анализът отбелязва и значителни разлики в заплащането между половете в частния и държавния сектор. В повечето страни на ЕС разликите в заплащането в частния сектор са много по-високи от тези в държавния сектор, като обяснението е, че служителите в държавния сектор са много по-защитени от колективните трудови договори. Най-висока разлика между частния и публичния сектор е регистрирана в Кипър - 25 процентни пункта и Румъния - 23 на сто.

Само в шест страни-членки на ЕС България, Латвия, Унгария, Румъния, Финландия и Холандия се наблюдава относителен паритет в заплащането мъже-жени в частния и публичния сектори.

Според анализа на Евростат негативните данни за по-ниското заплащане на женския труд се дължат най-вече на последиците от прекъсване на работната кариера на жените вследствие на раждане, решения в семейната двойка за това жената да не работи в полза на семейния живот или от други специфични характеристики в отделните страни на ЕС.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

26 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #26

    Глупости на търкалета.Пак феминистки изцепки.Заплащането в България е смешно и мизерно.За какви заплати говорим изобщо?Зависи жените какво работят.Вярно е,че металурзи на пещите няма как да бъдат.

  2. Анонимен
    #25

    Трябва статискит и за това какво е заплащането на ромите в България. Не е справедливо да има разлика при положение че и те са българи. Също така хората с по-високо образование са облагодетелствани. Трябва да се изравнят заплатите на хората без образование с тези няколко висши - за да е по справедливо!

  3. Анонимен
    #24

    Да... Варвари сме си (българските мъже) и туй то.

  4. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #23
  5. Анонимен
    #22

    18 скръндзо балканска чувал си, че в Европата мъжете при развод дължат издръжка на жените си, не на децата, а на жените? А кой балканец издържа бившата си жена? Внимавай да не получиш инфаркт от омраза и стиснатост, ей

  6. Анонимен
    #21

    като гледам един не е пожелал нещо добро на жените, голяма злоба, голяма падение, вие себе си най-много мразите, хора, много сте зле наистина.

  7. Анонимен
    #20

    Тук не става дума за по-високо заплащане за равни длъжности. А поради това, че обикновено мъжете заемат по-високи длъжности и на това се дължи по-голямата заплата. Това е съвсем ясно и не трябва да се спекулира, че жените като цяла са по-зле патени.

  8. В и К
    #19

    Масларката да черпи, че много се е нагушала.

  9. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #18
  10. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #17

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.