Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Мажоритарните кандидати "застраховани" с 2 партийни листи

22 коментара
Мажоритарните кандидати "застраховани" с 2 партийни листи
Един и същи кандидат -депутат ще може да участва в две партийни листи и същевременно да е и мажоритарен кандидат. Така реално той може да се окаже в три листи, което му гарантира влизане поне от едната. Това предвиждат окончателните промени в закона за избор на народни представители, гласувани от парламента във вторник.

Преди ден БСП и ДПС решиха, че на вота за НС това лято ще се избират 31 мажоритарни депутати. На обвиненията от страна на опозицията, че заложеното райониране дава различна тежест на гласовете, които стоят зад един кандидат и че с приемането на съществени промени три месеца преди изборите търсят "служебна победа", управляващите заявиха, че реформират политическата система и дават възможност за избор на личности.

“Никакъв мажоритарен елемент не въвеждате, след като кандидатът ви може да е в 2 пропорционални листи и в една мажоритарна”, заяви Ваньо Шарков (ОДС) по време на 7 часовите дебати във вторник.

Предложението му за ограничаване на участието в листи бе отхвърлено от БСП и ДПС.

БСП сметнали, че ще вкарат 20 мажоритарни депутати, ДПС – до 6

Депутати от левицата коментираха неофициално, че сметките “вече са направени” и БСП очаква да вкара поне 20 мажоритарни депутати. Според разяснения, които членове на ръководството са дали в понеделник пред ПГ на Коалиция за България, мажоритарният вот “играе само в наша полза” и партията може да вкара в НС дори над 20 мажоритарни депутати. Сметките отреждали на ДПС около 5-6 мажоритарни места.

Дясната опозиция вече заяви, че мажоритарният вот, приет по настояване най-вече на президента Георги Първанов, който пък явно има намерение да включи в играта и “свои” мажоритарни номинации, обслужва най-вече БСП и ДПС.

Частични избори за място на напуснал мажоритарен депутат

Почти два часа продължиха дебатите във вторник как ще става заместването на мажоритарните кандидати с прекратени правомощия. Екатерина Михайлова (ДСБ) заяви, че предложеното от комисията по изборното законодателство е противоконституционно, защото поставя в неравно положение мажоритарния и партийния кандидат. Текстът предвиждаше, ако мажоритарен депутат напусне парламента, но на изборите се е кандидатирал и от пропорционална листа, мястото му в НС да се заема от следващия в партийната листа.

“Гласувано е за мажоритарен кандидат, откъде-накъде ще се замества с партиен”, попита Михайлова.

Доводите ѝ бяха приети от ДПС, вследствие на което бе прието, че “когато са прекратени пълномощията на народен представител, избран за мажоритарен кандидат, се насрочва частичен избор”.

НС реши още, че когато мажоритарен депутат стане министър, той ще се замества в следващия от партийната листа, докато първият е министър.

Депутатите обаче не уредиха друг въпрос – кой ще замести избран като независим народен представител, който отиде в изпълнителната власт и му се прекъснат правомощията. Така НС може да остане с по-малко от конституционно определените 240 народни представители.

Според БСП и ДПС това няма да е прецедент, тъй като и в 38-ото и 39-ото НС е имало “излизания и влизания на народни представители, и в крайна сметка изчерпване на листата от определен район”. В такъв случай обаче не се провеждат частични избори.

Експериментално електронно гласуване

Мнозинството направи дребен жест към опозицията, като се съгласи с предложението на независимия депутат Светослав Спасов за въвеждане на електронно гласуване, макар и експериментално. Шефът на изборната спецкомисия Ангел Найденов коментира, че въпросът къде и как да се инсталират машинките за такъв вот, се поема от ЦИК.

Предвижда се около 50 секции да бъдат оборудвани с автоматизирани системи с визуализиращ екран, четящо устройство за магнитни карти и оптичен показалец за гласуване. Избирателят ще получава от председателя на секционната избирателна комисия магнитната карта, а след “пускане на вота” ще се отбелязва, че избирателят е гласувал по електронен път.

На специални електронни бюлетини гласоподавателят ще отбелязва по еднозначен начин своя избор за партийна листа и за мажоритарен кандидат. След гласуването той ще връща картата на председателя на комисията. В картата няма да бъдат записвани имената на избирателя, за да се запази тайната на вота.

След бурен отпор на опозицията бе отхвърлено предложението на ДПС за отпадане на ограничението в избирателните списъци да се дописват граждани, които са се върнали в страната не по-късно от 24 часа от предаването на списъците в СИК.

Според Атанас Атанасов (ДСБ)  това ще отключи изборния туризъм, като пристигащите само за вота ще си спестят една нощувка.

Мая Манолова (БСП) обаче възрази, че ограничението би било спирачка пред българските граждани от ЕС, които пътуват само с лична карта и няма как да удостоверят кога точно са влезли в страната. Тя посочи, че това е било възможно на предишните избори 2005 г. когато българите все още пътуваха със задграничен паспорт.

Атанасов обаче каза, че ако предложението бъде прието, то изборите през лятото ще бъдат опорочени и няма да възпрепятства автобусите, които "се изсипват в Кърджалийско и Хасковско". След прегласуване с 90 гласа "за, 106 – "против" и един въздържал се предложението беше отхвърлено и ограничението беше запазено.

НС реши още на парламентарните избори да се гласува с две интегрални бюлетини – една за пропорционалната листа и една за мажоритарния кандидат, които няма да се слагат в плик.

Двойно скача депозитът за участие във вота

От 20 хиляди на 50 хиляди лв. скача депозитът за партиите, участващи в изборите. За коалиции той става 100 хиляди лв. вместо сегашните 40 хиляди, а инициативните комитети, които издигат независими и мажоритарни кандидати, ще внасят 15 хил. лв. вместо 5 хил. лв.

Ако независимият кандидат е получил по-малко от 1 процент от действителните гласове на територията на едномандатния избирателен район, депозитът няма да се връща. За партиите бариерата също е един процент.

Невъзстановените суми ще постъпват във Фонда за лечение на деца към здравния министър.

Независим мажоритарен кандидат ще може да се регистрира само в един избирателен район, ако кандидатурата му е подкрепена от не по-малко от 10 хил. избиратели с постоянен адрес на територията на района.

По предложение на НДСВ депутатите забраниха при гласуване в тъмната стаичка да се използват мобилни телефони, фотоапарати или друга заснемаща техника.

Забранява се и показването на бюлетините след попълването им и преди пускането им в избирателната кутия.

Прие се още 20% от всеки агитационен материал да съдържа информация, че купуването на гласове е престъпление.

НС забрани фирми, чужденци и религиозни институции да финансират предизборната кампания, което бе записано и в промените в Закона за политическите партии, приети в края на миналата година.

Дарителите пък ще трябва да представят декларации за произхода на средствата, а всички дарения и разходи по предизборната кампания на стойност над 5 хил. лв. ще трябва да се извършват по банков път.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

22 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ГТ
    #23

    http://www.dnevnik.bg/intervju/2009/04/14/705221_ognian_minchev_ochakvam_mashtabna_manipulaciia_i/

  2. shepotivik
    #22

    Вярва ли вякой в тая нещастна страна,че избори, организирани и проведени от ТОВА правителство, ще бъдат Честни и Почтени ? Самия факт на приемане на промените в последния момент говори за "почтеност" от друг характер. Да не говорим да самите промени, които целят ограничаване на достъпа до политиката на външни-извън сегашните формации политически субекти, и поощряват, меко казано старите муцуни на провалилия си политически елит. А най-будната и продуктивна заст от избирателите- тези в чужбина /без тези от Турция / пак са пратени в 9та глуха.

  3. Разочарован
    #21

    Седесарите отново се издъниха. Проблемът не е само в бариерата. Проблемъте, че се издигнаха за водачи кретени. Какъв водач може да е Лъчо Тошев? Ами педала проф.Топалов след него? Какъв водач може да е Сашо Йорданов във Варна? Корумпиран, противен, мразен от хората. Освен това следствен за далавери с държавни имоти по времето докато беше в Полша. Дал хиляди квадратни метри държавни сгради под наем на фирма на жена си! Къде тръгвате с тези? Кой ще гласува за тях? Идиоти ли сме?

  4. Н.Петров
    #20

    Недоносена работа...Напр. 10 000 подписка за независим кандидат с местожителство там,когато 95% от партиите пожизнено немогат да ги съберат,за т.нар, мажоритарен избор е даже обидно коментар да се прави,8%-те са отказ от вот,което е целта очевидно.

  5. STEFAN D-r D TCHOLAKOV-SVERIGE
    #19

    КОЙТО ЖЕЛАЕ ДА РАЗБЕРЕ ЮДЕЙСКАТА ....ТОЗИ КОЙТО ЖЕЛАЕ ДА РАЗБЕРЕ ЮДЕЙСКАТА ПРЕСТЪПНИЧЕСКА СЪЩНОСТ НА КАПИТАЛИЗМА НЕКА ПОГЛЕДНЕ СЛЕДВАЩАТА СТРАНИЦА В БЪЛГАРСКИ ПРЕВОД ....... http://video.google.com/videoplay?docid=8802696147414279893&hl=en ....ТАМ ИМА ОЩЕ НЯКОЛКО ПОДОБНИ СТРАНИЦИ ! .... СМЪРТ ЗА ЮВЕЙСКИТЕ КАПИТАЛИСТИЧЕСКИ ПРЕСТЪПНИЦИ УБИИЦИ НА ЧОВЕЧЕСТВОТО - СТЕФАН Д-Р Д ЧОЛАКОВ ´........http://www.stefan-tcholakov.com/index.php?p=bg_roman....... ШВЕЦИЯ

  6. REDOVEN 4ITATEL
    #18

    ХАЙДЕ ДА ГОВОРИМ МЪЖКИ - КВАЗИМАЖОРНОСТТА НЕ Е МАЖОРИТАРНОСТ!!! НЕ СТАВАЙТЕ НАИВНИ И НЕ СЕ ВОДЕТЕ ПО ЛЪЖИТЕ И ИНСИНУАЦИИТЕ НА БСП, ДПС И НДСВ!!!

  7. Карина
    #17

    простотия, как така ще ми приливат мажоритарния вот в пропорционалния, ами ако съм гласувала за една партийна листа, а за мажоритарен кандидат от друга партийна принадлежност.

  8. Todor
    #16

    Искам да Ви обърна внимание на един детайл. Искат се 10,000 подписа (валидни) за издигането на един мажоритарен кандидат, и то с регистрации в съответния район. Да направим сметка за "цената" на един мандат във вид на гласове. На последните избори действителните гласове са 3648177 (54.28% избирателна активност). Това прави по 15201 действителни гласа на депутат. Онези ти искат 10,000 подписа с ЕГН. Срещу такова нещо те трябват да ти дават направо удостоверение за избран депутат. Цената на мандат

  9. wute
    #15

    са ясни - няма да ги обсъждам. Там проблема е медицински, а не обществен или интелектуален.

  10. chitatel
    #14

    Goreshto preporachvam da prochetete slednoto intervju:http://www.dnevnik.bg/intervju/2009/04/14/705221_ognian_minchev_ochakvam_mashtabna_manipulaciia_i/

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.