Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Мечиар може да застане на пътя на Словакия към ЕС и НАТО ]

0 коментара

Само за три години Словакия сякаш преоткри себе си и от "нож в сърцето на Европа" се превърна в образцов кандидат за Европейския съюз и НАТО и сега жъне похвали от организациите, към които се надява да се присъедини. Но настроенията в Братислава стават все по-неспокойни заради един-единствен човек - бившия премиер Владимир Мечиар, който изкова метафората за "ножа" и който според допитванията със сигурност ще спечели изборите идния септември.

При управлението на авторитарния и динамичен Мечиар тази централноевропейска страна с пет милиона население се превърна в държава-парий, пренебрегната от НАТО при първото разширяване, когато бяха приети нейните съседи - Чехия, Полша и Унгария. Отстранен през 1998 г. от широка партийна коалиция днес Мечиар дори не е член на парламента, но името му - превърнало се в Брюксел в нарицателно за своеволно управление и популистки национализъм - често изниква във всеки разговор с официални представители на Словакия, ЕС или НАТО.

"Никой не поставя под въпрос проевропейската и пронатовска ориентация на Чехия или Унгария, но ние сме друг случай. Ние все още будим известни опасения /заради Мечиар/", признава Едуард Кукан, изтънченият и широко уважаван словашки външен министър. "Затова са ни необходими още четири години да укрепим постигнатото досега", каза той пред група чужди журналисти.

Изборите през 2002 г., ако бъдат произведени в срок, ще се състоят само два месеца преди ноемврийската среща на високо равнище на НАТО в Прага, на която Словакия се надява най-сетне да получи официална покана за членство в алианса.

До декември 2002 г. Словакия се надява да е завършила преговорите си за присъединяване към ЕС. Тя очаква да влезе в богаташкия клуб до 2004 г. - с първата вълна на разширяване на блока към бившата комунистическа Европа. Председателят на Европейската комисия Романо Проди каза, че Словакия има нужда от политическа стабилност във времето, оставащо до изборите. "Сега имаме нужда от политическа стабилност, защото имаме да решаваме важни неща", каза Проди в Брюксел на 25 септември след разговори със словашкия президент Микулаш Дзуринда.

Сменил ли е вълкът кожата си?

Също като Словакия Движението за демократична Словакия на Мечиар /ДДС/ се опита да се промени през последните няколко години и да се превърне в една от основните партии, подкрепящи пазарната икономика и членството на страната в НАТО и ЕС. "Поехме задължението да се придържаме към политика на приемственост на сегашното правителство във външната политика и ще го спазваме", каза за Ройтерс Олга Келтошова, една от ръководните фигури в движението.

Но не са много тези, и в страната, и в чужбина, които са готови да повярват, че вълкът наистина си е сменил кожата. "Ако те /от ДДС/ си мислят, че ще бъдат приети от западните правителства, когато отново дойдат на власт, много се лъжат", каза един западен дипломат, работещ в Братислава.

"ДДС е партия, на която в никакъв случай не може да се има доверие, която никой на Запад не приема. Няма две мнения по този въпрос." Политическият анализатор Григорий Месежников от Института за обществени изследвания е на същото мнение. "Мечиар промени риториката си, но си е същият политик. Той укрепи властта си в партията. Според мен той е много рисков политик за словашката демокрация", каза Месежников.

Проблемът е, че много словаци, особено по-възрастните и по-бедните, все още не са усетили ползата от икономическите и политическите реформи на многопартийната коалиция на Дзуринда. Правителството съкрати обществените разходи, приватизира индустрията и преориентира външната си политика, като я пренасочи към Запада, но обикновените словаци ги тревожи повече увеличаването на безработицата, която сега е близо 20 процентна, и ниският жизнен стандарт. Те са също така недоволни, защото виждат как правителството изобщо не успя да ограничи корупцията. Вероятно то ще бъде критикувано заради това в следващия годишен доклад на Европейската комисия за Словакия и другите кандидатки за ЕС, който ще бъде оповестен през ноември.

Вариантът за "третия път"

Не само Мечиар ще се възползва от това недоволство. Тези дни в Словакия често се говори и за Роберт Фицо, независим депутат, чиято нова партия Посока може да се окаже балансьор след изборите догодина. Благодарение на приятния външен вид и младежкия чар на русия Фицо, неговата партия излезе на второ място в допитванията след движението на Мечиар.

Тя намира подкрепа главно сред по-младите и добре образовани словаци, разочаровани от сегашното управление. Фицо, бивш адвокат с леви убеждения, сам се провъзгласи за симпатизант на "третия път" на британския премиер Тони Блеър. Но речите му са изпъстрени с популистки обещания за смазване на престъпността и корупцията. Той заявява, че споделя ангажимента на правителството към ЕС и НАТО, но използвайки език, който прилича на този на Мечиар, обвинява управляващите, че не защитават словашките интереси.

"Вижте чехите, те са много по-твърди в преговорите от нас, например по въпроса за АЕЦ Темелин", каза той. Прага отказа за затвори своята АЕЦ в Темелин въпреки силния австрийски натиск да го направи от съображения за сигурност. Словакия, напротив, още преди време обеща да затвори по-старите си атомни реактори. По ключовия въпрос дали ще сключи сделка с Мечиар след изборите, Фицо отвръща предпазливо. "Никога няма да сътруднича с Мечиар, никога. Но мисля, че ще е погрешно да се изтласква в изолация ДДС, което в края на краищата представлява почти 30 процента от избирателите", каза той.

Премиерът в обсада

Всички тези разсъждения около изборите, които са чак след година, са много притеснителни за премиер Микулаш Дзуринда, който би предпочел вниманието да се насочи към безспорните словашки успехи по време на ръководството му, когато Словакия се върна в главното русло на Европа.

"Сега нашата икономика е по-силна, по-конкурентоспособна...Сега имаме шанс да се присъединим към ЕС заедно с Полша, Унгария и Чехия, които започнаха преговори две години преди нас", каза той на чужди журналисти, пристигнали на посещение в Словакия.

Дзуринда заяви, че неговото правителство - нестабилна коалиция, която едва не се разпадна през август - ще се съсредоточи през последната си година на власт върху реформирането на държавната администрация и прокарването в парламента на един разумен бюджет.

Но Дзуринда настръхна, когато бе споменато името на Мечиар. "Не Мечиар, а ние държим юздите на властта. Този господин не представлява интерес за мен", каза той. Дзуринда отхвърли като нереална идеята на Фицо за сделка с ДДС без Мечиар.

"Без Мечиар няма ДДС", каза той. Дипломати от ЕС, въпреки опасенията си от завръщане на Мечиар, са относително спокойни в предвижданията си за перспективите на Словакия. "Разбира се, ако Мечиар се върне на власт, ще трябва отблизо да наблюдаваме всяка промяна. Но ние така или иначе ще приемем словаците", каза представител на ЕС, работещ в Братислава."Другият вариант - да се замразят преговорите, при положение че Словакия вече е изпълнила всички изисквания за членство - не е добър. Ако затръшнете вратата, хората много ще се ядосат", предупреди той.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.