Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Мечтата е мъртва: Победата на Джонсън разби сърцата на проевропейските британци

16 коментара

След всички изложени аргументи и всички масови шествия за оставане в ЕС опонентите на Брекзит се сблъскаха със суровата действителност след категоричната изборна победа на премиера Борис Джонсън.

Консерваторите спечелиха най-голямото си парламентарно мнозинство от 1987 г. и това ще позволи на Джонсън да прокара сделката за развода в парламента и Обединеното кралство ще може да напусне ЕС следващия месец.

Това ще е най-значителният геополитически ход на страната след Втората световна война.

Някои поддръжници на идеята за нов референдум обвиниха себе си за съкрушителното поражение. Основната организация, водеща кампания за втори референдум, претърпя крах, а поведението на лидера на най-голямата опозиционна сила, Лейбъристката партия, бе двойствено и той обеща да остане неутрален при следващо гласуване.

"Объркан съм. Също като всеки друг привърженик на оставането в ЕС ми се иска да имахме по-компетентни представители в парламента", каза активистът срещу Брекзит Майк Голсуърти.

Референдумът през 2016 г. за еврочленството бе най-поляризиращият въпрос в новата британска история. Той показа разделения между големи и малки градове, между млади и стари, между спечелилите и загубилите от глобализацията.

За много проевропейски настроени политици във Великобритания най-добрият шанс за слагане на край на суматохата и политическата парализа бе организирането на нов референдум. Ако те се бяха обединили в единна политическа сила, може би щяха да имат шанс да променят резултата. В допълнение към техните собствени недостатъци, привържениците на оставането в ЕС бяха надхитрени.

През последните три години почти всяко социологическо проучване показваше преобладаваща подкрепа за оставане в ЕС. Това насърчи някои от най-големите улични протести в новата британска история. Парламентът на два пъти наложи отлагане на Брекзит.

Основните опозиционни партии обаче не успяха да се сработят за създаване на функциониращ междупартиен съюз, озадачавайки милиони британци.

Консерваторите консолидираха вота на желаещите да напуснат ЕС, изграждайки коалиция от подкрепящи Брекзит избиратели от различни региони и с различни политически убеждения.
Същевременно партиите, водещи кампания за втори референдум, се затрудниха в опита си да привлекат гласовете на избирателите, отказали се от подкрепата си за Брекзит, и не успяха да се споразумеят за общ план.

Разделени

След съкрушителната победа Джонсън заяви, че е свършено с "всички тези жалки заплахи" за втори референдум. Той каза на един протестиращ - който носеше шапка със синьо-жълтия флаг на ЕС и крещеше "спрете Брекзит" на политиците в парламента - че е време да си ходи.

"Казвам с уважение на нашия гръмогласен приятел със синята шапка с 12-те звезди, че е време да спре с този мегафон и да остави всички намира", заяви Джонсън.

Ключов за поражението на лагера за оставане бе отказът на лейбъристите да се присъединят към инициативи, насърчаващи тактическо гласуване, т. е. хората гласуват за кандидат с цел да блокират друг, а не защото наистина го подкрепят.

В лондонски избирателни райони като Кенсингтън, Уимбълдън и Чипинг Барнет консерваторите спечелиха с минимална преднина, след като лейбъристите и проевропейската партия Либерални демократи си поделиха гласовете на противниците на Брекзит.

За разлика от тях новосъздадената Партия на Брекзит склони да не изправя свои кандидати срещу консерваторите в около половината от избирателните райони, за да не бъде размит вотът на поддръжниците на излизането от ЕС.

Много активисти казаха, че съдбата на тяхното движение е била неразривно свързана с лейбъристкия водач Джереми Корбин - най-непопулярният опозиционен лидер от дълги години насам и отколешен противник на британското членство в ЕС.

Други активисти заявиха, че стратегическите грешки са били по вина на опозицията. Например това, че тя се е съгласила на предсрочни избори, когато премиерът бе притиснат в ъгъла, неспособен да прокара сделката си за Брекзит в чист вид.

Джонсън получи изборите, които искаше, когато единният фронт на опозиционните партии се разцепи.

Джина Милър, видна активистка, водеща кампания за втори референдум, бе сред тези, които признаха, че няма връщане назад.

"Със сигурност няма да има друг вот", каза тя и добави, че Брекзит ще бъде "прокаран в парламента като закон, след това ще бъде ратифициран като международен договор и ние ще излезем" от ЕС.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

16 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Bлaдo
    #16

    както казаха делфините на хората (в "Пътеводител на галактическия стопаджия"): ДОВИЖДАНЕ И БЛАГОДАРИМ ЗА РИБАТА... ;-))

  2. анита хегерланд
    #15

    Когато не знаеш как да свършиш една работа, прехвърли я на някой друг?! Борис Джонсън е карикатура на отчаяната безизходност.

  3. Zlatan
    #14

    Това се нарича разпадане на ЕС. Вероятно Русия направи това и лично Путин ? Излизат 12 млрд.евро, английската такса в ЕС, но ЕК ще вкара западните Балкани ,които заедно с нас ще покрият тази такса.

  4. dimitardi100
    #13

    Егоизмът и чувството , че си повече от другите предизвикаха Брекзит . Тръмп също ги има и двете .

  5. Real ''Mickey''
    #12
    Отговор на коментар #11

    Ванчо, мани ги тъпите британци, бе! Кво се занимаваш с тях, да им отваряш очите. Само се хабиш напразно. Виждаш, че не им увират главите, каквито и блестящи аргументи и умни съвети да им давате. Коскоджамите УВАЖАВАНИ ОТ ВСИЧКИ МейнСтриймМедии и телевизионни канали и експерти, им наливаха ежедневно ПРАВИЛНИТЕ МИСЛИ, и не успяха - та ти ли?

  6. ivancho ivanov
    #11

    "May you get what you wish, and still wish when you get it" - "Моли се да получиш това което искаш и още да го искаш след като го получиш". - циганска поговорка в американски филм, подходяща за британците напускащи ЕС, към който съюз се обзалагам, ще искат да се присъединят до двадесетина гдини!

  7. Real ''Mickey''
    #10

    "Мечтата е мъртва: Победата на Джонсън разби сърцата на проевропейските британци" Бе то Мечтата Се Сбъдва всъщност, ама гЪзетата Ройтерс много се е закахарила за крехките душици на "проевропейските британци", бе:):):)

  8. Bлaдo
    #9
    Отговор на коментар #2

    сещам се за една много добра причина: ако GB e извън (банковите правила на) EU, джyджeтo пYтчо ще има по-добри шансове да се добере до парите на руските олигарси в лондонските (вкл. и презокеанските ;-))) банки... ... Ще ги трови, ще ги дупчи, ще ги "убеждава"..., НО! тези пари му трябват! - koчината му бере душа...

  9. Bлaдo
    #8

    разкарай се барабар с измишльотините си, nльx (недое)баннат... :-)))

  10. Real ''Mickey''
    #7
    Отговор на коментар #4

    Много "магучий" тоя ваш Путя бе Затрупанчо:):):) Легенди след легенди за Бащицата Световен Цар, произвеждате:):):):) Само с поглед "нарежда световния пъзел":):)) Бсички останали са в краката му:):)П.С. В коментар 5 съм ти отговорил, кога Британия ще подаде пак молба за влизане в ЕС.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.