Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Медиите и институциите у нас се учиха в крачка как да се държат при кризи

0 коментара

Българските институции и българските медии трябваше да се учат в движение как да се държат по време на кризи, посочи доцент Весела Табакова, председател на Центъра за независима журналистика по време Петата годишна среща на Българската медийна коалиция (БМК).

В рамките на дискусията "Медии и кризи" тя припомни случаите с атентата срещу българските военнослужещи в Кербала, трагедията с падналия в река Лим автобус с български деца и последният случай с двамата български заложници в Ирак.

Според нея при първия случай е имало изключителна неадекватност на институциите. "Трябва да се има предвид, че винаги в такива случаи има глад за информация. Винаги първо трябва да заговорят институциите, а обществеността трябва да бъде убедена, че от нея не се крият факти", каза Табакова. Мълчанието на институциите по време на трагедията с петте български войници в Кербала, не е било адекватно на положението, а медиите тогава работеха в ситуация, в която трябваше да компенсират поведението на официалните институции, посочи тя.

По думите на доц. Табакова, последната криза с двамата похитени български шофьори в Ирак, е показала, че не са извлечени поуки.

Нейната оценка е, че медиите са показали грубо нарушаване на етичните стандарти при разпитването на оцелелите деца от обърнатия автобус в река Лим.

На годишната среща на БМК в Банско, която продължава до 28 юли, се очаква да бъде приет проекта на Етичен кодекс на българските медии.

Съюзът на издателите одобрява проекта, но е важно журналистите да бъдат убедени да го спазват, заяви главният редактор на в. "24 часа" Венелина Гочева, зам.-председател на Съюза. Тя предложи да се сформират две комисии за спазване на Етичния кодекс - една за електронните и една за печатните медии.

Целта на кодекса е да предостави на обществото и медиите ръководство за условията, при които трябва да работят медиите в България и да предостави на предложения Журналистически съвет стандарти, които да бъдат следвани при решаване на жалбите.

Основната цел при подготовката на текста е била той да е практичен и лесен за разбиране. Следващата стъпка след приемането му ще бъде създаването на съвет или съответно предложените две комисии, които да следят за спазването на кодекса, да приема жалби и да взима решения за поведението на журналистите.

Ели Хауърд от българската секция на Би Би Си посочи, че английската медия разполага с подобен кодекс, който е от 300 страници, но правилата в него не са никак рестриктивни. "Единствената забрана е да се издават адресите на военни, съдии и други лица, които могат да бъдат превърнати в жертви на терористи", каза тя.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.