Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Медици: Лечението на пострадали от катастрофи да се покрива от застраховки

Болниците губят по 30-40 хил. лева от спасяването на пациент с тежки травми

3 коментара
Сн. БГНЕС

Лечението на пострадали от катастрофи да се финансира през застраховки или специален фонд и огромните разходи, които генерира пътният травматизъм, да не тежат на системата за здравно осигуряване и на болниците. Това предложиха във вторник директори на някои от най-големите реанимационни отделения в страната на фона на разгорялата се през последните седмици дискусия за по-сурови санкции за участниците в гонки и безразсъдните шофьори.

Годишните разходи на болниците за лечение на пострадали от катастрофи надвишават 23 млн. лева, като между 70% и 90% от тях не се покриват от държавата и здравната каса.

Началникът на клиниката по реанимация в “Пирогов“ проф. Милан Миланов даде пример, че една ортопедична травма струва средно 4 400 лева, а тежката политравма 1490 лева на ден без медицинските изделия. Така при 15-дневно лечение застрахователи на пострадали чужденци заплащат 48 000 лева, а държавата плаща за същия престой 2300 лева.

"Интензивните отделения са превърнати в бреме за болниците, вместо да бъдем печелившата част от тях", коментира проф. Миланов.

В най-голямата болница в страната – пловдивската “Свети Георги“ средната загуба заради недофинансираните от държавата дейности е 30 000 лева на пациент. За последните три години болницата е натрупала близо 5 млн. лева дълг именно от лечение на пострадали при катастрофи.

В болницата в Бургас държавата не покрива 70% от разходите за лечение на черепно-мозъчна травма и 84% от разходите за лечение на фрактура на крайници и прешлени.

Затова медиците настояват този вид лечение да се финансира през застраховки. Дружеството на анестезиолозите е подготвило предложение до здравното министерство и Министерския съвет.

Директорът на ВМА проф. Николай Петров изчисли, че ако вноската по застраховка "Гражданска отговорност" се увеличи с по 10 лева годишно, то това ще генерира близо 30 млн. лева годишно допълнително и така ще може да бъде посрещнат разходът от над 23 млн. лева.

Застрахователи коментираха, че идеята представлява промяна в генералния застрахователен модел и затова въпрос трябва да се реши законодателно.

Петров съобщи, че само до октомври пациентите, преминали през Спешно отделение на ВМА, са със 100 души повече от тези за цялата минала година.

"Здравната каса не е виновна за това, че някой е блъснат на пътя. Това не е заболяване, а увреда", коментира Петров.

От приетите за лечение пострадали след пътно-транспортни произшествия 11% завършват с летален край, 50 % остават трайно инвалидизирани, а 47 % са временно нетрудоспособни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Атан
    #3

    Ами да се покриват разходите, но след солидни доказателства за размера и фактите за прилагането на скъпи средства! Защото медиците ни са майстори в имитирането на дейности! А свързването на медицинската помощ със застраховки е антихуманно предложение! Ако има виновни - а винаги има - нека плащат за лечението на жертвите на безотговорността и грешките си!

  2. emigrant
    #2

    В нормалните дьржави, кьдето живея разходите за лечение се покриват от застраховките - аналогични на Гражданска отговорност. Ако шофьор причини катастрофа неговата застраховка скача двойно. Има случаи в които застраховката не успява да покрие медицинските разходи - ако е над 200 хиляди, тогава човек си плаща до гроб задьлженията. Ето това трябва да стане в Бг и може да да намалят убитите на пьтя. Нека застрахователите да си тьрсят парите, а не полицията и сьда да се занимават с това. Да не говорим че за такива случаи си има отделен сьд, който само с това се занимава.

  3. pstoychev
    #1

    Не да се покриват от застраховки а да се плащат от виновния за ПТП. Ако той си има застраховка която да му покрие дивотитите - добре, но ако няма да си ги изработи -ПРИНУДИТЕЛНО. Ако се покриват от Гражданската отговорност тогава се вдигат премиите на всички т.е обществото пак плаща. Досега не съм чул за влезнал в сила регресивен иск от застраховател към виновен шофьор.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.