Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Медици обявиха за опасно сливането на спешната помощ в София и областта

Столичния център щял да се претовари допълнително и линейките да се бавят повече

1 коментар
Медици обявиха за опасно сливането на спешната помощ в София и областта

Работещи в центровете за спешна медицинска помощ се обявиха в понеделник против предлаганото от здравния министър Петър Москов сливане на звената в София и София-област и го окачествиха като опасно за пациентите. Предложението предизвика и политически реакции, като от БСП обявиха, че са готови да организират протести, ако бъде закрит дори един спешен център в София-област. Против намеренията на Москов се изказа и депутатът от ГЕРБ Петър Беков.

Лансираната през миналата седмица идея на Москов, която е в етап на обществено обсъждане, предвижда спешният център в столицата да погълне този в София-област, за да няма дублиране на дейности и медицински и административен персонал за една и съща територия. Според Москов сливането ще доведе до формирането на пет нови екипа в София област, тъй като шестимата лекари и 12 медицински сестри, които в момента работят в координационния център, ще се качат на линейките след сливането на центровете.

Спешните медици вещаят задълбочаване на хаоса

"Обединение на Центъра за спешна медицинска помощ - София и Центъра за спешна медицинска помощ - Софийска област е заплаха както за пациентите, така и за работещите спешни медици", коментира обаче председателят на Националната асоциация на работещите в Спешната медицинска помощ д-р Десислава Кателиева. Тя предупреди, че ако предлаганото от Москов постановление бъде прието, спешните медици ще го оспорят в съда.

Кателиева коментира, че заетите в областния център лекари, сестри и фелдшери не са съгласни с оповестените мотиви за обединяването им. Според тях работата на столичния координационен център ще се затрудни, тъй като ще трябва да бъдат поети освен сегашните 125 000 повиквания годишно още 20 000. Медиците смятат, че и в момента центърът в София се затруднява да прослушва и отработва повикванията, което води до закъснения на линейките, а сливането само ще влоши ситуацията.

С проекта на Москов се създава една мегаструктура, която ще обслужва почти половината от населението на България, тъй като жителите, които ще бъдат обслужвани от новото звено, ще са около 2.3 млн. души, посочи Кателиева.

Спешни медици от София-област се усъмниха, че лекарите и фелдшерите, които ще бъдат освободени от затварянето на техния координационен център, ще бъдат достатъчно да формират екипи. Освен това те посочиха, че работата на линейките в Софийска област е много трудоемка заради лошите пътища и допълниха, че областта разполага само с 6 общински болници със затихващи функции.

Заетите в областния център освен това се притесняват, че работният им ден ще бъде удължен и вместо сегашните 7-часови смени ще дават 8-часови като колегите си от столичния център.

Кателиева коментира, че проектът за сливане на двата центъра е в разрез със съществуващата нормативна уредба, тъй като такова сливане не е предвидено в приетата от Министерския съвет Концепция за развитие на спешната медицинска помощ за периода 2015-2020 г. и проекта за нов стандарт по спешна медицина.

По думите ѝ системата за оказване на спешна медицинска помощ не може да понесе структурни промени преди организационно и кадрово стабилизиране, което още не е факт.

Идеята на Москов и под политически обстрел

Намеренията на здравния министър за сливането на центровете станаха обект и на политически нападки, както от опозицията, така и от управляващото мнозинство.

От БСП се обявиха твърдо против сливането. "Ако бъде закрит дори един спешен център в София-област или се влоши здравеопазването там, БСП са готови да пристъпят към гражданско неподчинение под формата на протести", коментира депутатът от левицата Корнелия Нинова. Според нея промяната ще влоши медицинското обслужване на 248 000 души от областта.

"Вливането ще доведе до влошаването на обслужването на тези хора и качеството на здравеопазването. Нямаме и областна болница в областта, има 6 общински болници в изключително трагично състояние, които не могат да предложат качествено здравеопазване", каза Нинова.

"Не виждам с какво обединяването ще допринесе за подобряване на тази дейност", коментира в понеделник и депутатът от ГЕРБ д-р Петър Беков, цитиран от "Фокус". Според него е възможно да се оправдаят опасенията на спешните медици за нарастване на закъсненията.

Според него недоволството срещу сливането на спешните екипи в София – област е основателно. Той допълни, че всичко е станало доста бързо, а проектопостановлението се е появило без да се обсъжда нито с лекарите, нито с областната управа, нито с общините.

Той заяви, че е поел ангажимент да внесе подписката на спешните медици срещу сливането в парламентарната здравна комисия.

"Наблюдавах тези дни в социалната мрежа, че има готовност за подаване на оставки. При този дефицит на кадри ще бъде драматично дори 10 доктори да подадат оставки", каза той.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.