Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Медицински сестри: Видовден дойде

Кризата с коронавируса извади наяве проблема с малкото, зле платени и застаряващи сестри

2 коментара
Медицински сестри: Видовден дойде

В Международния ден на медицинските сестри 12 май от Синдиката на българските медицински сестри, в чието ядро са протестиращите от март 2019 г. здравни специалисти, напомниха за своите искания като внесоха в няколко институции подписка с над 11 806 подписа. Към вече познатите им искания за по-достойни възнаграждения от поне две минимални заплати и реформи срещу търговския характер на здравеопазването, те добавиха и още едно – за промяна в категорията на труд. Според тях сегашната криза около коронавируса изважда наяве най-сериозните проблеми на здравната ни система като липсата на медицински кадри и застаряването на професията, работата на по няколко места, порочният начин на финансиране на системата на търговски принцип и др.

Подписката беше внесена в Министерския съвет, Президентството, Народното събрание, Министерство на здравеопазването и омбудсмана. Тя беше събрана по време на палатковия лагер на протестиращите сестри пред Министерството на здравеопазването и Министерския съвет. Точно преди регистрирането на първите случаи на коронавирус у нас и обявяването на извънредното положение на 13 март няколко от протестиращите сестри начело с лидера им Мая Илиева се барикадираха в сградата на парламента на площад "Княз Александър Батенберг".

Във вторник при внасянето на подписите Илиева посочи, че за съжаление за повече от година след началото на протестите нищо не се е променило. "По този път внесохме първата декларация със същите тези искания. За съжаление една година по-късно нищо не се е променило, а виждате, че в крайна сметка Видовден дойде много бързо. Ние очаквахме, че този колапс в здравеопазването ще се случи поне след три години, тогава, когато и най-младите, около 50-годишните вече се уморят от професията, но пандемията в този случай показа дупките в системата и изобщо абсолютно всички недостатъци, за които ние говорихме през тази една година", заяви Илиева.

Освен това протестиращите сестри се оплакаха, че бонусите за медицински специалисти на първа линия в борбата с Covid-19 са получени на малко места и при "безумни критерии". Според Илиева е неправилно хората в системата да се делят на такива на "първа линия" и на други, защото всички работят заедно.

30 000 медицински сестри не достигат у нас

По данни на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи 30 000 медицински сестри и 4000 акушерки не достигат у нас. Средната възраст на медицинските сестри и акушерките у нас е 55 години, а миграцията на предимно млади медицински сестри в чужбина е довела до прекомерна работна натовареност на онези, които са останали. Много медицински сестри работят на две места поради ниското заплащане и големия брой болници.

В резултат на всички тези фактори броят на медицински сестри в България е спаднал с повече от 30% - от 45 252 през 1999г. на 30 589 сега.

За оптималното функциониране на здравната система е необходимо съотношението медицински сестри/лекари да е поне 2:1, а сега то е 1.03:1 и у нас работят 30 589 медицински сестри и 29 667 лекари.

Средно в ЕС на 1000 души население има 8.5 практикуващи медицински сестри и 3.6 практикуващи лекари. Така на един лекар се падат средно 2.4 медицински сестри средно за ЕС. Това съотношение обаче варира много от 1 сестра на 1 лекар в България до 4.4 медицински сестри на лекар във Финландия, сочат данните от представения в края на миналата година от Европейската комисия (ЕК) доклад за състоянието на здравеопазването в ЕС за 2019 г.

"За да не се задълбочи непоправимо тази негативна тенденция е нужен политически консенсус и конкретни решения за развитието на здравните грижи у нас. За да се насочват мотивирани млади хора към най-благородните професии, за да подготвят университетските структури достойни наследници на най-добрите медицински сестри и акушерки у нас. Достойни продължители на делото на Флорънс Найтингейл – основателката на модерното сестринство, на чиято рождена дата - 12-ти май - в целия свят се отбелязва Денят на сестринството", се казва в поздравителния адрес на председателката на съсловната организация Милка Василева по повод празника.

България с най-малък дял на сестрите в общата заетост

Публикувани днес данни на Евростат сочат, че през 2019 г. България е сред страните с най-малък дял на сестрите и акушерките от общия брой на работната сила.

Делът на сестрите и акушерките от общата работна сила средно в Евросъюза през миналата година е 2.2%, а броят им нараства спрямо 2012 от 3.94 на 4.45 млн души. Най-голям е делът на сестрите и акушерките от общата работна сила в Германия – 3.4%, Финландия – 3% и Белгия – 2.9%.

Най-малък е в България – 1.1% от общия брой заети лица. Преди страната ни са Люксембург и Латвия с по 1.2%.  

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит в 21:57 на 7 януари 2021 от автора.
    #2
  2. ivand
    #1

    На тази медицинска сестра Мая Илиева нямам никакво доверие. Тя е с болна психика и е използвана с нейното съгласие от Бсп за користни цели и прокарване на опорните червени точки.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.