Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Медиците ще живеят, ако роднините на болните от СПИН помолят за помилване

0 коментара

Ако смъртната присъда на петте българските медицински сестри в Либия бъде потвърдена на по-висша инстанция изпълнението ѝ може да бъде избегнато, ако "роднините на жертвите помолят за тяхното помилване". Това е заявил министърът на външните работи на Либия Абделрахман Шалкам. Според него такова действие ще бъде от изключителна важност за съдбата на сънародничките ни. Това става ясно от писмо, изпратено от генералния секретар на Съвета на Европа Валтер Швимер до българските депутати в ПАСЕ, предаде специалният пратеник на Агенция "Фокус" в Страсбург.

Въпросът за медиците е част от американския диалог с Либия

Американската администрация знае за лошите условия, в които се намират петте български медицински сестри, и следи много от близо развитието на делото. Това каза за БНР посланикът на САЩ у нас Джеймс Пардю. "Въпросът за българските медици е част от американския диалог с Либия и правим всичко, което можем, за да разрешим проблема, но точно сега не трябва да казвам повече по въпроса", каза посланик Пардю. Той допълни, че САЩ вярват, че с българските медици се постъпва несправедливо и нечестно и че те трябва да бъдат освободени.

Кристияна Вълчева, Нася Ненова, Валя Червеняшка, Валентина Сиропуло и Снежана Димитрова, бяха осъдени на 6 май т.г. на смърт чрез разстрел от Наказателния съд в Бенгази по обвинение в умишлено заразяване със СПИН на 426 деца в болница Ал Фатах. Предстои обжалването на присъдите пред Върховния съд на Джамахирията.

Валтер Швимер е разговарял с министър Шалкам на срещата на Организацията Ислямска конференция в Истанбул. В разговора либийският първи дипломат е заявил, че лично той е противник на смъртното наказание, но то все още се прилага, според либийското законодателство.

Шалкам е уверил Валтер Швимер, че всички възможности, които либийското законодателство дава на осъдените за обжалване на смъртната присъда, ще бъдат приложени. Шалкам е добавил, че либийската страна високо оценява всяко предложение за помощ за лечението на близо 400 деца болни от СПИН. Швимер е предложил на министър Шалкам помощта, както на Съвета на Европа, така и на ПАСЕ, за да може "малки групи" от болните деца да бъдат лекувани в страни от Съвета на Европа, както и Либия да получи медицинска и финансова помощ за лечение.

Очаква се между 3 и 5 юли да бъде внесен актът за обжалване на смъртните присъди срещу петте български медицински сестри в Либия, заяви междувременно либийският адвокат на българките Осман Бизанти пред Дарик радио.

"Запознат съм със съдържанието на мотивите за смъртните присъди и започвам да работя по обжалването, но не мога да съобщя подробности по това в близките 10 дни", заяви още Бизанти. По думите му вече е уговорено по делото да бъде привлечен египетски адвокат, който да поеме защита на Нася Ненова и Кристияна Вълчева, като името му ще бъде оповестено до три дни.

В края на юни екип от български адвокати ще отпътува за Либия, да получи потвърждения от осъдените на смърт български медицински сестри, че приемат новите защитници, каза по-рано пред Дарик Хари Харалампиев, един от новоназначените адвокати. Заедно с него защитата ще подсили и адвокат Георги Гатев.

"Колкото и добре да са написани едни мотиви, винаги ще се намери изход те да бъдат атакувани. Аз мисля, че няма безнадежден казус, безнадеждно дело и няма абсолютно неатакуеми мотиви. Но убеден съм, че тъй като се пледира за невинността и на д-р Георгиев и на медицинските сестри очевидно е, че те ще обжалват и неговата присъда", заяви още адвокатът. Д-р Георгиев получи четиригодишна присъда и бе освободен от затвора, защото вече я е излежал.

Десетчленен екип усилено работи върху превода на мотивите, които са твърде пространни, каза адвокат Харалампиев. Все още не е ясно дали България ще се задължи да защитава палестинския доктор Ашраф и пред следващата инстанция. Подсъдимите български медици ще бъдат разделени на групи според обвиненията към тях, заяви председателят на висшия адвокатски съвет Траян Марковски пред БНР.

Междувременно външният министър Соломон Паси се срещна с президента Георги Първанов. След разговора Паси заяви: Не бих се ангажирал с никакви прогнози, свързани със срокове по делото в Либия. Паси съобщи, че е информирал президента за решението на Съвета на министрите на ЕС да поставят отношенията между Евросъюза и Либия в пряка зависимост от решението на случая с българските медици и случая в германската дискотека Ла Бел.

Външният министър каза, че още няма отговор от либийска страна на нотата на външно министерство за по-чести свиждания в "Джудейда". Петте българки бяха преместени на 17 юни от Бангази в затвора "Джудейда" в Триполи, където те бяха държани преди и където твърдят, че са им изтръгвани насила показания и са били измъчвани от либийски офицери. В затвора те имат право на посещение веднъж седмично.

Според министър-председателя Симеон Сакскобургготски за осъдените български медицински сестри не е полезно проблемът да се експонира публично. Преди десетина дни и външният министър Паси призова депутатите на закрито заседание да не говорят по случая, за да не дразнят Муамар Кадафи.

Запитан дали одобрява действията от последните седмици на министъра на външните работи във връзка с делото в Либия премиерът каза, че по тази тема е говорено много и от две години и половина той се опитва да препоръча на всички такива теми да не бъдат публично експонирани. Това е много важно за нашите хора там, добави Симеон.

Попитан вярно ли е, че последният път външният министър е заминал за Либия без неговото разрешение, премиерът каза, че какъвто и да е проблемът, той се обсъжда в неговия кабинет. Ако има нещо, което да се каже не трябва да става директно чрез медиите, каза Симеон Сакскобургготски.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.