29-годишният техник Едуард Сноудън е в основата на мегаскандала с подслушването в САЩ.
Той призна, че е източникът на информацията, че американското разузнаване следи телефонни и интернет комуникации чрез пряк достъп до сървърите на поне девет от най-големите интернет компании като Гугъл, Фейсбук, Скайп и Ютюб, която предизвика мегаскандал в САЩ.
Британският вестник "Гардиън" публикува на уебсайта си 12-минутно интервю със Сноудън, дадено от Хонконг, където младежът е от 20 май.
В интервюто за "Гардиън" Сноудън казва, че работел в Хавай за консултантската фирма Booz Allen Hamilton като анализатор на инфраструктура за Агенцията за национална сигурност (АНС). Той решил да разкрие пред медиите информацията за следенето на комуникациите, защото шефовете му не обърнали никакво внимание на неговите предупреждения за произвол и нарушения на АНС при наблюдението на комуникациите на частни лица.
Сноудън е разкрил самоличността си, защото смята, че трябва да обясни мотивите си на обществото.
"Единствената ми цел е да информирам хората за онова, което се прави от тяхно име и се прави против тях. Обществото трябва да реши дали тези неща са правилни или погрешни", добавя той.
Бившият технически служител в ЦРУ избрал Хонконг, където е отседнал в луксозен хотел, заради "силната традиция на свободното слово". Той заявява пред в. "Вашингтон пост" че няма намерение да се връща в Съединените щати и ще поиска "убежище от всяка страна, която вярва в свободното слово".
Компанията Booz Allen Hamilton заяви, че Едуард Сноудън е бил неин служител по-малко от три месеца.
"Медийните съобщения, според които това лице твърди, че е разкрило секретна информация, са шокиращи. Ако това е вярно, действията му са сериозно нарушение на кодекса на поведение и на ценностите на нашата фирма", посочва в декларация компанията.
Разузнаване с подизпълнители
Вестник "Вашингтон пост" коментира от своя страна, че безпрецедентното изтичане на тайни от Агенцията за национална сигурност от частен подизпълнител на разузнаването, включително "бомбите" за строго секретни програми за събиране на данни за телефонни разговори, имейли и други лични данни, вероятно бе неизбежна последица от мощното разрастване на разузнавателно-промишления комплекс на САЩ
Едуард Сноудън е бил един от десетките хиляди частни подизпълнители на разузнаването, които бяха наети след терористичните нападения от 11 септември 2001 г. Те работят рамо до рамо с държавни служители като анализатори, специалисти по техническа поддръжка и контрольори на мисии. Неизвестен брой от тях имат достъп до секретна и строго секретна информация, отбелязва вестникът.
За разлика от Брадли Манинг, който предаде на Уикилийкс над 700 000 поверителни документи от обезопасени военни мрежи, разкритите от Сноудън документи са по-малко, но далеч по-деликатни, включително строго секретни материали. Никой от разкритите от Манинг документи не беше строго секретен, отбелязва изданието.
Разкриването от Сноудън на десетки страници строго секретни материали за програма за следене на данни с кодово име PRISM и за програма на Агенцията за национална сигурност за събиране на информация за милиони телефонни разговори от оператора Верайзън подчертава една от най-големите тревоги в националната сигурност - колкото повече хора са допуснати до строго секретни материали, толкова по-голям е рискът от изтичания, пише "Вашингтон пост" в статията под заглавие "Аутсорсването на американското разузнаване създава и рискове покрай предимствата".
Конгресмени искат Сноудън да бъде екстрадиран
Републикански конгресмени призоваха Сноудън да бъде екстрадиран от Хонконг, където е избягал, и да бъде съден за разкриването на строго секретна информация, пише в. "Гардиън". САЩ имат подписано споразумение за екстрадиция с Хонконг, но се допускат изключения за политически бежанци, отбелязва вестникът.
Действията на разобличители като Едуард Сноудън може и да поставят правителства в неловко положение. Обаче там, където законодателите и съдът се провалят, разобличителите държат отворен единствения останал канал за обществена отчетност, пише "Гардиън" в редакционна статия със заглавие "Следенето в САЩ и Великобритания: Разпространяване на национална несигурност", цитирана от БТА.
Непоследователни реакции
Президентът на САЩ Барак Обама и директорът на американското национално разузнаване Джеймс Клапър едновременно осъдиха медийния шум и изтъкнаха, че предизвиканият от изтичанията дебат е "здравословен за демокрацията" и "признак на зрялост". Кое от двете е? Дали изтичанията са "прибързани и безразсъдни", като дават на врага ориентири как да избегне да го засекат? Или сега е нещо хубаво да има обществен дебат, който да доведе до по-подходящ баланс в конфликта на интереси между сигурността и гражданските свободи от сега съществуващия, особено в САЩ?
Няма обаче никаква непоследователност в отношението на Обама към разобличителите на държавни тайни. Те трябва да бъдат заловени и съдени с пълната сила на закона. Впрочем Обама мина през няколко превъплъщения по този въпрос. През 2008 г. тогавашният кандидат-президент заяви следното по повод разкриването на тайни: "Проява на смелост и патриотизъм, които понякога могат да спасят живот и често пъти спестяват пари от данъкоплатците. Те трябва да бъдат насърчавани, а не потушавани, както ставаше при управлението на Буш." Като президент неговата администрация атакува повече разобличители на тайни от националната сигурност като престъпници отколкото всички предишни президентски управления взети заедно, отбелязва "Гардиън".
Британският външен министър успокоява, че правителството не подслушва
Настояването на британския външен министър Уилям Хейг, че законопослушните граждани нямат повод да се притесняват от действията на британските разузнавателни служби няма да успокоят хората, които се тревожат за състоянието на гражданските свободи в дигиталната епоха, пише в редакционна статия в. "Индипендънт".
Това, което мнозина от нас намират за смущаващо, са съобщенията, че от години британското разузнаване има достъп до американската шпионска програма PRISM. Проблемът не е в самото съществуване на PRISM, която дава на ФБР и Агенцията за национална сигурност лесен достъп до деветте най-големи интернет компании в света.
Проблемът е подозрението, че британските власти използват американската програма за следене на интернет като средство да заобикалят британските законови ограничения над подслушването, отбелязва вестникът.
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
26 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
”ФОНДАЦИЯ ДЕМОКРАТИЧНА БЕЛАРУС” ( ФДБ ); www.fdb-b1.narod.ru
”КОМИТЕТ за СВОБОДНА ДЕМОКРАТИЧНА И НЕЗАВИСИМА БЕЛАРУС”
( КСДНБ ); www.ksdnb1.narod.ru , [email protected] , tel. 359878479984.
Браво американци, браво на Американские службы за безопастность. Михаил Вашкевич-Беларус; www.sgob.narod.ru , [email protected] .
``Бивш служител на американската разузнавателна агенция, огласил секретна информация за програми за следене на САЩ. Правителствените програми за наблюдение са в пълно съответствие със …
законите на САЩ и с основните права, гарантирани от конституцията.``Террористы, преступники, убийци, вандалисти, анархисты, педофилы-все должны быть контролираны, подслушаны, следены.
Люди с преступными намерениями, индивиды с террористическими наклонностями, склонные к насилию и жестокости, протестуют против контроля и следения, против СРС. Благодаря такому контролю атентатори в Бостоне раскриты за два дня.
Атентат в Сарафова влачат целый год. Михаил радуюсь, если Его контролируют, следят, подслушивают-значит державные органы защищают Его безопастность.
Честному человеку, законопослушному гражданину нечего беспокоится и боятся СРС.
Спецслужбы США используют сверхсекретную программу по сбору разведывательной информации для обеспечения безопасности собственной нации. Об этом вечером в четверг, заявил представитель администрации. Най много протестуют против СРС державные управляющие, чиновники, ``политици``, слуги на народ. Защо? За това че алчни крадци, корумпирани, най много крадът. Ако не так-кажи. Массовое применение СРС законно, правомерно и необходимо за мою личную безопастность. Angel Stefanov , Phone: 00359899469133, [email protected] . Америка, верни Едуард Сноудън на работу, да получа орден за честь, и продолжает работать открито.
Абе, котарак, ти нали обмисляше да емигрираш от тая гадна и обречена Америка бе? Какво стана с това?
До наци-путиноида 18:
Tи голям критик се извъди на западните страни бе, и особено на тия -- "вечните мръcници". Направо нацистка пяна ти излиза на устата, като заговориш за гадните англосаксонски плутократи, а? Странно защо обаче народите, за които толкова си се загрижил, не бързат масово да емигрират във Венецуела, Иран, Китай и (не дай боже) Русия? Да не би пък да не е толкова лошо там на запад, а? Да не би нaсраните да са путиноидна Русия и българските ѝ фенове и слуги? Радвам се, че такива като …
теб толкова мразят Америка и съюзниците ѝ -- това значи, че още виждате заплаха в тях, т.е. още не всичко е изгубено :)
Колко съм интелигентен няма ти да преценяваш, никой не те е упълномощил да слагаш етикети на хората. Ти с твоите очи какво виждаш не знам, но аз виждам че кочината е у нас и в любимите ти БРИК-ове, а не на запад.
Хаха, и какво значи, от 20 години сме зле заради интригите на американското и руското посолства? А защо не споменаваш периода преди тези 20 години бе, 18? Тогава руското посолство не ни ли се месеше (меко казано)? Или ти онзи период не го критикуваш, щото тогава се се чувствал най-добре? Или дядо ти активният борец ти е разказвал колко е било хубаво?
А за месенето на американците -- няма още толкова силен микроскоп, с които да можеш да откриеш някакво американско влияние у нас, особено на фона на путиноидните безчинства, които се вихрят откак джуджето се загнезди в Кремъл. Ако си мислиш, че като критикуваш еднакво и Русия, и Америка, това те прави "еднакво отдалечен" от двете, значи просто не си в час. За да си "еднакво отдалечен" в днешна България, трябва да критикуваш Русия ПОНЕ десетина пъти повече от Америка. При това главната критика мъм Америка не е че ни се "меси", а че не ѝ пука за нас и даже не знае къде сме. Вземи прочети малко, да се поограмотиш. И не от путиноидни източници, че съвсем ще изперкаш.
Котарака:
Спомняте ли си преди няколко години какво се случи с гувернатора на щата Илинойс Благоевич? Аз не твърдя, че той е перфектен но човекът застана на страната на хората и предприемачите. И плати за това. Хронологията беше следната:
1. Банка на Америка (Bank of America) отказа да даде заем на производител на прозорци в Илинойс.
2. Надигна се голям шум от населението справедливо.
3. Благоевич изнесе реч в която каза, че щата Илинойс повече няма да държи пари в Банка на Америка и няма да прави …
бизнес.
4. Веднага на следващият ден излезна ФБР в новините с информация че Благоевич се е опитвал да продаде мястото на сенатор на Обама . Даже го записали по телефона.
Друг по скорошен пример. Сигурно доста хора си спомнят как беше свален предишният шеф на ЦРУ - Петреус. Бяха го следели и му бяха гледали пощата на интернет.
Ето приятели каква е целта на подслушването и следенето. Не е за ловене на терористи, а за атакуване на политически противници и оклепване. Това е единствената им цел. Реват с цяло гърло, сигурност , терористи, голяма опасност и т.н. Това е димна завеса. Подслушването се използва за политически цели. Ето защо то трябва да бъде прекратено незабавно. Иначе Америка ще спре да съществува.
Не ви ли се струва, че цялата работа е доста лицемерна. Постъпил си ма работа при определени условия и си знаел с какво се занимаваш. После изведнъж решаваш че не ти харесва и се отмяташ от обещанията си. Ти си добрият държавата е лошата.
Не разбирам цинизма на някой от коментарите. Сноуден е имал охолен живот и сигурна работа, получавал е 200хил. годишно. Изоставил е всичко това за да се противопостави на неморалните действия на неговото правителство. Създал си е всемогъщи врагове, които лесно могат да го отвлекат или убият. Евала на този човек.
16-ти, западните страни мълчат на7срани, защото излезна наяве колко демократично се отнасят с народите си. Или, айде нека да не слагаме всички западни страни в един кюп с вечните мръсници САЩ и Великобритания. Това пропагандата, особено за ниско8интелигентни типове, като тебе е голяма работа - хем виждаш с очите си каква кочина са "западните страни", хем казваш "не е вярно!". Сега, нека не почваме ненужния спор за това, каква държава е България. България е зле заради продажници, които повече от 20 години се дирижират от американското и руското посолства.
'Подслушване' тук е грешен термин. Никой не слуша на 'ухо'. Огромни потоци анонимна информация се анализират от интелигентни програми за ключови думи, фрази и пр. Майсторлъкът е да се изработят тези програми, които да идентифицират потенциални терористи, убийци, и пр. Много по-силно навлизат в частния живот на гражданите фирмите, които днес поголовно правят профилиране на клиентите си, и с голям успех познават и даже изпреварват техните желания и вкусове. Тази информация се препродава, и за нея има активен пазар. Ама тук скандал няма, и безмозъчните журналисти не обръщат внимание.