Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Меглена Кунева и четиримата напуснали ДСБ споделяли общи каузи, не правели сделки

"Живеем в бойкономика"

103 коментара
Меглена Кунева и четиримата напуснали ДСБ споделяли общи каузи, не правели сделки

Четиримата напуснали ДСБ “млади кадри” споделяли идеологията на движението, учредено от Меглена Кунева. Това каза тя в сряда пред БНТ в коментар за увеличилото се с четирима политици сдружение “България на гражданите”. Явилата се като независим кандидат на последните президентски избори допълни, че не е правила политическа сделка с четиримата напуснали ДСБ.

"Не би могло да има сделка. Това е начин на мислене - един човек или прави сделки непрекъснато, или прави това, което трябва. Аз съм избрала втория начин и го доказвам с всяка стъпка, която правя", обясни лидерът на "България на гражданите".

Кунева отбеляза още, че младите хора в политиката трябва да получат шанс за развитие, което бе и основният аргумент за излизането от ДСБ на Прошко Прошков, Даниел Митов, Христо Ангеличин и Петър Николов.

По думите на четиримата, описвани като млади надежди в ДСБ, те напуснаха партията, защото искали да правят политика от нов тип, а вместо това се сблъскали с обидния отговор, че никой повече нямало да инвестира в тях.

В сряда Кунева обясни, че политиката е кауза, а хората в партиите не са крепостни и това трябва да бъде разбрано от партиите.

По този повод след напускането на Прошков и тримата му съпартийци лидерът на СДС Мартин Димитров цитира бившия президент Стоянов с репликата за “кебапчийските котарачета”, които търсят само собствената си изгода.

Пред БНТ Меглена Кунева разви отново тезата си за политическия картел. Тя обясни, че продължава да намира все повече доказателства за това си твърдение.

"За съжаление партиите правят картел, защото те се уговарят, когато става въпрос за избиране на Висш съдебен съвет. Преди броени месеци стана ясно как се избра Инспекторатът към Висшия съдебен съвет - просто се разделиха - 4:2:1, каквато им е сега формулата. Всеки получи своето парче и получи илюзията, че той държи Инспектората към ВСС", каза Кунева и обобщи:

"Така е за всичко и всяка власт продължава да го прави... Това не е демокрацията, към която тръгнахме в началото на 90-те. Никъде няма такива кражби и машинации на изборите, никъде няма такова срастване на политическия елит с олигархия и на олигархия с политика. Това е уникално за България."

Все едно сме в някаква бойкономика
 

Бившият еврокомисар коментира и икономическото състояние на държавата.

“Не знам до каква степен българският премиер се интересува от икономика, но ние сме все едно в някаква бойкономика, в която има само стягане на коланите"”, каза тя.

По думите ѝ кабинетът не прави нищо реално за решаване на проблемите, включително и за овладяване на цените на горивата. "Правителството е най-големият търговец на време", заяви Кунева и обясни, че неслучайно почти всички новини, свързани с дейността на кабинета, са в бъдеще време.

"Отвращава ме начинът, по който се прави икономика в България. Това е безпрецедентно. Има непрекъснато разминаване на прогнозите. Това е просто некомпетентност", продължи Кунева. Според нея е недопустимо правителството да прогнозира ръст на икономиката над 2% и след това да се оказва, че е много по-малък.

Когато Международният валутен фонд (МВФ) предвижда ръст на българската икономика от 0.8 на сто за 2012 г., това е тревожно, защото означава, че няма да се изпълни изготвеният бюджет на страната ни, каза Кунева. Преди ден МВФ прогнозира такива данни за родната икономиката, като в същото време ревизира нагоре прогнозата си за ръст на световната икономика, включително по-слаба рецесия в еврозоната.

Кунева подкрепи увеличаване на пенсиите, при условие, че този ход се прави на добра икономическа основа. "Дай боже ръстът на икономиката да стигне 1 на сто, за да може тези неща да се случат", каза Кунева.

По думите ѝ проектът АЕЦ "Белене" е имал и би имал смисъл при различни параметри, "които не бяха така драстично влошени в последните години".

"Ако имаш европейски инвеститор, ако имаш доказан пазар, ако имаш прекрасна цена, нищо лошо да проучиш какви са възможностите. Но когато едно по едно всички тези елементи отпадат, просто проектът не е жизнеспособен и трябва да се намери друга алтернатива на толкова важната тема за индустриализацията на страната. Това правителство трябва да даде отчет колко време и колко пари са загубени от момента на встъпването в длъжност до сега, за да се види тези три години и половина дали всъщност не са най-скъпите години за АЕЦ "Белене", коментира Меглена Кунева.

Тя определи като правилно предложението на ЕК за създаване на общ механизъм за минимално заплащане на работниците и служителите в рамките на ЕС. "Обща методология обаче не значи, че нашите заплати ще се вдигнат. Означава, че вътре ще влизат едни и същи компоненти при изчисляването, за да може да сравняваме крушите с круши, а не всеки да слага каквото иска", каза бившият български еврокомисар.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

103 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #103

    А тия четиримата ,не знаят ли,чия подводница е Кунева?хайде,де!Излиза,че независимо,че знаят,са готови да плюят на "уж"убежденията си,само и само,да я използват за собственото си бъдеще!че то,на такива хора,на коя партия може да разчита!Предателят си е предател...завинаги!Жалко ...

  2. Анонимен
    #102

    Какви са точно идеите на другарката Пръмова, които се споделят от Ангеличините Прошковци? Може ли да се споделят идеи, които липсват? Единствената идея, която ги обединява е внушената от ченгетата и руските послушковци идея, че Костов е виновен за всичко лошо, случило се в България след 9.09.1944 г. Обединява ги още надеждата, че ще плюскат заедно, ако се доберат до държавната софра.

  3. Анонимен
    #101

    43 Кунева беше с царя. От него имаме Белене - 1, 5 милиарда загуба; сделка с дълга - 1, 5 милиарда загуба; сделка с БТК - 1, 5 милиарда загуба и т.н. Другарко Пръмова, вие искате да излезете като девица от неговото управление. Не става. Кунева също е проект на рубладжиите. И тя като Бойко се маскира на проевропейка.

  4. Анонимен
    #100

    43 Aз съм син и гласувах за Кунева, защото Румен Христов избра да е кандидат на ОДС - Софиянски, Бакърджиев,... Беше обсолютно неизбираем. Не мога да си хвърля гласа съвсем навятъра. България е енергийно и икономически поробена от Русия. Кунева се обяви против Белене. Аз гласувам геополотически.

  5. Анонимен
    #99

    Прочетох повечето от форумците. Какво харчене на думи. Всички я заплюват. С една дума - комунистка, с две - нагла комунистка.

  6. Анонимен
    #98

    ИЗВИНЯВАМ СЕ, НО КУНЕВА И БАНДАТА НА ЧЕТИРИМАТА СА ПОМИЯРИ ОТ ЕДНО И СЪЩО ЧЕРВЕНО КОТИЛО. ТОВА ЛИ Е ДЕСНАТА АЛТЕРНАТИВА НА БЪЛГАРИЯ, НОВО ГЕРБЧЕ

  7. Анонимен
    #97

    'Т. Дончева каза в прав текст, че кръгът ' Монтерей ' и сега са във властта'! Хора и партии са сменят, но кръгът ' Монтерей ' си e все във властта'!

  8. Анонимен
    #96

    И Кунева като Путйо била отгледана в политическия бройлер на Любен Гоцев ....

  9. Анонимен
    #95

    Ясно е, че Кунева е инструмента с който Първанов ще подкрепи Борисов. Проблема е в т.нар. нова генерация политици - те са много по-зле от сегашните и именно това е драмата ма българската дъжава и народ. Но няма как една мега корумпирана и хипер марионетна политическа система да роди и отгледа друг вид политици ... Бог да пази България!

  10. Анонимен
    #94

    BIG AL ....

    Кунева е една посредствена номеклатура.))
    Поела по пътя на номеклатурното ‘развитие“- все на служби до 1989 година – радио София ; юрист в Мин. съвет на Тошо и т.н…
    Като добре тренирана номеклатура – тя ЧАКА 10 години след 1989 година – за да види накъде ще задуха вятъра и през 2000 година се хвърли на рамото на царя..Видя , че връщане назад няма да има :) СЛЕД 10 години – мълчание !!?? :) ))))))
    Но и това не е толкова важно ..Важно ,че за тези години НЯМА нито една идея , мисъл , анализ

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.