Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Механизмът за разследване на главния прокурор бе приет с конституционно мнозинство

14 коментара
Снимка: БГНЕС

В петък Народното събрание прие на първо четене новия механизъм за разследване на главния прокурор с внушително мнозинство от 191 депутати "за" и нито един глас "против". Опцията "въздържал се" бе предпочетена от 33-мата депутати от "Възраждане", които имаха различни виждания за закона.

Подобен солиден политически консенсус бе невъзможен в предишните състави на Народното събрание и отразява общото усещане, че ситуацията в българската прокуратура започва да излиза от контрол.

Мнозинството показва, че ако се стигне до избор на правителство в рамките на този парламент, е възможно да се приемат и необходимите конституционни промени за реформа на Висшия съдебен съвет

С приетия на първо четене в петък законопроект България е напът за първи път да създаде ясни правила за разследване на главния прокурор, който сега е недосегаема фигура в държавния апарат. Така ще бъде изпълнено и едно от главните условия за отпускане на останалите близо 9 млрд. лева от Плана за възстановяване.

Как ще се разследва Главният

При подаване на сигнал за извършено престъпление от главния прокурор е задължително образуването на преписка. Тя ще се разпределя незабавно на съдия, определен на случаен принцип между съдиите от наказателната колегия на Върховния касационен съд (ВКС) и съдиите от наказателните отделения на апелативните и окръжните съдилища, които са достигнали ранг съдия във ВКС.

Разследващият съдия да бъде назначаван временно на длъжност прокурор във Върховната касационна прокуратура, за да се отговори на конституционното изискване наказателното преследване да се провежда от прокурор.

Висшият съдебен съвет ще получи право да предлага на президента назначаване и освобождаване на главния прокурор с обикновено мнозинство, а не с мнозинство от 2/3, както е сега.

Механизмът бе изработен от последните двама министри на правосъдието – настоящият служебен министър Крум Зарков и неговата предшественичка Надежда Йорданова. Проектът бе консултиран с Венецианската комисия преди да бъде внесен в парламента.

Нито един недосегаем

"Особено през последните дни този законопроект стана болезнено актуален. Дълго време системата на прокуратурата се управляваше на принципа "мъка без край", което води до нейния мъчителен край“, каза Крум Зарков в планарната зала. За недосегаемостта на главния прокурор той каза:„Ако има дори един човек, за когото не важи върховенството на закона, то не важи за никого“.

Депутатът от ГЕРБ Екатерина Захариева, която бе правосъден министър (2016-2018), изрази надеждата си новото законодателство да не бъде отменено от Конституционния съд. Преди три години КС отмени закона на ГЕРБ за разследване на главния прокурор след сезиране от президента.

"Българската съдебна система има специфична особеност, която затруднява развитието ѝ от десетилетия – това е специфичната роля на главния прокурор. Той съсредоточава цялата власт на обвинителната функция“, каза Надежда Йорданова (ПП-ДБ).

Радомир Чолаков от ГЕРБ-СДС прочете от трибуната критиката на част от съдиите от Върховния касационен съд по отношение на законопроекта.

"Аз лично през цялото време имах проблем, че 23-ма върховни съдии и ВСС твърдят, че законът не става. Ще го подкрепим, защото този казус трябва да бъде доведен до край. Надявам се ВКС да има професионално достойнство и да изпрати този закон за проверка в Конституционния съд", каза Радомир Чолаков (ГЕРБ).

БСП подкрепи законопроекта, но лидерът на партията Корнелия Нинова заяви, че трябва да има корекция между първо и второ четене.

Парламентът отхвърли идеята на "Възраждане“ разследването да се възложи на шефа на Националната следствена служба. Това предложение беше подкрепено от 56 депутати – 33-мата от "Възраждане", голяма част от депутатите на БСП и четирима от ГЕРБ.

Ако идеите на "Възраждане" бяха приети, при сегашния скандал в прокуратурата шефът на следствието Борислав Сарафов щеше да има пълна доминация над главния прокурор.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

14 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. fantom
    #14

    Това, което става в момента не е ли доказателство, че гл. прокурор не е недосегаем и всеки момент може да бъде свален? Какво повече е нужно. Освен да се реорганизира ВСС? Но него Гешев нито го е създавал, нито може да го промени. Ако има някой недосегаем засега, това е ПростоКиро Клетвопрестъпника.

  2. anton nikolov
    #13

    Деветте милиарда по плана за възстановяване са накарали ОПГ Гроб и ДПС да пожертват Гешефта поне отчасти. Така, че изобщо не става дума за конституционно мнозинство за съдебна реформа, а за такова за поредното лапане не евросредства.

  3. Dora Apostolova
    #12
    Отговор на коментар #9

    От нашенци, с глава пълна още с комунистическите бръмбари и учили по комунистическото право на Вишински, може да очакваш всичко. Ето, до сега един нашенец се опитваше да ме убеди, че нямаме нужда от главен прокурор, ами Министърът на правосъдието може да изпълнява функцията на главен прокурор.
    Все едно слушах Жан Виденов, който навремето предлагаше съдебната власт да влезе в изпълнителната.

    Министърът на правосъдието не може да изпълнява ролята на главен прокурор, защото е ПОЛИТИЧЕСКА ФИГУРА.
    А

  4. Евроатлантизъмм
    #11

    Хартиената коалиция е много силна

  5. Коментарът е изтрит в 02:10 на 20 май 2023 от автора.
    #10
  6. Коментарът е изтрит в 15:43 на 8 октомври 2023 от автора.
    #9
  7. Dora Apostolova
    #8

    О, мила моя майно леее...

    Ето пример, че като поискат, нашите политици си приемат закони за себе си, с конституционно мнозинство.
    А защо отказват същите политици, от същите партии, да изхвърлят политическия избор на ВСС и главен прокурор от посткомунистическата българска конституция, което става също с конституционно мнозинство?

    Защото нашите законотворци имат отбиратерна способност към законите. Те приемат само закони ЗА СЕБЕ СИ, които осигуряват тяхната неприкосновеност! Случаят с

  8. Коментарът е изтрит в 20:29 на 19 май 2023 от автора.
    #7
  9. Коментарът е изтрит в 19:04 на 19 май 2023 от автора.
    #6
  10. Dora Apostolova
    #5
    Отговор на коментар #2

    "Закона не може да има обратно действие" , е приказка на сегашния ни крадлив политически елит от всички партийни цветове, завладял с фалшифицирани избори Парламента ни до дупка.
    Много им се иска да има закони без обратно действие, за да не ги подгоним за тяхнята мащабна корупция през целия 32 годишен преход. И използват факта, че държат законодателната власт в ръцете си , да бълват постоянно такива закони без обратно действие.
    Всички партии пълнещи сега до дупка НС ОТКАЗВАТ да премахнат политическия

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.