Британският премиер Тереза Мей обяви, че е необходима нова отсрочка за излизането на страната ѝ от Европейския съюз и че ще иска от Брюксел продължаване на преговорния период за Брекзит. Паралелно тя ще започне междупартийни преговори с лидера на лейбъристката опозиция Джереми Корбин в опит да бъде преодоляна безизходицата в парламента. Това обяви самата Мей в телевизионно обръщение, излъчвано от офиса ѝ на "Даунинг стрийт“ след неколкочасово заседание на правителството по-рано през деня.
"Нуждаем се от ново продължение на (процедурата по) член 50, което да бъде възможно най-кратко и което да приключи тогава, когато успеем да приемем споразумение (за Брекзит в парламента)", каза Мей, цитирана от световните агенции.
"Днес предприемам действия по преодоляване на безизходицата. Предлагам на лидера на опозицията да седнем и да се опитаме да стигнем до общо съгласие по план, който да гарантира, че ще напуснем Европейския съюз, и то със споразумение", подчерта тя.
Мей отбеляза ролята на парламента за изхода от сегашната ситуация, посочвайки, че именно на зоконодателя ще се наложи да издигне свои предложения,, ако все пак единен подход не бъде намерен по време на конуслатциите между нейната Консервативна партия и лейбъристите.
"Ние можем и сме длъжни да намерим компромис, който да вдъхне живот на това, за което са гласували британците. Това е решаващ момент в историята на Острова и той изисква национално единство за действие в името на националните интереси“, каза Мей в изявлението си, което анализаторите разчитат като смекчаваща позиция за Брекзит.
Веднага след него председателят на Европейския съвет Доналд Туск призова лидерите на ЕС за търпение към Великобритания. "Макар че и след днешния ден ние не знаем какъв ще бъде крайният резултат, нека да бъдем търпеливи", написа той в Туитър.
Предприетата от Тереза Мей стъпка идва на фона на растящото безпокойство, че страната ще напусне ЕС на 12 април без споразумение. Това е крайният срок, посочен от 27-те страни членки на ЕС, до който Обединеното кралство трябва или да напусне съюза без сделка, за което настояват евроскептиците в управляващата партия, или да предложи нов план.
Разрив сред Консерваторите
Действията ѝ бяха предшествани от задълбочаване на разрива в собствената ѝ партият, след като виден евроскептик обвини високопоставен министър, че тайно подкрепя кампания за спиране на Брекзит, съобщи ДПА.
Консервативният депутат Марк Франсоа, който сега иска Великобритания да излезе от Европейския съюз без споразумение за напускане, заяви, че финансовият министър Филип Хамънд стои зад "опит за преврат" срещу хората, гласували за Брекзит на референдума през 2016 г.
"Редица членове на правителството, предвождани от Филип Хамънд, изцяло в заговор с депутати от задните скамейки в (долната камара на парламента), се опитаха да ни попречат да напуснем ЕС", каза Франсоа в телефонно интервю по радио Би Би Си след парламентарно гласуване по вариантите за Брекзит.
"Ако ме слушате, г-н Хамънд, моето братско послание към Вас е: вървете на майната си", заяви той в пряк ефир.
Някои консервативни депутати разкритикуваха Франсоа заради изказването му, но друг евроскептик от партията публикува в Туитър сходно послание към политиците, които се опитват да отложат Брекзит или да намерят по-меки варианти.
"Стига вече с тези глупости, британският народ гласува за напускане на ЕС с най-голямото мнозинство в изборната история на Обединеното кралство. Просто го направете и продължете нататък към по-добро бъдеще", заяви Хенри Смит.
Нова оставка при торите
След вчерашните гласувания Ник Боулс, който внесе предложение за по-мек Брекзит, каза, че напуска консерваторите.
Подкрепящата ЕС депутатка Ана Субри, която по-рано напусна Консервативната партия, за да се противопостави на сделката, договорена от Мей, заяви пред Би Би Си, че оттеглянето на Боулс показва, че консерваторите се "разпадат на парчета . . . и се придвижват надясно с голяма бързина".
Мей няма да може пак да внесе сделката си в парламента
На този фон има предположения, че британското правителство е било уведомено, че няма да може да внесе сделката на премиера Тереза Мей за четвърто гласуване в парламента, каза политическият редактор в Би Би Си Лора Кънсбърг, цитирана от Ройтерс.
Председателят на Камарата на общините Джон Бъркоу заяви, че са необходими съществени промени в договореното от Мей споразумение, преди то да бъде подложено на гласуване.
Министърът за Брекзит Стив Баркли обаче намекна, че Мей може да внесе сделката за ново гласуване тази седмица в парламента.
"Според това, което се говори тази сутрин, служители в Камарата са дали на правителството да разбере, че Бъркоу няма да му позволи да предложи сделката за ново гласуване. От канцеларията на председателя на Камарата казаха, че той още не е решил. Да видим", написа в Туитър Кънсбърг.
Пред министрите си Тереза Мей днес ще каже, че би предпочела по-скоро Брекзит без сделка, отколкото да прекрати изцяло процеса по напускане на ЕС, каза репортер на в. "Файненшъл таймс".
Подразбрах, че Мей ще каже на политическия кабинет, че ако има избор между отменяне на чл. 50 и Брекзит без сделка, тя ще предпочете варианта без сделка, каза Себастиан Пейн.
Група британски депутати огласиха днес законодателен акт, който може да принуди правителството да се опита да отложи Брекзита, за да предотврати напускане без сделка на 12 април.
"Намираме се в наистина опасна ситуация със сериозен и нарастващ риск след 10 дни да няма сделка", каза депутатката от опозиционната Лейбъристка партия Ивет Купър, предложила законодателната мярка заедно с колегата си консерватор Оливър Летуин.
"Отговорност на министър-председателката е да попречи на това. Ако правителството не действа спешно, тогава е отговорност на парламента да се опита да гарантира това да стане, макар че вече сме на път да изпуснем крайния срок", допълни тя.
Ключови думи
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
2 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
Нелеп въпрос за референдум. Нищожна разлика, за толкова сериозен въпрос. Отдавна е дошло време, премиерът-хамелеон да си тръгне. Няма нищо лошо в ината, стига да е принципен, но да стартираш като противник на Брекзит и после от ламтеж за власт или някакво друго безумие да дращиш с нокти, с безумен поглед и хъс и вместо всички други руси, високомерни и т.н. радетели на популизма, в тази посока не е просто инат, а нещо много по-сериозно. Хубавото в случая, гледайки резултатите от последните гласувания, …
е че всъщност разделението в парламента е точно отражение на разделението в народа, а именно, почти равни гласове. Това следва да покаже, че въпреки нелепата ситуация в момента, може би парламентът им е съставен от истински представители на волята на народа (с някои крещящи изключения, разбира се!). Тъжното е, че не можем да заключим същото за родния ни парламент.
"Оставете ги; те са слепи водачи; а слепец слепеца ако води, и двамата ще паднат в ямата" Матей 15:14