Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Меката цензура в България" води до тежки последици

4 коментара
"Меката цензура в България" води до тежки последици

"В България расте тревогата, че под политически натиск големите рекламодатели – както на национално, така и на регионално ниво – са принудени да изразходват рекламните си бюджети в определени медии. През 2011г. президентските избори изкараха на повърхността други проблеми, включително прикритата политическа реклама в комерсиални медии."

Това се казва в първия световен доклад "Мека цензура, тежки последици" на Световната асоциация на издателите на вестници и новини (WAN-IFRA) и Центъра за международно медийно подпомагане (CIMA), цитиран във вторник от "Дневник".

Текстът бе разпространен по повод 3 май – световният Ден на свободата на печата, за който WAN-IFRA избра тази година за водеща тема използването на правителствени бюджети и натиск от управляващите определени средства за реклама, подпомагане и финансиране да се насочват към угодните на властта медии.

Според цитираните от "Дневник" изводи за България става дума и в частта за разпределянето на субсидии, чрез които или се изкривява медийната среда с щедри бюджети за държавните медии, или се насочват средства към симпатизиращите на правителството или местната власт медии. Данните са до 2012г. , т.е. покриват периода от първото правителство на Бойко Борисов.

"В България правителството използва директни или косвени субсидии за оказване на натиск върху критичните медии и възнаграждаване на лоялните", се казва в текста. "Влиянието на местните власти върху по-малките локални медии е огромно и (според заключенията на американската неправителствена организация IREX) мнозина от тях са се превърнали в рупор на тези власти.

Има съобщения, че същият модел се прилага на национално равнище спрямо по-големите национални медии, където правителството използва ролята си на разпределител на българските публични средства и на европейски фондове, за да възнаграждава лоялни към него медии чрез възлагане на комуникационни кампании и превръщането на финансовата зависимост от държавни средства в инструмент за контрол над това какво публикуват или показват те.

Друг подход е депозирането на големи публични ресурси в банката (посочена е публикация за КТБ – бел.ред.), свързана с една от медийните групи на страната, която открито подкрепя правителството и агитира за него."

Базираната в Париж организация WAN-IFRA специално е разследвала в доклада си проблема с "меката цензура" в Унгария, Сърбия, Малайзия и Мексико и призовава за спешни мерки да се спре с тази задушаваща независимостта на медиите практика.

"Меката цензура не е толкова видима, колкото директните нападки срещу свободата на пресата, каквито са атаките срещу журналисти, но тя е далеч по-разпространена и растяща заплаха", казва Лари Килман, генерален секретар на WAN-IFRA. "Общество, на което не получава точна и безпристрастна информация, едва ли ще знае за съществуването на меката цензура и за това как тя трови демократичния процес", казва и Марк Нелсън, старши директор в американската CIMA. Те сочат повечето прозрачност в разпределянето на споменатите средства като ясен път да преодоляване на проблема.

WAN-IFRA има своя централа и в германския град Дармщад и поделения в Сингапур и Индия. Тя представлява над 18 000 издатели, 15 000 интернет сайта и повече от 3000 компании от над 120 държави. Основната ѝ мисия е защита на свободата на печата, качествена журналистика и редакционен професионализъм с цел развиване на проспериращ медиен бизнес.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #4

    Западното общество функционира по друг модел - там демокрацията е защитена от перфектна съдебна система. Тук свободата е атакувана от "богатите", за да защити техния интерес, защото те държат капиталите на страната. Преди десетилетие тази власт е имала държавата. Сега капиталистите са скритото правителство на всяка бедна страна. На този етап от развитието ни това няма как да се промени, освен с антимонополно законодателство.

  2. ivancho ivanov
    #3

    1. Собствеността на дадена медия трябва да е ясна без съмнения! 2. Един собственик, юридическо или индивидуялно лице, да не може да притежава повече от една медия, ТВ, вестник, списание, радиостанция!

  3. В и К
    #2

    Извод: рекламата в днешно време е вредна и в най-добрия случай ненужна.

  4. И какво от това
    #1

    Бе хич не е толков амевка тая цензура! 2 примера-колко пъти са ми трили коментари в Прас Прес, само защото не се вписват. Колко медии въобще нямат коментари. Журналист работи сега в БНР. Преди същият работеше в Свободна(Нова) Европа, и тогава беше далеч по-обективен заради високите стандарти на предишния си работодател.Медиите не се самоиздържат, тях си ги купуват олигарси. За да провеждат тяхната пропаганда в бизнеса и подкрепа за политици в замяна на облаги. Олигарси и медии с неясен капитал

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.