Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Мексико отнема работните места в американските заводи? Виновни са роботите

1 коментар
Мексико отнема работните места в американските заводи? Виновни са роботите

Доналд Тръмп обвинява Мексико и Китай, че крадат милиони работни места от САЩ. Той може да иска да удари по роботите.

Въпреки обвинението на републиканския кандидат за президент, че "вече не правим нищо", промишленото производство все още процъфтява в Америка. Проблемът е, че заводите не се нуждаят от толкова много хора като преди, тъй като сега машини извършват голяма част от работата.

Америка е загубила над 7 милиона заводски работни места, откакто през 1979 година заетостта в производството достигна връх. Въпреки това американската заводска продукция, без суровините и някои други разходи, се е увеличила повече от два пъти за този период до 1,91 трилиона долара миналата година, според министерството на търговията. Това е малко под рекорда, поставен през 2007 година в навечерието на Голямата рецесия. И това прави американските производители номер две в света след китайските.

Тръмп и други критици са прави, че търговията изземва някои американски заводски места, особено след като през 2001 година Китай се присъедини към Световната търговска организация и получи по-лесен достъп до пазара на САЩ. И секторите, които разчитаха силно на работна ръка - като текстил и производство на мебели - загубиха щат и продукция в полза на нископлатената чуждестранна конкуренция. Американското текстилно производство, например, е намаляло с 46 % от 2000 година. А за това време текстилната индустрия е загубила 366 000 или 62 % от заетостта си в САЩ.

Изследвания обаче сочат, че автоматизацията на американските заводи е много по-голям фактор от външната търговия в загубата на заводски работни места. Миналата година проучване на Центъра за бизнес и икономически изследвания към университета Бол Стейт установи, че на търговията се падат едва 13 % от загубените заводски места в Америка.

Огромно мнозинство от загубените позиции - 88 % - са отнети от роботи и други вътрешни фактори, които намаляват нуждата на фабриките от човешки труд.

"Произвеждаме повече с по-малко хора", казва Хауърд Шац, старши икономист в мозъчния тръст Rand Corp.

В момента в General Motors, например, е наета едва една трета от 600-те хиляди работници, които компанията имаше през 70-те години. И въпреки това произвежда повече автомобили и камиони от всякога.

Или пък погледнете производството на стомана и други основни метали. От 1997 година САЩ са загубили 265 000 работни места в производството на основни метали - спад от 42 % - в момент, когато това производство скача с 38 %.

Миналата година Алан Колард-Уекслър от университета Дюк и Ян де Льокер от университета Принстън установиха, че Америка не е загубила повечето стоманодобивни места в полза на чуждестранна конкуренция или заради слаби продажби. Позициите в стоманодобива изчезнаха поради възхода на една нова технология: супер ефективни мини топилни, които правят стомана предимно от отпадъчни метали (скрап).

Революцията на роботите едва сега започва.

Boston Consulting Group прогнозира, че до края на 2025 година инвестициите в индустриални роботи ще нарастват с 10 % годишно в 25-те най-големи страни износители спрямо растеж от едва 2 % или 3 % през последните години.

Трудно е да се оспорва икономиката на роботиката. Когато продуктите бъдат заменени или осъвременени, роботите могат да бъдат препрограмирани доста по-бързо и по-лесно, отколкото могат да бъдат обучени наново хората.

А и разходите спадат: да притежаваш и да управляваш роботизиран оксиженист струва средно 182 000 през 2005 година и 133 000 долара през 2014 година и вероятно ще стане 103 000 долара до 2025 година, твърди Boston Consulting Group. Роботите ще свият разходите за труд с 22 % в САЩ, с 25 % в Япония и с 33 % в Южна Корея, сочат оценки на консултантската компания.

Главният изпълнителен директор Роналд де Фео наблюдава обрат в Kennametal, компания за промишлени материали с централа в Питсбърг. Усилията включват инвестиране на 200 до 300 милиона долара за модернизиране на заводите на Kennametal, закривайки в същото време 1000 от общо 12 000 работни места. Автоматизацията изземва някои тези места и ще посегне на още в бъдеще, казва Де Фео.

"Искаме да направим автоматизация и да оставим изтощението" да намали работната сила, обяснява той.

При посещение на завод на Kennametal в Германия Де Фео установил, че работниците пакетират на ръка. Той наредил 10 милиона долара за машини, за да бъде автоматизиран процесът в Германия и Северна Америка.

Стъпката, отбелязва той, ще произведе "по-добро качество на по-ниска цена" и "вероятно ще доведе до закривания на позиции и преназначавания".

Възходът на машините обаче носи позитиви на някои американски работници: засилената употреба на работи - наред с по-високите разходи за труд в Китай и други развиващи се страни - е намалила стимула за компаниите да преследват нископлатен труд по света.

Мултинационалните компании също така премислят как са разпространили производството по света през 90-те години на миналия век и първото десетилетие на този, когато бяха склонни да произвеждат части в различни държави и след това да сглобяват продукт в Китай или друга страна с ниски заплати. През 2011 година земетресението и цунамито в Япония, които нарушиха доставките на авточасти, и фалитът на южнокорейската корабна компания Hanjin Shipping, който блокира товари на пристанищата, разкриха риска да се разчита на обширни линии на доставки.

"Ако веригата ви на доставки бъде прекъсната, а суровините ви идват от чужбина по вода, изведнъж рафтовете се опразват и не можете да продавате продукт", коментира Томас Кодъл, президент на текстилната компания Unifi в Северна Каролина.

Така че компаниите се връщат в САЩ, превръщайки в капитал спестяванията, осигурявани от роботите, евтината енергия и шанса да бъдат близо до клиентите.

"Вече не залагат всичко на една карта в Азия", допълва Кодъл.

През последните шест години Unifi създаде около 200 нови работни места, с които общият им брой стана 1100 в автоматизирания завод на компанията в Ядкинвил, Северна Каролина, където рециклирани пластмасови шишета се превръщат в прежда. Безпилотни колички кръстосват фабриката, разнасяйки пакетите с прежда с механични ръце - работа, вършена някога от хора.

В изследване на консултантската компания Deloitte световни производствени шефове прогнозират, че до 2020 година САЩ, които сега са номер две, ще изпреварят Китай като най-конкурентоспособната страна в промишленото производство. (Конкурентоспособността измерва фактори като разходи, производителност и защита на интелектуалната собственост - бел. авт.).

Организацията с нестопанска цел Reshoring Initiative, която лобира за връщане на работните места в САЩ, твърди, че преди едно десетилетие Америка е губела средно по 220 000 нетни позиции годишно. Сега броят на работните места, изнасяни в чужбина, горе-долу се компенсира от броя на връщаните обратно и създаваните от чуждестранни инвестиции.

Харолд Сиркин, старши сътрудник в Boston Consulting, e на мнение, че глобалната борба на компаниите за евтин труд е към края си.

"Когато чуя, че (чужденци) отнемат всичките ни работни места - отговорът ми: не е така", казва той.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Milenca
    #1

    Спомням си слогана на Клинтън: "икономиката глупако!" Колкото и да е грубо, но за България ще е актуално: "Образованието глупако"! Защото и в зидаро-мазачеството ще се въведат роботи.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.