Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Меркел: Европейският съвет може и днес да не постигне споразумение

Рюте след среднощна среща: Фактът, че продължаваме да разговаряме, показва, че храним оптимизъм

10 коментара
Марк Рюте (ляво), Ангела Меркел, председателката на ЕК Урсула фон дер Лайен и Еманюел Макрон

Германският канцлер Ангела Меркел заяви днес, че е възможно лидерите на страните от ЕС да не постигнат споразумение през днешния трети ден от преговорите по плана за икономическо възстановяване от рецесията, предизвикана от пандемията от новия коронавирус, предаде Ройтерс.

"Налице е много добра воля, но също и многобройни позиции. Аз ще положа всички усилия, но е възможно да няма резултат", заяви Меркел в Брюксел, където лидерите на 27-те се събират отново на пленарно заседание днес по обед.

Френският президент Еманюел Макрон заяви, че има воля за компромис с цел постигане на споразумение по плана за икономическо възстановяване след коронавирусната пандемия. "Надявам се, че можем да постигнем компромис в близките часове", въпреки разногласията по плана, заяви Макрон, пристигайки за обедното пленарно заседание на 27-те. "Желанието за компромис обаче не трябва да ни отказва от законните амбиции, която трябва да имаме", отбеляза френският лидер.

След вечерята снощи председателят на Европейския съвет Шарл Мишел, домакин на срещата на върха в Брюксел, събра Макрон, Меркел и лидерите на четирите т.нар. "пестеливи" страни - Нидерландия, Австрия, Дания и Швеция, към които се присъедини и Финландия, предаде Франс прес в неделя.

Според източник, цитиран от Франс прес, френският президент опитали да убедят премиера на Нидерландия Марк Рюте с нова модификация на компромисния проект за спасителния план, променяйки съотношението между грантове и заеми и условията за отпускането на безвъзмездната помощ.

"Тази среща беше много трудна", заявиха за АФП европейски източници. След няколко опита за компромис Меркел и Макрон са напуснали срещата, за да разговарят в хотела си с италианския премиер Джузепе Конте, съобщи дипломатически източник. Те очакваха от "пестеливите" да направят крачка в тяхна посока, която обаче не дойде, отбелязва АФП. След срещата Рюте заяви пред журналисти, че "не се е съгласил с ултиматума".

"Някои избягаха", заяви пред журналисти Рюте, цитиран от Асошиейтед прес. Запитан дали са си тръгнали Меркел и Макрон, той потвърди: "Да, точно така. Така че не постигнахме пробив тази вечер. Те избягаха в лошо настроение. Ще продължим утре. Фактът, че продължаваме да разговаряме показва, че всички храним оптимизъм. Но дали ще постигнем успех - ще трябва да почакаме и да видим".

Канцлерът и френският президент ще се срещнат в 9,30 ч. местно време с Шарл Мишел, за да решат как да се действа по-нататък, съобщи източник, цитиран от АФП. Вчера Мишел направи ревизирано предложение, за да се опита да отговори на резервите на Нидерландия и нейните съюзници относно плана за възстановяване, и се очаква да направи ново предложение днес,

Докъде стигнаха лидерите през втория ден

Иначе вторият ден от срещата на върха на ЕС приключи в 23,00 ч. в събота без споразумение, но европейските лидери продължиха срещата си в Брюксел с един допълнителен ден и днес, убедени, че най-сетне се приближават към сделка за безпрецедентния бюджет на ЕС от над 1 трилион евро и предложения възстановителен фонд от 750 милиарда евро, предаде Асошиейтед прес.

"Нещата се движат в правилната посока", заяви канцлерът на Австрия Себастиан Курц. "Разбира се, както може да се очаква, това е трудна борба, преговорите са тежки, но ние се движим в правилната посока, а това е най-важното", подчерта той.

Европейски представител, настоял за анонимност, понеже преговорите продължават при закрити врати, заяви, че Шарл Мишел е уточнявал някои последни подробности по време на вечерята на лидерите на ЕС и ще направи ново предложение днес преди началото на пленарната среща. Според източника, цитиран от АП и Ройтерс, Мишел е разговарял с германския канцлер Ангела Меркел, с френския президент Еманюел Макрон и основните участници в спора за това как да се харчат парите от възстановителния фонд, "в открито пространство" на покрива на сграда "Европа", преди да се присъединят към останалите лидери за вечеря.

Най-новите предложения на Мишел намаляват дела на грантовете в спасителния пакет и увеличават дела на заемите, които ще трябва да се връщат, в явен жест към групата на "пестеливите" страни начело с Нидерландия, заяви дипломат от ЕС, но според него въпросът за това как да се проследява изразходването на парите остава спорен. По думите му Мишел е предложил мярка, която не предвижда право на вето на която и да било страна върху това как правителствата харчат средствата. Друг дипломат описа новите предложения на Мишел като само първа стъпка от възможно дълго пътуване към споразумение.

В края на вчерашния ден една от опциите на масата бе, запазвайки общата сума, да се промени съотношението между кредити и грантове, като се увеличи делът на заемите на 300 млрд евро (вместо 250 в първоначалното предложение), предаде АФП. За да се опита да склони Рюте, медиаторът на срещата Шарл Мишел бе предложил механизъм, позволяващ на страна, която има резерви относно плана за реформи, представен от друга страна в замяна на безвъзмездната помощ, да открие "в срок от три дни" дебат на 27-те (или Европейския съвет, или в Съвета на министрите на финансите) - вместо искането на Рюте националните планове да бъдат валидирани от 27-те с единодушие, което де факто би предложила вето на която и да е столица. Подобен механизъм остава пречка, заяви пред АФП испански източник, чиято страна задено с Италия би била главният бенефициент на такава помощ.

"Преговорите бяха разгорещени. Европа е в плен на шантажа на "пестеливите", туитна снощи премиерът на Италия Джузепе Конте, цитиран от Ройтерс. "Трябва да направим всичко възможно да постигнем сделка утре. Повече отлагане не е полезно за никого". Освен това Конте заяви, че фактическото вето върху националните молби за помощ, искано от Хага, е "политически и юридически неуместно и при това общо взето неприложимо".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Практик от София
    #10

    Към постинг 9 "Слугите на Кремъл и Вашингтон..." Умникът поставя на една плоскост Съединените щати и Русия. И веднага се саморазобличава като московски трол...

  2. Коментарът е изтрит в 03:18 на 14 октомври 2023 от автора.
    #9
  3. Нато Натов
    #8

    Според Бацко, всички са срещу него. Не му дават да отмъкне още някоя и друга пачка.

  4. .text
    #7

    Не видях нищо да пише за Бойко? Дали е успял да си обуе гащите правилно? Знаем какви проблеми има с коректното позициониране на парчета плат по тялото...

  5. Десен бесен
    #6
    Отговор на коментар #5

    Юнкер, беше председател на Комисията. На Съвета тогава председател беше Доналд Туск. Като оставим майтапа настрана, дано се договорят, защото наистина ни чака ужасна икономическа криза, а и Боко трябва спешно да си подава оставката за да имаме нова власт късната есен.

  6. Мюнхен
    #5

    Този състав на ЕК е по-слаб от предишния. Ако беше Жан- Клод Юнкер, досега да са постигнали споразумение. Сегашният председател на ЕК никакъв го няма.

  7. Лизи Гугуткова
    #4

    в МОМЕНТА-ПРОТЕСТ В БРЮКСЕЛ СРЕЩУ БОКО!

  8. Виждате, без намесата на Сорос нищо не става в Европа.

  9. Трепереща бабичке, върнете ни Тиквата, че народът го чака да подава оставка. Тук заради него рискуваме хиляди животи в пандемията на протести.

  10. Практик от София
    #1

    Т. нар. "пестелива четворка" - Нидерландия, Австрия, Дания и Швеция - напълно резонно се противопоставя на готованско харчене с широка, "гръцка" ръка от страна на южноевропейски членки.

    А какво да каже "фронтовата четворка" Полша, Литва, Латвия и Естония ? Какво доверие могат да имат на меркело-макронските уверения за подкрепа, когато 4200 германски фирми оперират в Русия и поддържат трите основни отрасъла на историческата изедница на Европа - нейната добивна промишленост, енергетиката и военно-промишления

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.