Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Меркел Храбрата: за бежанците германската канцлерка е смела, решителна и точна

9 коментара
Ангела Меркел

Ангела Меркел може да е най-влиятелният политик в Европа, но рядко е показвала склонност към смело лидерство. И във вътрешната политика, и особено в кризата с еврото, стилът на германската канцлерка е предпазлива постепенност. Тя избягва радикалните възгледи, отлага вземането на решения, когато е възможно и обикновено отразява, вместо да оформя, общественото мнение. Европейският съюз плати тежка цена за слабите ѝ инстинкти, не на последно място защото те задълбочиха кризата в еврозоната и я протакаха повече от необходимото.

Като изключим това, подходът на Меркел към кризата с мигрантите в Европа е забележителен. В момент, когато огромни маси африканци и араби превърнаха италианските и гръцките острови, и източноевропейските железопътни гари в бежански лагери (и биват откривани мъртви в австрийски камиони), канцлерката зае смела позиция. Тя разкритикува ксенофобите, показа готовността на Германия да приеме повече сирийски бежанци и даде тласък за намирането на общоевропейско решение на взривоопасен политически проблем.

На 31 август Меркел отправи драматичен призив за мобилизиране на силите и предупреди, че тежката участ на бежанците ще има по-тежки последици за бъдещето на ЕС от бъркотията с еврото. "Ако Европа се провали по въпроса с бежанците, това няма да е онази Европа, която искахме", каза тя и е права. ЕС се роди след унищожителна война с обещание за солидарност с преследваните и угнетените. Най-голямото преселение на хора след 1945 г. е изпитание за европейските ценности и за способността на държавите членки да работят заедно. Хората, бягащи от гражданските войни в Сирия и Ирак, очевидно се нуждаят от помощ, а европейските страни могат да я предоставят само ако си разпределят задачите.

Това означава колективен отговор. Граничният контрол за повечето страни членки на ЕС е общ проблем, но за съжаление миграционната политика и предоставянето на убежище остават национални проблеми. Бежанците трябва да поискат убежище в първата европейска страна, в която са стъпили, която обикновено е Италия или Гърция. Но тези страни са залети от хора и повечето искат да се насочат на север към Германия, Великобритания или Скандинавския полуостров. Това не е трудно, благодарение на премахването на паспортния контрол на вътрешните граници в ЕС (система, известна с името Шенген, която обхваща 26 европейски страни, но не и Великобритания).

По някакъв начин това несъответствие между европейско и национално е отражение на напреженията в еврозоната, където валутата е обща, но дълговете на страните са индивидуални. Незавършената интеграция сега подлага крак и на миграционната политика. Разликата е, че този път Меркел настоява за намиране на решение изцяло на ниво ЕС - система за преразпределение на бежанци, в която всички членки на Шенгенското пространство да участват. Без такава система може да се окаже невъзможно да продължи пътуването без държавни граници из континента, което ще е голяма крачка назад за евроинтеграцията.

Малцина други европейски политици имаха куража да направят толкова ясна връзка между европейските ценности, колективния интерес на Европа и непоколебимите действия по въпроса с бежанците. За да ограничи броя на бежанците в страната си, британският премиер Дейвид Камерън равнодушно изтъква, че при присъединяването си към ЕС Великобритания е подписала клаузи, които ѝ дават правото да не се придържа към европейските миграционни политики.

Много източноевропейски политици прибягнаха към ксенофобски изказвания и позиции, отказвайки да приемат бежанци в страните си, въпреки че техните граждани се ползват с привилегията да пътуват без граници.

Без съмнение действията на Меркел са повлияни от проблеми у дома. Германия очаква да регистрира до 800 000 кандидати за убежище тази година - много повече от всяка друга страна в ЕС и безпокойството на гласоподавателите расте. Но желанието за споделяне на товара не бива да бъде бъркано с егоизъм. В криза, с която Европа няма с какво да се гордее, лидерството на Меркел е блестящо изключение.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Ана
    #9

    Do #6

    То и сърбите и гърците и руснаците са християни че даже и православни но толкова враждебно са били настроени към нас и нашата култура и толкова злини са ни сторили колкото мусюлманите никога няма да успеят да ни направят докато сме в ЕС и НАТО.
    Отидете в Моравска България и Вардарска Македония да видите как сърбите и македонци сърбомани са се поругали с надписите и иконографията в българските църкви а да не говориме че ни фалшифицираха историята и руският Коминтерн измисли 1935г. "македонската

  2. Ана
    #8

    До А. Тацов
    Сашо, прекрасно е изложението Ви но надявам се сам си давате сметка че опасенията ви за исляма са излишни. Ние българите имаме богат опит от 500 годишното робство което не успя да пречупи християнските ни устои.Именно вярата в христианските добродетели накара полският крал Владислав наречен от нас Варненчек, да ни се притече на помощ и по-късно окриляше Ян Собейски да разбие три пъти по- многобройните турци при Каленберг край Виена 1683г.
    Това "мирно" завоевание на Европа а и целия свят,

  3. Александър Тацов
    #7

    Едно малко уточнение В момента се извършва едно "мирно" завовевание на Европа.След 50 г внуците на сегашните мюсюлмани-бежанци ще обезглавяват по улиците внуците на сегашните привърженици на все по-голям прием на имигранти-мюсюлмани

  4. Александър Тацов
    #6

    Безпочвено сравнение!Все едно да сравняваш трици с маймуни.Всички бежанци, за които стававъпрос са пак християни и не са настроени враждебно към кулнурата и религията в България. За разлика от сегашните имигранти към Европа (в последните 50 г).Защо, мислите, 20 000 РОДЕНИ В ЕВРОПА мюсюлмани се бият на страната на Ислямска държава.За да разберете ЗАЩО,пиленца, трябва ДОБРЕ да познавате историята на Исляма (или поне да си направите труда да прочетете по-горе статията за ИСЛЯМА)А ВИЕ НЕ Я ПОЗНАВАТЕ

  5. Александър Тацов
    #5

    И С Л Я М Ъ Т

    Материалът представлява кратко изложение посветено на основната структура и догмите на Исляма. Това, по наше мнение е информация абсолютно необходима на всеки интелигентен човек, за да може да се ориентира в една сложна материя и да осъзнае поне част от проблематиката свързана с мястото на тази световна религия в съвременното общество. Много от дебатите са свързани с особено актуални въпроси, като например: как се тълкува категорията „неверници“1 от вярващите мюсюлмани, дали

  6. Ана
    #4

    А малка и бедна България приема над 20,000 арменски бежанци след турските кланета 1894-96г. в Родосто и Тракия и около 50,000 руски емигранти след болшевишките кланета в Русия 1917-20. Да не забравяме орисията на над 700,000 българи прокудени от гърците от Беломорска Тракия и Македония. Баба ми и дядо ми са вървяли от Кукушъ до Неврокопъ пеша, само с багажа който са могли да носят. Да не забравяме и над 45,000 българи от Южна Сърбия(разбирай Вардарска Македония), които 1944-45 отказаха да пречупят националното си съзнание и станаха жертва на Титовия режим и македонски сърбомани и коминтерновци, изпратени на Голи Оток и други концлагери в Югославия.

  7. Ана
    #3

    Унгарците изглежда забравиха че след револта 1956г. когато руските танкове нахлуха и започна поголовна „чистка”над един милион унгарски бежанци намериха убежище в Западна Европа. Същото бе и 1968г. в Чехословакия, след Пражката пролет. Отново руски танкове, че и български, полски и дедеерски и отново стотици хиляди емигранти бяха настанени в Западна Европа, Америка , Австралия и т.н. Във Виена се чуваше повече чешки отколкото немски език.

  8. Ана
    #2

    Показателно е чувството за солидарност на германците към мигрантите.Те изглежда повече от всички европейци знаят какво е да си бежанец.Милиони германци,(които не бяха убити от НКВД) бяха прокудени от Источна Прусия, Кьонигсберг (сега в Русия), както и от Померания, Северозападна Прусия и Силезия(сега в Полша), Трансилвания и Зибенбурген(сега в Румъния). Те също трябваше да се предвижат на запад, само с ръчен багаж, пеша или с кораби, много от тях торпедирани от руски подводници.
    Германците са прагматици

  9. Мони_deactivated_1480055728
    #1

    Към този момент Германия има над 100 милиарда бюджетен ИЗЛИШЪК.Ще им помогне, ще им даде работа и нов живот!Велика държава, водена от Меркел!Основните акценти на програмата на Меркел са следните:1. До края на октомври т. г. всички бежанци, пристигнали в Германия, трябва да бъдат подслонени в жилища. Очаква се броят да надхвърли 800 000 души. В момента 20 000 нощуват в палаткови лагери.2. Бърза обработка на документите, подадени от желаещи политическо убежище. За целта през тази година в Службата

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.