Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Меркел и Путин подновяват прагматичния си диалог, след като Тръмп извади САЩ от ядрената сделка

13 коментара
На първата си двустранна среща от година насам Владимир Путин и Ангела Меркел искат да постигнат напредък в петък по експлозивните въпроси за Иран и Украйна - една среща, облагоприятствана от огромната криза на доверието между САЩ и Европа.
 
Възстановяването на прагматичен диалог е обявената цел от тези двама ветерани, които се познават от над дванадесет години и всеки от които говори езика на другия.
 
За германската канцлерка срещата в петък следобед в Сочи с руския държавен глава трябва преди всичко да улесни европейските опити за спасяване на иранското ядрено споразумение. 
 
Текст, от който американският президент Доналд Тръмп се отказа въпреки мнението на другите подписали го - Париж, Лондон, Берлин, Москва, Пекин - и въпреки риска от курс към надпревара във въоръжаването в Близкия Изток.
 
Времето притиска. Техеран настоява за гаранции от европейците, за да продължи да спазва това компромисно споразумение от 2015 г., по силата на което той се отказва да прави атомна бомба в замяна на вдигането на икономическите санкции. Ръководителят на иранската дипломация Мохамад Зариф изрази задоволство от "доброто начало" във вторник на дискусиите с ЕС, казвайки същевременно, че очаква от съюза "икономически ефект".
 
Вашингтон обаче заплашва съюзниците си с наказателни мерки, ако търгуват с Иран.
 
Сближаване?
 
Съюзник на Техеран и поддръжник на Башар Асад в сирийския конфликт, Владимир Путин е задължителен събеседник за Меркел и за френския президент Еманюел Макрон, който също ще отиде в Русия в края на май.
 
Руският държавен глава, критик на американската едностранчивост, вече можа да се зарадва на скорошните думи на канцлерката, която изрази мнение, че Европа повече не може да разчита на Съединените щати да я "пазят".
 
"Едно сближаване между Германия и Русия би могло да стане неочаквано последствие на решението на Тръмп да излезе от ядреното споразумение с Иран", коментира германският обществен радиотелевизионен канал "Дойче веле".
 
Как обаче да се постигне напредък, без да се засегнат други критични теми като иранската програма за балистични ракети, Сирия или санкциите, наложени на Москва заради украинския конфликт ?
 
Към тези спорни въпроси се добавя отравянето на бившия двоен агент Сергей Скрипал и кампаниите за дестабилизиране чрез кибератаки и дезинформация, които европейците приписват на Москва, въпреки многократните опровержения.
 
Друг голям въпрос на срещата в петък ще бъде конфликтът в Украйна между прозападното правителство и проруските бунтовници. Мирните договорености от Минск от 2015 г., на които Париж и Берлин са гаранти, са в мъртва точка, а боевете не спират. 
 
Канцлерката и стопанинът на Кремъл ще се опитат, според Москва, да се споразумеят за четиристранна среща с френския президент и украинския държавен глава Петро Порошенко, за да постигнат напредък по въпроса за евентуална мироопазваща мисия на ООН.
 
Последната четиристранна среща през октомври 2016 г. не донесе големи резултати. 
 
"Ще видим какви договорки могат да бъдат постигнати, трудно е да се прогнозира", заяви руският заместник-министър на външните работи Григорий Карасин.
 
Енергийно приятелство
 
На двамата лидери ще им бъде по-лесно да се разберат в енергийната сфера - Москва и Берлин поддържат изграждането на втори подводен газопровод "Северен поток", свързващ двете страни през Балтийско море.
 
За германското правителство става дума да гарантира сигурността на доставките си на фона на руско-украинското напрежение. Ръководителят на руската дипломация Сергей Лавров впрочем изрази задоволство от "продължаващата подкрепа на Германия за изграждането на "Северен поток 2", който трябва да започне да действа през 2019 г., заобикаляйки Украйна.
 
Докато няколко държави от Европейския съюз, начело с Полша, настояват за спирането на този проект, смятан за твърде благоприятстващ руските амбиции, Берлин иска от Москва механизъм, съхраняващ до известна степен интересите на Украйна, която е на път да загуби настоящата благодат от правата на транзитиране на руския газ през нейна територия.
 
И на края, с наближаването на Мондиала, футболът може също да влезе в разговорите между президента на страната домакин и канцлерката на настоящите шампиони.
 
Първият спорен случай беше решен в сряда, когато Москва се отказа, след възражения от германска страна, да забрани на журналист, разкрил степента на употреба на допинг в Русия, да присъства на първенството. Следственият комитет на руската прокуратура предупреди обаче, че ако той дойде на Мондиала, ще бъде разпитан. 
 
 
По БТА.
подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

13 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Nikola Nikolov
    #13

    Госпожата да внимава - гафът с мигрантите и е достатъчен! Дано не допуска друг - лиготии с кгб-гномчето !!!

  2. анита хегерланд
    #12

    Не е това. Меркел иска да изтласка Путин от политиката, като го притисне. Тя ще му даде "Северен поток" и ще го принуди да излезе от играта с Иран. Това е разговор с условия, а не разбирателство по горещите теми на деня.

  3. Real ''Mickey''
    #11
  4. Real ''Mickey''
    #10

    Абе тия двамата що не се вземат?:):):) Дори Тръмп ще им кумува, само и само да освободят Европа от присъствието си. П.С. Вижда се че колкото и Тръмп да и набива куфалницата на Меркелица, она си сака тръбата на Путин.

  5. Знайко
    #9

    ГДР-ейската комсомолка си остава комсомолка. Жалко!

  6. Асенов
    #8

    Да, германците са разумни - разумът им е в печалбата. Толкова инвестиции имат в Русия, че треперят - американските санкции срещу руските олигарси удрят и тях.

  7. Bлaдo
    #7
  8. Коментарът е изтрит в 16:49 на 28 май 2018 от автора.
    #6
  9. Коментарът е изтрит в 17:54 на 17 май 2018 от автора.
    #5
  10. trezwomislesht
    #4

    Добре е че на света все още има и разумни политици.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.