Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

GroKo: Новата "голяма" коалиция в Германия е договорена

Мартин Шулц ще бъде външен министър, социалдемократите получават и финансите

11 коментара
Мартин Шулц (ГСДП), Хорст Зеехофер (ХСС) и Ангела Меркел (ХДС)

Германските социалдемократи ще получат министерствата на финансите и на външните работи в бъдещото коалиционно правителство с консервативния блок на Ангела Меркел, което дава на лявоцентристката партия ключова роля при формирането на политиката на Берлин за Европа през следващите четири години. В сряда сутринта, след маратонски преговори, блокът на Меркел – Християндемократически съюз/Християнсоциален съюз и Социалдемократическата партия на Мартин Шулц са се споразумели за съставянето на "голяма коалиция", популярна в Германия като GroKo (Große Koalition).

"Имаме коалиционно споразумение", съобщи Петер Алтмайер, германският министър на финансите и началник на канцеларията на Ангела Меркел, цитиран от Асошиейтед прес.

По този начин ще се сложи край на продължителния период на политическа несигурност в Германия. Това ще е трето съвместно управление на ХДС/ХСС и СДП, но за пръв път най-голямата опозиционна сила в Бундестага ще е дяснопопулистката партия "Алтернатива за Германия".


Коалиционните преговори бяха удължени два пъти след крайния срок в неделя, когато не можа да бъде постигнато споразумение заради разногласия по здравното осигуряване и трудовия пазар и разпределението на министерските постове.

"Уморени. Но доволни. Има споразумение! Най-накрая", заяви ГСДП в съобщение в Уотсап.

За да помогне да осигури подкрепата на своите членове за нова коалиция с Меркел, ГСДП взе три водещи поста в следващото правителство на канцлерката - министерствата на финансите, на външните работи и на труда и социалните въпроси.

Кметът на град Хамбург Олаф Шолц от ГСДП ще бъде финансов министър, а лидерът на социалдемократите Мартин Шулц ще стане външен министър, въпреки че по-рано категорично изключваше възможността да приеме пост в правителство на Меркел. Шулц ще се оттегли от лидерския пост в партията, предаде Ройтерс, като се позова на всекидневника "Зюддойче цайтунг". Председателката на парламентарната група на ГСДП Андреа Налес е готова да поеме лидерския пост наред с длъжността, която заема сега, пише германският вестник.

Съгласно коалиционното споразумение лидерът на ХСС Хорст Зеехофер ще оглави вътрешното министерство, отговарящо за имиграцията, бежанците и вътрешната сигурност.

И.д. министър на финансите Петер Алтмайер от ХДС ще стане министър на икономиката, а министърката на отбраната Урсула фон дер Лайен от ХДС ще запази поста си, посочва ДПА.

По коалиционното споразумение ще трябва да се произнесат 460-те хиляди членове на ГСДП, а процесът ще отнеме няколко седмици. Много членове са скептични към нова коалиция с Меркел след катастрофалното представяне на тяхната партия на изборите миналата година.

Канцлерката ще трябва да получи единствено одобрението на ХДС на партиен конгрес, което е доста по-малко препятствие, отбелязва Асошиейтед прес.

Меркел: Коалиционното споразумение е здрава основа за стабилно правителство

Ангела Меркел каза, че коалиционното споразумение между нейните консерватори и социалдемократите е здрава основа за съставяне на добро и стабилно правителство, предаде Асошиейтед прес.

Меркел постигна споразумение за правителство, но е отслабена от мигрантската криза

Ангела Меркел е на 63 години, от които е прекарала 12 като канцлерка на Германия. Тя дълго време изглеждаше непоклатима начело на държавата, но преди началото на четвъртия си мандат е отслабена от кризата с мигрантите и четирите месеца политическа бъркотия, предаде Франс прес.

Днес най-после бе сключено споразумение за коалиционно правителство с Германската социалдемократическа партия, но Меркел ще трябва да почака още три-четири седмици преди да разбере дали редовите социалдемократи приемат документа с референдум.

От есента нещата вървят накриво за канцлерката, като се започне от парламентарните избори през септември, на които консервативното ѝ семейство регистрира най-ниския си резултат от 1949 г., включително заради възхода на крайната десница, която печели привърженици с антимюсюлманските и анти-Меркеловите си изказвания. Още

Меркел заяви пред репортери след маратонските преговори, довели до окончателната сделка, че споразумението ще помогне на германската икономика да остане силна и ще води Германия към бъдещето.

То е основа за "добро и стабилно правителство, от което има нужда нашата страна и което мнозина по света очакват от нас", каза тя пред журналисти. "Знаем, че за да гарантираме, че то ще бъде добро за хората в бъдеще, ще трябва да модернизираме инфраструктурата и да се справим с предизвикателствата на дигитализацията", продължи канцлерката. "Солидните финанси ще са отличителният знак на нашето управление".

Направихме компромиси, особено за разпределението на министерствата, заяви Меркел. По думите ѝ много консерватори няма да бъдат доволни от решението министерството на финансите да бъде дадено на социалдемократите, посочва Ройтерс.

Би Би Си: Споразумението изглежда като победа за социалдемократите


Предаването на контрола върху финансите, външната и трудовата политика в ръцете на германските левоцентристи ще има значително въздействие върху останалата част от света, особено върху Европа, пише анализаторът на Би Би Си Деймиън Макгинес от Берлин.

Управлявано от социалдемократите финансово министерство вероятно ще бъде в унисон с амбициозните планове на френския президент Еманюел Макрон за реформиране на Европейския съюз, позволявайки по-голяма германска подкрепа за преживяващите трудности икономики от еврозоната.

У дома тези важни министерства ще помогнат на Социалдемократическата партия (СДП) да прокарва ключови леви политики, например за повече права за работниците и служителите, посочва Макгинес.

Всичко това може да се хареса на партийните членове, които ще гласуват окончателната коалиционна сделка. Споразумение, което изглежда като победа за СДП, ще увеличи вероятността партийните членове да гласуват с "да". Но ако те го отхвърлят, най-вероятният изход може би ще са нови избори, прогнозира анализаторът.

Съюзници в ЕС, като Франция, смятат Германия за стълб на стабилността в блока и се надяваха Меркел да успее.

След като партията ѝ понесе тежки загуби през септември, тя се зарече да си върне десните избиратели, отбелязва Макгинес и припомня, че крайнодясната партия "Алтернатива за Германия" спечели тогава 94 места в парламента и стана третата сила в германската политика.

Споразумението е в ръцете на над 460 000 членове на СДП

Сега общо 463 723 членове на Германската социалдемократическа партия имат право на участие във вътрешнопартийния референдум по въпроса за или против нова коалиция с консервативния блок, предаде ДПА.

В гласуването ще могат да участват само хора, станали членове не по-късно от 18 ч вчера. От началото на годината членове на партията са станали 24 339 души, заяви генералният секретар на партията Ларс Клингбайл.

На референдума членовете на партията ще се произнесат по програмата на правителството.
Предполага се, че много от новопостъпилите членове са против ново издание на така наречената "голяма коалиция", управляваща Германия от 2013 г.

На завършилите без категоричен победител избори през септември всички партии от коалицията понесоха сериозни загуби. Резултатът на СДП беше най-лошият от 1949 г., което накара нейния лидер Мартин Шулц първоначално да обяви, че партията му ще остане в опозиция, за да възстанови силите си.

Но той беше убеден да си промени мнението, след като преговорите за съставяне на управляваща коалиция между консерваторите, либералите от Свободната демократическа партия и Зелените се провалиха.

Пълният обрат в позицията му предизвика недоволство сред членската маса на ГСДП, особено сред младежката организация на партията, която агитира да се гласува против споразумението за нова коалиция.

"Сега имаме ясна времева рамка и искаме да я използваме", каза пред ДПА лидерът на младежката организация Кевин Кюнерт. Той отрече новопостъпилите членове да са се присъединили към партията само за да гласуват против нова голяма коалиция.

"Мнозинството са дошли в СДП, за да дадат тласък напред на партията, както и за обновяването ѝ в дългосрочен план. СДП отчаяно се нуждае от тях", каза той. "Изпитваме задоволство от това, че толкова много хора са се възползвали от тази възможност."

Всеки над 14-годишна възраст може да стане член на СДП. Членският внос е символичните 2.50 евро на месец за работещите, но хората с доходи над 4000 евро месечно следва да плащат вноски в размер до 250 евро на месец.

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

11 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Quo
    #11

    Трябва повече Америка. Германия не е достатъчно решителна - особено по-отношение на санкциите в енергетиката - спрямо Кремъл, за да се справим с дезинформацията и целия кален поток леещ се от Кремъл.

  2. Bлaдo
    #10
  3. Miau
    #9
  4. joro
    #8
  5. Преслав
    #7

    И? Теб това ли осмисля животеца ти? Партията му спечели мнозинство, ще си изберат лидер в парламента. Избирателите доказаха, че е бил прав, а това че го спират с мръсни номера е ясно на всеки непредубен наблюдател. Гледай си там "мижавата партия", както обича да ви нарича любимия ви президент.

  6. Лизи Гугуткова
    #6
  7. Преслав
    #5

    Нищо, хората пак гласуваха за него. Чакай сега да видиш след месец какво ще стане и в Италия :)

  8. Лизи Гугуткова
    #4

    Каква беше Алтернативата...за Германия - крайно десни и крайно леви, подкрепяни финансово и хибридно от "ледената империя" и тролчетата и. Де бре, какво стана с "република Каталуния" ...и бедният херой пучдемон.

  9. Преслав
    #3

    Така беше Дядо Петре. Предния път Кънев и Куневица с РБ. Сега като не можаха да стигнат до НС, Патриоти и сие пристанаха на Борисов.

  10. Дядо ми Петър
    #2

    Хем е първа приятелка на Рапона, ама не взе пример от него! Я как за пет минути се коалира, само като им показа кокала, всякакви отрепки веднага се залепиха за "управлението" на нещастната ни Родина.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

Участвам