Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Меркел: Москва разруши доверието

35 коментара
Меркел: Москва разруши доверието

Кризата със спирането на руските петролни доставки за Европа даде силен тласък във финалната подготовка на проекта на Европейската комисия (ЕК) за бъдеща енергийна “революция” на ЕС, предаде EUobserver. Документът ще бъде представен на 10 януари, но както посочва изданието, реалните проблеми са по-големи и по-тежки за решаване, отколкото този с Русия.

Във вторник германският канцлер Ангела Меркел каза, че Москва е “разрушила доверието”, когато внезапно е преустановила подаването на нефт през Беларус за Полша и Германия.

Планът за действие ("Action Plan") за нова енергийна политика на ЕС предвижда страните от съюза да направят така, че да са изложени на по-малко удари от страна на Русия, като говорят “в един глас” с Москва, засилят европейската солидарност при споделяне на енергоизточници, търсят нови доставчици от Централна Азия и изградят повече ядрени реактори.

Това е трудна задача, като се има предвид, че страните от ЕС не могат да постигнат съгласие за стартирането на преговори с Русия; Берлин и Будапеща сключиха мащабни двустранни споразумения с Москва; режимите на Казахстан и Татрастан може да се окажат още по-трудни от този в Русия, а европейските граждани не искат ядрени реактори, посочва EUobserver.

Путин се зае с кризата

Междувременно руският президент Владимир Путин се зае лично с уреждането на конфликта с Беларус около доставките на петрол и транзита за Европа, по време на правителствено заседание във вторник.

Въпреки предварително поставените от Москва условия, Владимир Путин нареди преговорите с Беларус да продължат, но същевременно поиска руските петролни компании да проверят възможностите си за ограничаване на нефтодобива заради транзитната криза.

Преговорите между делегации от двете страни започнаха в Москва късно следобед във вторник, като в същото време някои медии съобщиха за провала им. Преди това на пресконференция в посолството на Беларус делегацията от Минск заяви, че настоява за разговори без предварителни условия и че е внесла предложенията си за изход от кризата.

Руският министър на промишлеността Виктор Христенко обяви на пресконференция за възможна промяна в средносрочен план на руския петролен експорт през Беларус. Той напомни, че тази съюзна държава изнася главно в Русия и заплаши с преразглеждане на различни търговски преференции в отговор на въведената транзитна петролна такса.

Експерти прогнозират решаване на конфликта в рамките на седмица.

Руската компания "Транснефт", която в понеделник обяви, че е преустановила доставките по петролопровода “Дружба” през Беларус за Европа, повтори, че вината за това нови Минск. “Транснефт” отвърна на съдебния иск срещу нея в Беларус със съдебен иск срещу Минск за незаконно отклонение на близо 80 000 тона петрол. Минск от своя страна отново обвини Москва.

Разрушено доверие

Германският канцлер Ангела Меркел, чиято страна председателства ЕС,  определи решението на Русия да спре доставките за Европа като “неприемливо”, съобщи ББС.

По думите ѝ спирането на доставките без консултации разрушава доверието.

Пред германска телевизия Меркел обясни, че кризата между Беларус и Русия показва, че е необходимо Европа да намери алтернативни енергийни източници.

Подобна позиция споделят и други страни членове на ЕС, според които съюзът трябва да намери начин да прекрати енергийната си зависимост от Русия.

По-рано председателят на европейската комисия Жозе Мануел Барозу каза, че не трябва да се позволява на енергийните компании да прекратяват доставките на петрол без предизвестие.

Междувременно руският президент Владимир Путин призова правителството да работи усилено, за да защити интересите на петролните клиенти.

Конфликтът между Беларус и Русия за доставките газ и петрол започна след като Москва увеличи цените на газа и поиска Минск да подпише договор за доставки при двойна от досегашната цена.  

В отговор миналата седмица Минск наложи мито от 45 долара на тон върху руските петролни доставки за Европа, минаващи през беларуска територия.

Стигна се дотам, че Беларус намали транзита на руски петрол за Германия, Полша и Украйна - формално заради отказа на руската страна да плаща транзитното мито. От своя страна Русия окончателно затвори крана на нефта през съседната страна.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

35 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Попов
    #36

    ...това е и краят на мафиотската сага АЕЦ Белене !!!

  2. bg
    #35

    Kak ja vijdash ti giaur dolnoproben padaneto na Russia.Fashistkite merzav4i v Zap.Evropa i USA nemat stomach za tova

  3. Vutev
    #33

    Russia grani4i s USA,japonija,kitai, iran,norvegia,a nie shantavite bulgar ski giauri ne mojeme dori Zapadnitte pokrainini ot serbia da si varnemeAmi kak sha si gi varnete kat Tvoyta Matushka Rus im pomaga. A za Ruskata Imperiya tya e edna ot malko ostanalite. Sled WWI ne moja da se razpadne savsem zashtoto beshe na petcelivshata strana vapreki tce te litcno zagubiha, Prez WWII uspyaha daje da zagrabyat povetce. Obatce kakto znaesh vsitcko e ciklitcno v istoriyata kato viensko kolelo katcvash

  4. Компетент
    #32

    Този път товарищ Лукашенко май е прав - уж са в едно държавно формирование с Русия, но това е само за да го командват - иначе ще си плаща като поп - така, както е за всички чужденци ! :)

  5. Пешо
    #31

    Чрез "скандала" се постигат поне 3 цели:1.ускоряване на строежа на тръбопровода през Балтийско море;2.Ясно се показва на всички, че Русия вече играе по правилата на капитализма;3.Лукашенко ще стане по-симпатичен на Европа, че се опълчи на лошия Путин...Да се мисли, че нещо става изненадващо в голямата политика, е просто наивно:)!

  6. Оптимист
    #30

    Крадливото овчарче "ще я оправи" общата Европейска енергийна стратегия.Нали затова си го избрахме да ни води към Европата !Само избиране до дупка, ме е майката, докато толкова се уморят да ни управляват, че накрая да умрат !

  7. Търгаш
    #29

    Точно това е номерът. Търгашеството е пре-продажба, не е нужно да произвеждаш. Впрочем нищо не пречи БГ да максимизира Чистите си възможности за производство на електричество от енергията на вятър и вода, освен чрез нови технологии Независими от руски.

  8. a
    #28

    А бе я пуснете нашия Р.Овч.И всичко ще е наред в полза на Москва

  9. сом
    #27

    Каква търговия-пасивна или активна.Нямаме АЕЦ.

  10. ММ
    #26

    ОТ КОНФЛИКТА РУСИЯ - БЕЛУРАС ПЕЧЕЛИ ЕДИНСТВАНО ЕВРОПА И АМЕРИКА Т.Е. ЗАПАДА. СКОРО И ПОСЛЕДНИЯ ДИКТАТОР В ЕВРОПА ЩЕ ПАДНЕ. Т.Е ПРЕДПОСЛЕДНИЯ ПУТКИН ЩЕ Е ПОСЛЕДНИЯ.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.