Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Меркел може да има проблеми в Бундестага заради Гърция

Недоволство в партията й от спасителната програма създава проблеми преди гласуването

1 коментар

Канцлерът на Германия Ангела Меркел разполага с най-големия и най-влиятелен блок в германския парламент, но той е и причината за напрежение в навечерието на гласуването в сряда на поредната спасителна програма за Гърция. Колко от депутатите във формацията ще застанат зад канцлера?

Решението на финансовите министри от еврозоната изобщо не улесни германския канцлер Ангела Меркел. В петък те дадоха зелена светлина за третата спасителна програма за Гърция за последните пет години, но тя не успокои негодуванието в нейната собствена партия заради финансовата помощ.

Бундестагът, долната камара на германския парламент, се готви да гласува в сряда спасителната програма на стойност 86 милиарда евро, но позицията на Кристин Лагард, ръководителят на Международния валутен фонд /МВФ/, стана основната причина за нежеланието на някои от депутатите да гласуват с "да".

Лагард се въздържа да ангажира управляваната от нея организация с участие в поредната спасителна програма, след като МВФ определи гръцкия дълг като неустойчив.

Очаква се Бундестагът да одобри помощта, но Меркел сигурно се притеснява от това колко от представителите на нейния консервативен Християндемократически съюз /ХДС/ и сестринската му партия от Бавария, Християнсоциалния съюз /ХСС/, ще гласуват против.

Общо двете политически сили разполагат с 311 депутати в 630-местния Бундестаг. Когато долната камара на германския парламент гласува на 17 юли дали да се предприемат преговори с Гърция за нова спасителна програма, 60 от представителите на ХДС и ХСС гласуваха "против". Този брой бе по-голям от очаквания и бе удар за популярния канцлер. Основният въпрос в сряда ще е дали недоволните депутати ще се увеличат.

Пред вестник "Велт ам зонтаг" Фолкер Каудер, верният помощник на Меркел и председател на парламентарната група на нейния блок, отправи предупреждение към депутатите от ХДС и ХСС, които са изкушени да гласуват "против" в сряда. "Тези, които гласуват против не могат да останат в /парламентарните/ комисии, в които се разчита на тях да осигуряват мнозинство, като например бюджетната комисия и тази по въпросите на Европейския съюз".

По-късно той заяви, че е направил това изявление с намерението така да призове за единство, но то повиши напрежението.

Вотът в сряда ще покаже какви са последиците от интервюто на Каудер. Ако броят на гласувалите "против" от редиците на ХДС/ХСС надвиши 60, то това ще се отрази повече на председателя на парламентарната група, отколкото на Меркел. В случай че е по-малък, това ще се приеме за голям успех, а Каудер ще възстанови авторитета си.

В редиците на ХДС вариантът с трета спасителна програма за Гърция отдавна се смята за табу. "Гърците достатъчно дълго досаждаха", каза заместник-председателят на ХДС Томас Щробъл през юли по време на последната извънредна среща на върха на ЕС заради Гърция. Но Меркел и нейният финансов министър Волфганг Шойбле успяха да накарат оглавяваното от левичари гръцко правителство да прекрачи своята червена линия за недопускане на повече строги икономии и спечели огромни отстъпки от Атина.

Въпреки това обаче канцлерът трябваше да понесе 60-те гласа "против" в нейния лагер. Обръщането им в гласове "за" при вота в сряда се смята за тежка задача, но подкрепящи спасителната програма представители на ХДС агитираха в полза на финансовия пакет в края на миналата седмица.

"Постигнатите в Брюксел резултати показват, че обсъжданията ни са били важни и че Гърция сега трябва да осъществи реформите, които първоначално отхвърляше", каза вчера пред вестник "Франкфуртер алгемайне цайтунг" Михаел Гросе-Брьомер, главен организационен секретар на парламентарната група на ХДС/ХСС в Бундестага. "Намесихме се и това имаше ефект".

Но Ханс-Вернер Зин, ръководителят на Института за икономически изследвания "Ифо", който е доста уважаван в скептично настроените към Гърция среди в ХДС, разкритикува последното споразумение от Брюксел само няколко часа след постигането му. Той заяви пред вестник "Билд", че на поредната спасителна програма ѝ липсва достоверност.

Финансовият експерт от ХДС Йенс Шпан опита да представи споразумението за спасителната програма в положителна светлина. "В петък успяхме да постигнем категорични подобрения", каза той. "Ще трябва да разговаряме за облекчаване на дълга", добави обаче Шпан. Неговото мнение далеч не се възприема в редиците на ХДС и ХСС.

При гласуването в сряда Меркел може да разчита на коалиционните си партньори от Германската социалдемократическа партия /ГСДП/, които разполагат със 193 места в Бундестага. В тази политическа сила се надигнаха критики срещу Шойбле, откакто той постави на масата възможността за грекзит по време на трудните преговори за спасителната програма през юли, но по адрес на канцлера няма почти никакви остри упреци. А и самото споразумение за спасителната програма, което бе атакувано от много икономисти, не срещна никаква съществена съпротива в ГСДП.

Критици определиха като пречка за така нужния на Гърция икономически растеж бюджетните икономии и повишенията на данъци, които Атина прие в замяна на помощта, необходима ѝ, за да избегне неплатежоспособността. Но социалдемократите все пак отчитат и ширещите се антигръцки настроения сред германската общественост и се стремят да парират обвиненията, че дават още пари на силно задлъжняла страна, намираща се на ръба на банкрута.

По данни на изследване от миналата седмица на социологическия институт Форса 57 процента от германците са против нова спасителна програма за Атина.

"През последните четири седмици изобщо не очаквах да постигнем толкова амбициозно и подробно споразумение с Гърция", каза пред вестник "Франкфуртер алгемайне цайтунг" говорителят на ХДС и експерт по бюджетните въпроси Екарт Реберг. В интервюто си той изтъкна доводи в полза на гласуването "за" спасителната програма на парламентарния вот в сряда.

"Трябва да сме реалисти, за нас, за Германия, не беше възможно да постигнем повече", каза пред обществената телевизия Цет Де Еф Ралф Бринкхаус, заместник-председател на парламентарната група на ХДС/ХСС.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. mnogo grozen
    #1

    Гърците какво докараха на Европа

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.