Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Меркел подчерта "неизбежната връзка" между Франция и Германия

5 коментара
Преди точно 50 години по време на официалното посещение на германския канцлер във Франция е поставено началото на германско-френското помирение. Половин година по-късно е подписан и Елисейският договор.

Германският канцлер Ангела Меркел приветства във френския град Реймс "неизбежната връзка" между Франция и Германия, подчертавайки, че "всеки може да се присъедини към нея". Европа, изправена пред кризата, преминава "днес през голямо изпитание", посочи Меркел в неделя в реч по случай 50-ата годишнина от "месата на мира", отслужена в Реймската катедрала пред генерал Шарл де Гол и канцлера Конрад Аденауер на 8 юли 1962 година по случай френско-германското помирение.

"Трябва да довършим днес на политическо ниво икономическия и валутния съюз, това са херкулесовски усилия, но Европа е в състояние да ги положи", увери Меркел, цитирана от Франс прес и БТА.

"Нашият шанс е да бъдем единни", допълни тя. "Европа е доста повече от валута и френско-германската връзка е неизбежна в това отношение, тя е белязала много силно европейското обединение, именно тя го тласка напред", но "това не е изключителна връзка, към нея всеки може да се присъедини", посочи Меркел.

"Es lebe die Deutsche Franzosiche Freundschaft" заключи тя, повтаряйки след това на френски" Да живее френско-германската дружба, чието начало постави генерал Де Гол при държавно посещение в Германия през 1962 година".

Застанал до Меркел на площадката пред Реймската катедрала, френският президент Франсоа Оланд изрази пожеланието френско-германската дружба да стане "още по-тясна".

"Не обръщаме страница, а отваряме врата", заяви Оланд, цитирайки думите на своя предшественик Шарл де Гол през 1963 година при подписването на Елисейския договор с германския канцлер Конрад Аденауер, бележещ помирението между двете страни,воювали помежду си в три войни.

"Кой би могъл да помисли навремето, че техните наследници, канцлери и президенти, ще бъдат в състояние заедно да стигнат толкова далеч, да напредват толкова бързо?", продължи френският президент, изброявайки важните етапи от европейското изграждане чак до създаването на еврото.

"При всеки етап в основата е била френско-германската дружба", подчерта той.

"Никаква мрачна сила, още по-малко глупостта, която често я подпомага, няма да успее да засегне дълбокото френско-германското приятелство", заяви френският президент по повод на оскверняването на гробове на германски войници в Северна Франция.

"Нашето приятелство вдъхновява Европа. Не искаме да раздаваме съвети. Възнамеряваме просто да даваме пример", допълни Оланд, след като участва, заедно с Меркел, в тържествена проверка на френско-германската военна бригада.
Двамата ръководители се обръщаха един към друг със "драги Франсоа" и "драга Ангела". Те се целунаха по двете бузи, след което се смесиха с тълпата. Тези картини контрастират със сътресенията на европейската среща на върха в Брюксел на 28 и 29 юни, отбелязва АФП.

Преди това Оланд посрещна Меркел под дъжда на стотина метра от катедралата, към която се придвижиха пеш под аплодисментите на неколкостотин присъстващи.
Двамата лидери присъстваха на мемориална служба в Реймската катедрала, за да припомнят срещата на 8 юли 1962 г. в града между Шарл де Гол и Конрад Аденауер, които подписват френско-германски договор за приятелство.

Годишнината бе помрачена от оскверняването на 51 кръста на гробовете на германски войници във военното гробище в Сент-Етиен-а- Арн в Ардените, Северна Франция, на по-малко от 40 км от Реймс.

Деянието предизвика възмущението на цялата политическа класа - и на левицата, и на десницата.

Близо 17 години след края на Втората световна война и след три последователни конфликта, противопоставящи двете страни, френско-германското помирение е увековечено с официална визита на Конрад Аденауер във Франция от 5 до 8 юли 1962 г. На 8 юли канцлерът и генерал Де Гол заедно присъстват на литургия в
катедралата в Реймс. Два месеца след това Шарл де Гол заминава на официална визита във Федерална република Германия.

От 8 юли започва поредица чествания по случай 50-ата годишнина от подписването на Елисейския договор на 22 януари 1963 година от генерал Де Гол и канцлера Конрад Аденауер.


Оланд заяви, че ще бъде в Берлин на 22 януари 2013 година за 50-ата годишнина от договора, и че иска да превърне 2013 година в година на френско-германски чествания, приобщавайки местни власти, предприятия, културни дейци и граждани.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #5

    Сега до полупребоядисания монархорепубликански ремсист дрогар Тодор Живков Народна поговорка: победителите фалшификатори пишат история. Народна поговорка: всичкото е колкото да ти вземат парите. Лъскане на прашасалия клептократичен имидж на куневици пръмовици кукувици и пр. матрьошки назначени да защитават безмерни потребителски права на номенкратурска паразитокрация... нема нужда.

  2. Анонимен
    #4

    другара Тодар Живков
    Градът, естествено, е Реймс, но за българете е по-важно не шампанското му, а уникалното българско Реймско евангелие, над което са са клели сите френски крале. В него има текстове на Старобългарски език и на двете ни азбуки. Те не са ги разбирале, но са ги считале за магически и свещени (“texte du sacre”). Коронационното евангелие са съхранява в трезора на Реймс и са показва в изключително редки и важни случаи. Над него са са кланяле и са са клели както крал Анри III, известен

  3. Анонимен
    #3

    Не се пише "Ремс",а Реймс!Този град е известен,освен с катедралата си и с шампанското.Близо е до границата с Германия(впрочем отдавна там вече няма граница).Свободни държави,свободни народи,богати,бладонстващи общества,управлявани от мъдри и културни държавници

  4. Анонимен
    #2

    Не им ли каза, че въпреки традицията им се е насъбрало доста? Шли ще ги изчака летния сезон...

  5. Анонимен
    #1

    Браво!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.