Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Meркел призова Ердоган да гарантира свободата на опозицията и медиите

Турският президент се обяви срещу използването на термина "ислямски тероризъм“

0 коментара
Германският канцлер Ангела Меркел призова турския президент Реджеп Тайип Ердоган да гарантира свободата на опозицията, медиите и изразяването, както и разделението между властите.
 
"При опита за преврат ние видяхме как хората в Турция защитиха демокрацията и правилата на демокрацията в Турция. Именно затова в тази решаваща фаза е важна свободата на изразяване на мнения да бъде подкрепена и във връзка с това говорихме за свободата на медиите", каза Меркел след среща с Ердоган в Анкара. 
 
Западни съюзници на Турция, включително Германия, се опасяват, че президентът Ердоган използва опита за преврат като претекст, за да смаже съпротивата - от държавните институции до политическите партии. 
 
"Опозицията е част от демокрацията", каза Меркел.
 
Тя препоръча на Ердоган да бъдат приети представители на ОССЕ като наблюдатели по време на референдума за президентска република, който турските власти подготвят по-късно тази година.
 
"Референдумът и процесът на дълбока политическа трансформация в Турция изискват усилия за гарантиране разделението на властите, както и на принципите на демокрацията в новата политическа система", заяви Меркел в Анкара.
 
Ердоган от своя страна каза, че лансираната от опозицията теза за концентрацията на абсолютна власт в ръцете на президента при установяването на новия управленски модел не съдържа ни най-малка доза истина.
 
"Напротив, запазва се законодателният орган, остават отделни изпълнителната власт и съдебната система, и не може да се говори, че разделението на властите е пред провал. Институциите ще продължат да работят по същия начин, новата система на управлението ще осигури още по-добрата работа на изпълнителната власт, ще отвори пътищата за серия от законодателни решения, съдебната власт ще присъства и функционира по същия начин в обществото“, заяви Ердоган.
 
Той посочи още, че терминът "ислямски тероризъм“ не трябва да бъде използван в никакъв контекст. По думите му не е етично да бъдат споменавани двете думи една до друга, тъй като ислямът е религия, която насърчава мира.
 
"Буквалното значение на думата "ислям“ е мир“, каза турският държавен глава.
 
Това е първото посещение на Меркел в Турция след опита за преврат в страната през юли, който бе последван от мащабни чистки, предизвикващи безпокойство в Европа. След него отношенията между Анкара и Берлин чувствително се влошиха. Германските ръководители многократно призоваха турските власти да зачитат правовата държава.
 
Над 43 000 души в Турция бяха арестувани, а над 100 000 бяха уволнени след опита за преврат на 15 юли.
 
Турците от своя страна обвиняват Германия, че дава убежище на "терористи", като изтъкват, че Берлин отказва да екстрадира предполагаеми пучисти и членове на забранени от Анкара организации като Кюрдската работническа партия /ПКК/ или лявоекстремистки групировки.
Германия е "страна, която е отворила широко обятия за всички терористи, които създават главоболия на Турция", заяви вчера турският вицепремиер Вейси Кайнак.
 
Германските медии съобщиха миналата седмица, че 40 турски военни от НАТО са поискали убежище от германските власти. Анкара призова Берлин "да помисли внимателно" и да отхвърли това искане.
 
Според информации в печата двете страни имат разногласия също за обмена на разузнавателни данни, събрани в Сирия от германски военни самолети, излитащи от турската база Инджирлик. Берлин отказва да предостави на Анкара пълен достъп до тези данни.
 
Посещението на Меркел се осъществява няколко месеца преди важни избори в Германия и преди референдум в Турция за конституционна реформа, разширяваща пълномощията на президента Ердоган, който се очаква да се състои през април.
 
От своя страна Меркел вече обръща поглед към парламентарните избори в Германия през септември, на които особена тежест ще имат въпросът за мигрантите и отношенията с Анкара, като се има предвид, че в страната живеят три милионна граждани от турски произход, отбелязва АФП.
 
Друг въпрос, пораждащ напрежение между двете страни, е свързан с известния турски журналист Джан Дюндар, който избяга от Турция и се установи в Германия. Дюндар стартира нов информационен сайт, критичен към управлението в Турция. Той бе поканен на прием от германското министерство на правосъдието миналата седмица, което предизвика гнева на Анкара. 
подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.