Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Меркел разкритикува икономическата евростратегия до 2020 г.

6 коментара

Германското правителство има съществени съмнения срещу проекта за новата икономическа стратегия "Европа 2020", съобщава “Файнейшъл Таймс Дойчланд", цитиран от "Портал Европа". Документът трябва да мине на одобрение от ЕК в сряда.

В писмо до председателя на ЕК Жозе Мануел Барозу канцлерът Ангела Меркел критикува основно предложението за тясно обвързване на спазването на новите икономически цели с контрола на Пакта за стабилност и растеж (документът се изразява се в поемането на постоянни задължения за поддържане на бюджетна стабилност). Меркел не е съгласна с това, тъй като се опасява, че това ще "политизира ненужно" контрола върху бюджета, се посочва в писмото, с което изданието разполага..

Намерението на Брюксел за обща проверка на спазването на стратегията за растеж и Пакта за стабилност и обосновано с чл.121 от Лисабонския договор, който позволява да се порицават държави, чиято икономическа политика пречи на валутния съюз (Икономическия и паричен съюз). Наредбата ще се използва сега за първи път в случая с Гърция. Зад протеста на Меркел стои страх, че с аргумента да се насърчи икономическият растеж, би могло да бъде застрашено спазването на критериите за стабилност в ЕС.

Германският канцлер поставя условия, при които би се съгласила в новата стратегия. Едно от тях е когато "тези цели могат да бъдат повлияни от правителствата и да бъдат постигнати в рамките на малко години".

Барозу ще представи проекта "Европа 2020" в сряда по време на Съвет по конкурентноспособност, а държавните и правителствените ръководители на ЕС ще се съвещават в края на март по темата. Окончателно стратегията трябва да бъде решена на среща на върха на ЕС. Меркел поставя под въпрос и този график. Той бил твърде амбициозен, се казва в писмото, адресирано към постоянния председател на ЕС Херман ван Ромпой.

Меркел щяла да се съгласи за стратегията, когато "с анализи се докаже, че страните-членки могат да постигнат целите си и какви усилия означава това за всяка една". Освен това германското правителство не можело да задължи двете камари на парламента Бундестага и Бундерата към усилия, които преди това не са били обсъдени.

Зад това се крие желанието всички страни-членки преди решаването на новата стратегия да гарантират и прилагането ѝ, коментира “Файненшъл Таймс“. Принципно единодушие по този въпрос имаше на последната среща на върха на ЕС. В сравнение с Лисабонския договор "Европа 2020" действително трябва да бъде приложена. Това можело да стане, само ако и националните законодатели се чувстват отговорни за това.

"Европа 2020" е икономическа стратегия за следващите десет години, която включва планове за превръщането на Европа в "Съюз на иновациите" до 2020 г.

Предварителният проект на стратегията обвързва научните изследвания, образованието, финансите, интелектуалната собственост, което най-вероятно ще бъде отразено в плана за иновации на ЕК.

ЕС ще трябва да повиши нивото на трудова заетост от настоящите 69 % до най-малко 75 % до края на следващото десетилетие, ще трябва да увеличи инвестициите в сферата на научно-изследователската и развойната дейност и иновациите до 4 % от БВП и да се придържа към “зелените цели" за намаляване на емисиите на въглероден диоксид.

В допълнение, поне 40 % от европейците на възраст от 30 до 34 години трябва да завършат висше образование като в момента процентът им е едва 31 %.

Националните правителства ще трябва да реформират техните иновационни системи, за да се повиши сътрудничеството между промишлеността и университетите и да осигурят достатъчен брой завършващи учени и инженери". За това се настоява от дълго време, много преди началото на финансовата криза.

Европейската комисия иска също страните - членки да коригират процедурите си за национално финансиране, за да се увеличи трансграничното сътрудничество и да се включат в съвместни програми.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. @
    #7

    Браво! Много пъти браво! Бис даже!След като в Брюксел изпълниха Лисабонската програма и построиха обществото на знанието, сега ще направят и "Съюз на иновациите"! И така, докато свят светува(т.е., еврокрацията съществува)! Добре, че Меркел е по-здравомислеща.

  2. Рони
    #6

    "Лисабонската програма" дори не се споменава! А най-нормалното нещо е преди да започнеш поредния "Десетилетен План" от кумова срама да се отчете, като как се изпълни Предишният.Как стана така, че вместо "Водеща икономическа и индустриална сила в света", за 10г. ЕС се превърна в .... ТРЕТА...Къде ще бъдем през 2020г? Една прогноза: дори само "зелената" програма за СО2 емисиите да се изпълни, ЕС ще колабира енергийно и от там икономически.. Е, слава богу дори това няма да стане. ЕС НИКОГА не е успял да изпълни дори част от "палновете" се. както впрочем не успяваше някога и СИВ...

  3. един
    #5

    САЩ бързо ще излязат от кризата, с реструктурирана икономика и водеща роля в иновациите, както винаги. А, забравих - и с много по-ниска безработица от европейската. Само че там се говори по-малко и повече се действа.

  4. drug
    #4

    Wsystnost USA nikoga nqma istinski da izlqzat ot taq kriza - samo dylgiq krai na porednata zla imperiq ot koqto ostawat samo ruini. Towa wse oste ne e napylno qsno, no sled 2-3 godini ste stane qsno do bolka na obudalenite nashenzi koito po default ne hareswat syuza w koito e Bulgaria i tuk edinstwenoto rezonno obqsnenie e psihichno razstroistwo.

  5. В и К
    #3

    сякаш петилетките едно време не ни стигаха.

  6. Шотландец
    #1

    Нека Дянков им обясни колко е ненужна науката за икономиката в условия на криза.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.