Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Меркел вижда шанс Скопие да започне преговори с ЕС, Владо Бучковски - пратеник за България

"Слобода на народот". Протест на ВМРО-ДПМНЕ в Скопие срещу отстъпки за София

17 коментара
Меркел вижда шанс Скопие да започне преговори с ЕС, Владо Бучковски - пратеник за България

Германският канцлер Ангела Меркел смята, че Северна Македония все още има шансове да проведе първата междуправителствена конференция с ЕС по време на ротационното европейско председателство на Берлин, което изтича в края на година.

Във видеоконферентна среща с евродепутати Меркел потвърди, че има трудности и са необходими преговори между България и Северна Македония, съобщи Дойче веле.

Засега обаче няма сигнали, че София ще вдигне ветото си върху преговорната рамка на Северна Македония. 

Почти сигурно София ще блокира Скопие и на предстоящото заседание на Съвета по общи въпроси, планирано за следващата седмица. 

На този фон македонските управляващи назначиха бившия македонски премиер Владо Бучковски за специален пратеник за България.

Той е университетски професор и бивш председател на СДСМ. Бил е и министър на отбраната.
 
"ЕС е нашата стратегическа цел и затова трябва да се борим за началото на преговорите", каза той
 
 
Уличният натиск срещу Заев се засилва
 
Натискът срещу правителството на премиера Зоран Заев обаче става все по-силен. 

Симпатизанти на опозиционната проруска партия ВМРО-ДПМНЕ протестираха в центъра на Скопие срещу евентуални отстъпки на Заев към България.

Те се събраха пред сградите на правителството и външното министерство и настояха за оставката на Заев. Мотото на демонстрацията бе "Оставка на Заев, слобода на народот. Протест сега за да не биде предоцна".

Протестиращите скандираха и срещу новото име Северна Македония, което бе договорено с Гърция, за да се предвижи Скопие към Европейския съюз. 

Заев от своя страна определи ВМРО-ДПМНЕ като "дълбока държава" и коментира на няколко пъти, че партията работи за чужди интереси. 

Преговорите между екипите на София и Скопие продължават, като ВМРО-ДПМНЕ и го обяви за "тайни разговори", които ще доведат до разпокъсването на Северна Македония. 

"Призоваваме премиера Зоран Заев публично да обяви пред македонската общественост за какво точно се преговаря тайно в София тези дни. Зоран Заев съобщи в интервю за българска медия скандални тези, ретуширайки историята и нашите придобивки от антифашистката борба. Дали изразените позиции, за които не се извини, сега са на масата за пазарене с България?", се посочва в позиция на ВМРО-ДПМНЕ.

За да вдигне блокадата си, София настоява към Договора за добросъседство от 2017 година да се подпише нов документ с конкретни ангажименти и гаранции за изпълнението им.

Останалите страни членки на ЕС пък не се съобразиха с българските изисквания и отказаха да ги заложат в преговорната рамка на Северна Македония. Това, както и отказът на Скопие за отстъпки, станаха причина София да наложи вето.

Спорът София-Скопие: нова пукнатина в НАТО 

Настойчивостта на България да блокира преговорите за присъединяване към Европейския съюз със Северна Македония рискува да създаде нова пукнатина в югоизточния фланг на НАТО. Две от страните-членки – Гърция и Турция, вече са дълбоко разделени. Изглежда, че сега ще възникнат колизии между още две държави заради двувековен спор на етническа основа, пише в анализ за "Катимерини" Ставрос Цимас.

И България, и Северна Македония са ключови регионални членове на Алианса. България заради ролята ѝ на надзорник над Черно море и Южна Русия, а Северна Македония като буфер срещу по-нататъшната руска експанзия в сърцето на Балканите. И двете държави усещат много силно въздействието на американско-руския конфликт за влияние.

НАТО обаче изглежда обезпокоен от съперничеството София-Скопие, смятайки го за европейски въпрос, който трябва да бъде решен от страните-членки на ЕС. Възраженията на България срещу присъединяването на Северна Македония към ЕС не произтичат от критериите за присъединяване, като например необходимостта от укрепване на демокрацията и борба с корупцията. Вместо това те се подхранват от исторически твърдения, които подклаждат национализма и в двете страни и в даден момент скоро ще окажат влияние върху НАТО, освен ако тези различия не бъдат разрешени, пише анализаторът, цитиран от БГНЕС. 

Антибългарските настроения в Северна Македония се засилват с благословията на политическото ръководство и медиите и позицията на Скопие към София става все по-агресивна.

Показателен е отказът на искането на София за участие в еър полисинг на НАТО в Северна Македония, както и оттеглянето от проекта за българската атомна електроцентрала Белене. Вместо това избра да подкрепи проекта за природен газ в северното пристанище на Гърция Александруполис.

Междувременно България се готви за избори през пролетта, а политическата класа разчита основно на националистическите настроения, опитвайки се да оформи нов балкански дневен ред, вдъхновен от Османската империя и големите стремежи от XIX век, обвинявайки своите балкански братя в отклонение от правилния път, пише още в анализа. 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

17 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Евлрги
    #17

    Целия напън е за евро парите!! Ако някой вярва че с влизането си в ЕС БЮРМ ще върже и ще цъфне начи много се е излъгал!! А иначе тия дето са политици на БЮРБ трябваше да се сещат че не може да хапеш ръката която подписа съществуването ти!! А да не забравяме че Ж.Желев е един от тия дето удариха подписа и вечно да се помни какво надроби!!

  2. Евлрги
    #16
    Отговор на коментар #15

    След 150 години ние българите отново оставаме разединени и не можем да се съберем!!А това че Балканите щели да бъдат интегрирани в ЕС нас какво точно ни грее, при положение че от север Румъния има претенции към България, второ същата тя продължава да твърди че историята и корените и не са български!! На юг губим Одрин и Солун!! В един момент плюя ти на интеграцията поради това че се появява една пъпка гнойна която твърди че няма нищо общо с нас и е 100% различно!! И така все по-свита България ще

  3. Филка Русофилка
    #15

    1. Cлeд яcнaтa пoзиция пo въпpoca нa пpeзидeнтa Плeвнeлиeв и Влaдo Пepeв oт Cкoпиe, пoвeчeтo дpуги oпити изглeждaт кaтo ceиpджийcкa бъpбopилня.
    Нe caмo Мepкeл, нo и Бългapия cмятa, чe вce oщe имa шaнc и e дoбpe PCМ дa пpoвeдe пъpвaтa мeждупpaвитeлcтвeнa кoнфepeнция c EC пo вpeмe нa гepмaнcкoтo eвpoпpeдceдaтeлcтвo. Зa тoвa oбaчe PCМ тpябвa дa ce пocтapae.
    Cмexoтвopнитe 100-инa пpoтecтиpaщи, кoитo мoжexa дa ce cъбepaт в 1 кьop-coкaк нa cтpaшнитe caтeлитни cнимки и изпpaщaнeтo нa Влaдo Бучкoвcки ca

  4. ivancho ivanov
    #14

    Запитан около средата на 18-ти век, каква е полииката на Русия, император Алексей ... отговря чрез външният си министър "Разширение във всички посоки.."(World order, Henry Kissinger), напиране навън е вековна руска политика,дали императори, дали СССР, дали Путин все същото, та и рeакцията е такава(#13)!

  5. Преслав
    #13
    Отговор на коментар #7

    Но за сметка на Бисмарк, новият държавен секретар на САЩ има виждането, че ключът за възпиране на Москва в Европа са Балканите :)

  6. Преслав
    #12
    Отговор на коментар #10

    То почна ли да викаш Уошингтън на Вашингтон? Вашингтон е дошло от руските потури на дядо ти.

  7. иван колев
    #11

    Меркелицата ще остане в историята на Европа с едно отвратително дело- приемането на милиони пришълци, напълно чужди на нашите ценности! А в българската история ще остане като враг на България, направила всичко възможно, за да приемат макетата в ЕС въпреки нашите напълно справедливи забележки! Колкото по- рано си отиде тая тетка, толкова по- малко злини ще направи на Европа и България!

  8. Bлaдo
    #10

    "википедия" има само у путината ти матушка, пасольски голодранецо(9) ;-) Налягай си руските парцалки и не се ври в европейските ми дела. Когато пУтчо събере силици да признае, че ползвате българската азбука и говорите стара форма на българския език - тогава ще ми се отваряш и ще даваш акъл кой в ЕС какво да признае!

  9. Bluf
    #9
    Отговор на коментар #4

    Меркел всъщност по-скоро да признае баварски (boarisch) на който даже има страници във Википедия. Интересно наистина би станало защото се твърди че той се говори и в Австрия и на други места. Да видим тогава как ли ше реагират всички тия умници дето ни дават акъл сега.

  10. Един препатил
    #8
    Отговор на коментар #4

    Извинете, но аналогията Ви е безкрайно неуместна - та е почти "античка" ако добре ме разбирате. На какво основание искате Меркел да признае съществуването на швейцарски и австрийски език? Някой в Швейцария или Австрия да твърди такова нещо? А мислите ли, че ако някой започне да го твърди Меркел ще се обезпокои особено? И защо по-точно да се разтревожи?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.