Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Меркел започва втория си мандат по-силна, но със спорни идеи

2 коментара
Меркел започва втория си мандат по-силна, но със спорни идеи

Германският парламент гласува в сряда доверие на канцлера Ангела Меркел за нов четиригодишен мандат около месец, след като тя спечели парламентарните избори. 16-членното коалиционно правителството е съставено от Християндемократическия съюз на Меркел, баварския му клон Християнсоциален съюз (ХСС) и Партията на свободните демократи на Гуидо Вестервеле, който е външен министър.

Меркел бе одобрена с 323 гласа в 622-членния Бундестаг - долната камара на парламента, в която нейната консервативна коалиция се радва на удобно мнозинство.

ББС отбеляза, че когато Меркел застана начело на правителството през 2005 година е била в по-слаба позиция. Тогава тя бе принудена да се коалира с нейните левоцентристки партньори от Германската социал-демократическа партия. Сега обаче нещата изглеждат много различно, Меркел е популярна и ще управлява с предпочитания от нея коалиционен партньор - либералите.

Но докато Меркел може би е по-силна, германската икономика е далеч по-слаба сега отколкото преди четири година, а плановете на коалицията са спорни. Новият кабинет обеща намаляване на данъците, за да ускори икономическия ръст. Идеята обаче вече бе критикувана от опозиционните партии и някои регионални управители.

Кабинетът иска да съживи най-голямата икономика в Европа чрез намаляването на данъци, въпреки че дефицитът в бюджета е около 1.5 трилиона евро и продължава да расте.

Основните точки в коалиционното споразумение са намаляване на данъците с 24 милиарда евро, реформа във финансирането на здравната система и намаляване на задължителната военна служба от девет на шест месеца.

Първото, което Меркел ще направи като глава на новото правителство, ще бъде да посети Париж по-късно днес, за да разговаря с френския президент Никола Саркози, съобщи ДПА.

Утре тя трябва да участва в Европейския съвет в Брюксел, където лидерът на свободните демократи Гуидо Вестервеле ще дебютира като външен министър. Коалиционното споразумение беше подписано в понеделник след триседмични тежки преговори. Десноцентристкото правителство наследява коалицията на ХДС с Германската социалдемократическа партия (ГСДП), която претърпя рекордна загуба на изборите на 12 септември.

Меркел заяви пред съпартийци, че предложенията, по които ХДС се споразумя със СвДП, ще помогнат за преодоляване на икономическата криза. Тя обаче предупреди, че бъдещето на Германия остава непредвидимо.

55-годишната Меркел е първата жена канцлер на Германия и първият лидер на страната, израстнал в комунистическата Източна Германия, отбелязва Ройтерс.

Сред личностите, които заемат ключовите постове в новото правителство е 67-годишният Волфганг (ХДС). Досега той бе министъ на вътрешните работи, а сега получава стратегическия портфейл на финансов министър. Шойбле бе няколко пъти министър и по-рано, специалист е по въпросите на вътрешната сигурност и имиграцията. Той изигра важна роля при обединението на Германия, по-конкретно за обединяването на полицейските сили. Юрист по образование, Шойбле е парализиран от 1990 година при покушение. Германия няма да бъде в състояние да балансира бюджета през следващите четири години, тъй като приоритет ще бъде стимулирането на икономическия растеж, заяви той след като номинацията за финансов министър бе обявена.

Министър на икономиката ще е 64-годишният Райнер Брюдерле (СвДП). Специалист по икономика, най-вече по малки и средни предприятия. От 1983 година е председател на Свободната демократическа партия в провинция Райнланд-Пфалц, където над 10 години е министър на икономиката.

Отбрананата оглавява Карл-Теодор цу Гутенберг, 37-годишен (ХСС). Влезе в правителството през февруари, когато зае поста министър на икономиката. Барон, произхожда от старо католическо семейство от Бавария, бързо се наложи като новия любимец на германската десница.

По традиция вицеканцлер и външен министър става лидерът на по-малкия коалиционен партньор СвДП, 47-годишният Гуидо Вестервеле. Той няма опит във външната политика, но се смята, че е доказал политическите си качества. Определян като брилянтен оратор, той ще е първият шеф на дипломация в Европа, който не крие, че е хомосексуален.

В 16-членния кабинет ще има девет нови лица, между които здравният министър Филип Рьослер, 36-годишен лекар, роден във Виетнам и осиновен от германско семейство.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Гуидо
    #2

    Ако съкращаваме Свободните демократи на СвДП, то може би трябва и ХДС да е ХрДС? И ДПС да е ДвПрСв? И НДСВ да е НДвСтВ?Не всяко правило, измислено от езиковедите в БАН, е смислено. СвДП е най-добрият пример за това.

  2. МИ6
    #1

    Изобщо употребата на иницияли без изписване на цялата дума е много лошо нещо.Представете си,че някой незапознат със съответните понятия реши да попрочете нещичко!Ами той ще се откаже бързо.После ще си говорим за невежество и ограниченост.Медиите имат и образователна,освен информативна,роля за обществото.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.