Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Мерки срещу пожари и корояди в четири резервата за 4.4 млн. лв.

Европроектът включва и ремонт на мостчета и заслони по екопътеки на Витоша, Средна гора и Западния Предбалкан

0 коментара
Пожарът в "Бистришко бранище" през 2012 г.

Четири резервата в планините Витоша, Средна гора и Западен Предбалкан до края на октомври 2015 г. трябва да се сдобият със система за 24-часово наблюдение, която в реално време да предупреждава за опасност от пожари. Екопътеките в тях ще получат нова маркировка, а мостчета, пейки, заслони и места за пикник ще бъдат ремонтирани. Популацията на насекомите корояди ще бъде намалена, за да не нанася щети на горите, а след това ще бъде държана под строг контрол със специални капани. Това предвижда европроект, изпълняван от регионалната екоинспекция в София, който е за 4.438 млн. лв., от които над 3.772 млн. лв. са от еврофондовете.

 

Става въпрос за двата витошки резервата "Бистришко бранище“ и "Торфено бранище“, за средногорския "Богдан“, намираш се в близост до Копривщица, и "Училищна гора“, който е разположен в Западния Предбалкан, в близост до село Боженица, и е слабо популярен дори сред местните хора.

 

В момента част от екомаршрутите в резерватите са опасни за туристи и дори някои от тях са затворени, заради паднали стари дървета, потрошени дървени мостчета и парапети, липсваща маркировка, замърсени и порутени заслони, счупени пейки, обясниха пред журналисти директорката на Регионалната инспекция по околна среда и води (РИОСВ) -София Ирена Петкова и Мила Кръстева, координатор на проекта.

 

Става въпрос за екомашрутите, тръгващи от началото на резервата „Богдан“ до едноименната хижа, от Черни връх до хижа "Кумата", от Меча поляна в "Бистришко бранище“ до хижа "Бистрица" и до хижа "Физкултурник“ и от хижа "Видра“ до границата на резервата "Училищна гора“. Общата им дължина е 16 700 метра.

 

Чака се затоплянето на времето, за да започне почистването на териториите на екопътеките, смяната на маркировката, която е в окаяно състояние след падналия снеголом, и възстановяването на мостчета, пейки, заслони и места за пикник. Само за тези дейности ще отидат 57 хил. лв. от бюджета на проекта. Вече е извършен ремонт на информационния посетителски център на парк "Витоша“ в Драгалевци.

 

Основното перо на разходите е за изграждането на система за противопожарно наблюдение на четирите резервата, която ще следи постоянно територията на защитените зони и при опасност от пожар ще предупреждава РИОСВ на момента. За това ще бъдат похарчени над 1.311 млн. лв., а съоръженията ще бъдат доставени от специално създаденото за целта дружество "Противопожарни системи“ ДЗЗД. Четири кули, високи 25 метра, ще бъдат вдигнати на специално подбрани места така, че хем да имат видимост към цялата територия на резерватите, хем да не са разположени в тях, тъй като в такива защитени територии е забранено всякакво строителство, обясни Петкова.

 

На върха на кулите, които ще имат собствено електрозахранване от слънчеви панели, ще са разположени камери. Те ще имат 360 градуса видимост, ще могат да засичат топлина, силата на вятъра, влажността и други метеорологични показатели. В момента се разработва софтуерът на системата като се записват специфичните за резерватите шумове, за да може тя да разпознава след това нетипичното за гората и да подаде сигнал за това на оператора в центъра за наблюдение, който ще е разположен в регионалната екоинспекцията. Идеята е при сигнал за нередност дежурният да провери чрез ръчно управление на камерите дали има опасност от пожар и да предупреди за това съответните служби, обясниха от екоинспекцията.

 

Сред другите цели на проекта е ограничаване на популацията на насекомото корояд, което унищожава паднали и изгорели дървета, които не се вадят от резервата. При нормални обстоятелства то не е проблем, но в ББистришко бранище“ от стари природни бедствия има цели камари гниещи дървени трупи. След пожара там през 2012 г. положението си усложнява и популацията корояд се разраства до степен, в която се превръща в заплаха и за живите дървета в резервата и дори в целия парк "Витоша“. 20 хил. куб. м гора е била засегната от насекомото до 2012 г., но популацията му вече е ограничена. Това е станало възможно с част от парите от общия проект, с които разположени феромонови капани в дървета примамки, които ги привличат в размножителния период, обясни Петкова. В бъдеще ще продължи да се следи опасността от корояди.

 

Като част от проекта ще се разработят и поредица от образователни програми за популяризиране на красотите в четирите резервата, за да бъдат посещавани те от любители на природата. "Ходим в чужбина да гледаме природни забележителности, а често не знаем, че на няколко километра от родните ни домове има уникални красиви места“, коментира Петкова.

 

Друга цел е обогатяване на музейната сбирка на посетителския център в Драгалевци с нови природни експонати, за да стане той още по-атрактивен за туристите. Шефът на екоинспекцията посочва, че в момента инфоцентърът изпитва недостиг на експерти, които да работят в него, но допълва, че намеренията са да се обявяват стажове или практики за желаещи да представят забележителностите и красотите на резерватите.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.