Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Мерките на Камерън срещу "социалните туристи" като предизборен ход

11 коментара

Представените преди ден от британския премиер Дейвид Камерън мерки срещу т.нар. "социални туристи" не се приемат еднозначно. Вестник "Индипендънт" коментира, че Камерън не е успял да предостави цифри, които да илюстрират мащабите на проблема с имигрантите и е бил обвинен, че подклажда паника с новите мерки.

 

Последните правителствени данни показаха, че от 2.2-те милиона имигранти от 8-те източноевропейски страни, влезли в ЕС през 2004 г., едва 12 850 са поискали помощи за безработни, докато са били в процес на търсене на работа, посочва вестникът.

 

Изданието посочва, че най-доволен от вчерашната реч би трябвало да е Найджъл Фараж, лидерът на Партията на независимостта на Великобритания. Неговата формация засега няма депутати в парламента и тази ситуация е малко вероятно да се промени на идните избори, но след вчерашните обещания на Камерън за затягане на мерките за имигрантите, издържани в стила на Партията на независимостта, човек остава с впечатлението, че сякаш Фараж управлява страната, без да държи лостовете на властта.

 

Според британския в. "Гардиън", цитиран от БТА, основната причина за обявеното затягане на мерките е да се намали общественото безпокойство, че в момент, в който британците затягат коланите, имигрантите получават незаслужено парче от все по-намаляващия пай. Втора причина бяха частичните избори в Истли, на които торите останах едва на трето място, а партията на Фараж отбеляза напредък. Този резултат изплаши торите и ги застави да действат.

 

Третата причина е отпадането на ограниченията за българи и румънци на британския трудов пазар от следващата година. Камерън освен това искаше силен финал на парламентарната сесия, доминирана от имиграционната тематика, коментира изданието, припомняйки, че парламентът излиза във ваканция днес в навечерието на Великден.

 

В друга статия "Гардиън" акцентира върху разминаването между Камерън и министъра на здравеопазването Джереми Хънт. Според Камерън британската здравна система губи до 20 милиона лири от това, че мигрантите от страните от Европейското икономическо пространство /27-те страни от ЕС плюс Исландия, Лихтенщайн и Норвегия/ се възползват неправомерно от нея. Но според Хънт сумата е много по-голяма и е дори 200 милиона лири. Това разминаване обаче всява съмнения в цялостните твърдения на Камерън относно вредата от имигрантите.

 

Вестник "Дейли телеграф" се спира върху данните на властите, според които само един на десет чужденци е получил общинско жилище през последните 4 години и че от 121 000 небритански бенефициенти на помощите, които се изплащат по време на търсене на работа, едва 25 000 са от европейски страни, като например Франция и Испания.


Според плановете на Камерън имигрантите ще получават помощи за безработица за повече от шест месеца единствено, ако могат да докажат, че активно търсят работа или имат реален шанс да си намерят работно място. Безработни, които получават помощ, пък ще бъдат проверявани на всеки шест месеца дали търсят работа.

 

Семействата на имигрантите ще трябва да чакат пет години преди да получат общински жилища.

 

Освен това ще бъдат предприети нови мерки по отношение на нелегалната имиграция. Предвижда се максималната глоба за компании, които наемат нелегални работници да бъде удвоена до 20 000 паунда.

 

От гражданите на страни извън ЕС ще се изисква да докажат, че имат здравна осигуровка, преди да бъдат приемани за лечение.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.

11 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #11

    Боже, какви англофили се навъдиха, и това всичко от хора, които не са виждали света от пивовара, по-нататък...

  2. Анонимен
    #10

    Евала на Камерън! Британия не желае търтеи!

  3. Анонимен
    #9

    Толкова много прости хора,толкова патриоти. Защо правят сметка на Великобритания.Разбира се, че не е длъжна да хрантути нашите циганя.Ама хрантутили индийци и др.Но това са тяхни бивши колонии и те с право или не се чувстват задължени да ги поддържат. Тяхна си работа.Смешно ми е - ние сме писнали и изтрещяли от набезите на циганите, по селета хората не знаят като заспят,ако изибщо спят дали ще се събудят.И аз искам ромите да се пръснат по Европа и у нас да не остане и един,но едно е да искаш, а друго да стане.

  4. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #8
  5. Анонимен
    #7

    Различните схеми за социално подпомагане са предназначени за ВРЕМЕННА подкрепа на хора изпаднали в затруднено положение (загуба на работа, заболяване и т.н.). Напълно нормално е достъп до системата да имат тези, които добросъвестно са допринасяли за създаването на обществено благосъстояние.

  6. Анонимен
    #6

    5-ти, моят протест е не срещу решенията, които се вземат-това е тяхната страна и нека правят каквото искат, но съм против ние българите да бъдем използвани като жертвен ягнец и да сме представени като най-черното, имайки предвид, че хора като мен за 10 години тук не са използвали нито веднъж социалната система, напротив, работил съм 10 години и съм си плащал данъците, които са отивали именно да се поддържат тези гета от британци и по 10-20 деца, които някои от по-екзотичните "британцки" граждани

  7. Анонимен
    #5

    Прав е Камерън да не иска социални туристи. Те си ги имат вече достатъчно от бившите си колонии. Такива не само ядат от баницата за която не са допринесли с нищо, но и дават лош пример че може да се живее и така, без да се работи. Във всички развити държави има гета в които хора живеят без да имат постоянна работа от поколения. Това явление е трън в очите на свободното общества. Британците не искат повече такива хора и това е напълно разбираемо.

  8. Анонимен
    #4

    Значи губели 20 милиона, а защо не кажат колко печелят от здравни осигуровки на емигранти ?!!!

  9. Анонимен
    #3

    Английските политици въвеждат имиграцьонни ограничения... какви мерки да очакваме от ограничени хора? Защо българските политици не проявят твърда реакция? Великобритания не е важен инвеститор за България; има толкова много британци, които си накупиха имоти в страната - вдигнете им данъците нали сме бедни, а те имат толкова високи доходи - от това няма да пострадат работни места в България.

  10. Анонимен
    #2

    Английските политици проявяват обичайното си безпрецедентно лицемерство. От 70-те години на миналия век GB има проблеми с имигрантите; главно с имигранти от Индия, Пакистан и други бивши английски колонии както и с имигранти от други европейски страни.

    Работата е там, че за последните близо 50 години GB не е могла да реши този проблем - дори е позволила да се задълбочи, а вместо извинение са направили сериали като 'Mind your language'. Неприятното за английските политици в случая е че ако обвинят

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.