Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Месеци след началото епидемията от коронавируса в Иран не отслабва

0 коментара
Месеци след началото епидемията от коронавируса в Иран не отслабва

Изминаха месеци, откакто Иран започна своята битка с коронавируса. Въпреки това лекарите и сестрите в болница "Шохадайе Таджриш" в Техеран все още ходят всекидневно с маски, защитен костюм и ръкавици и се опитват да овладеят пандемия, която не показва никакви признаци на забавяне.

Тук и в други болници в Ислямската република свистенето от подаването на кислород на трудно дишащи пациенти, пиукането на медицинската апаратура за следене на жизнените показатели и шумът от постоянно сновящи напред-назад медици са се превърнали във всекидневна симфония.

Иран съобщи за първите си случаи на коронавирус и за починали в един и същи ден през февруари - първата и най-голяма епидемия от вируса в Близкия изток. А съвсем неотдавна Ислямската република отчете най-големия си досега ръст на потвърдените случаи за денонощие, последван скоро след това и от най-големия брой жертви за денонощие.

Този ръст, който последва големия мюсюлмански празник миналия месец, възроди страховете, че Иран може да бъде залят от втора вълна на инфекциите. Предвид отварянето на различните сектори на икономиката и засиленото движение на хората, след като седмици наред повечето магазини, офиси и обществени пространства бяха затворени, здравните експерти се опасяват, че нарастващото чувство на самоуспокоение сред 80-милионния ирански народ може да допринесе за още по-голямо разпространение на вируса.

Министърът на здравеопазването Саид Намаки призна, че разбрал какъв е мащабът на предизвикателството, когато се качил на самолет, изпълняващ вътрешен полет. "Много хора нехаят, не искат повече да носят маски", каза той. "Не спазваха социална дистанция при сядането в самолета, а вентилационната система на авиокомпанията не работеше", споделя той.

На 5 юни Иран регистрира най-големия ръст на новопотвърдените случаи за денонощие - 3500. В дните след това този брой спадна, но остава по около 2000 на денонощие, приблизително два пъти повече в сравнение с най-ниските нива от началото на епидемията, които бяха измерени през последната седмица на април и първата седмица на май. Освен това в неделя, понеделник и вторник тази седмица броят на починалите за денонощие за пръв път от средата на април надминаваше 100.

Ръстът в случаите е основно в богатата на петрол иранска югозападна провинция Хузестан, както и в западните провинции Керманшах и Кюрдистан. Властите го свързват с празника Рамазан байрам в края на май, по време на който семействата пътуват при роднини и приятели, за да отпразнуват края на свещения месец рамазан.

Али Реза Зали, който е начело на кампанията срещу епидемията в Техеран, заяви миналата седмица, че "около 60 процента от хоспитализираните пациенти са пътували до друга провинция, преди да се разболеят".

Властите изразиха безпокойство и за положението в източната провинция Систан и Белуджистан, която е погранична с Пакистан.

Ръстът се ообяснява и със засиленото тестване, смята Ехсан Мостафави, представител на министерството на здравеопазването. В цял Иран в момента работят 130 лаборатории, които правят по 25 000 теста дневно. От началото на епидемията са направени общо около 1,3 милиона изследвания, като само допреди месец те бяха 500 000.

Макар и страната постепенно да се отваря отново, някои рестрикции остават в сила. Петъчните молитви продължават да са затворени за посещение в големите градове, както и училищата и университетите с изключение на някои курсове. Властите наложиха правила за социална дистанция сред хората на затворени пространства и наредиха на хората да носят маски на обществени места и в обществения транспорт.

В събота обаче иранският президент Хасан Рохани заяви, че едва 18 процента от народа спазва социалната дистанция и другите мерки, спад в сравнение с 80-те процента допреди около месец. Рохани обаче добави, че отново ще заработят детските градини, кафенетата и библиотеките при спазване на предпазни мерки. Той заяви, че ако е необходимо, страната отново може да се върне към по-строгите мерки.

Преди Иран да съобщи за първите си случаи през февруари, властите дни наред отричаха, че вирусът е достигнал страната, което му осигури време да се разпространи. В същия момент Иран отбелязваше 41-вата годишнина от Ислямската революция през 1979 г. с масови демонстрации, а после в страната имаше парламентарни избори, на които властите отчаяно се опитваха да повишат избирателната активност.

Досега Иран съобщава за над 192 000 потвърдени случая и 9065 починали.

Макар страната вече да признава кризата, въпросите около данните ѝ за епидемията остават.

Според парламентарен доклад от април броят на жертвите в Иран вероятно е около два пъти по-голям в сравнение с официалните числа. В документа се констатира, че с оглед на недостатъчното тестване броят на инфектираните към онзи момент вероятно е надвишавал "между осем и десет пъти" оповестените данни.

Дори днес броят на жертвите в Иран се основава на тези, които са починали в отделенията за коронавирус в болниците. Предполага се обаче, че още много хора са починали в домовете си, а някои семейства, както се твърди, молели лекарите да не споменават, че близките им са умрели от вируса, за да избегнат стигмата, свързвана с Covid-19, болестта, предизвиквана от вируса.

Общинските власти в Техеран наскоро съобщиха, че са подготвили допълнително пространство за погребване на 15 000 тела, макар че заявиха, че то е предназначено в случай на голямо природно бедствие. Те допълниха, че централните гробища в иранската столица разполагат с около 10 000 гробни места, които са готови за използване.

Има обаче усещане и че иранското правителство, което преди не можеше да смогне да отговори на кризата, вече се е приспособило. Като признак, че нещата за него са се върнали в обичайния си ритъм, иранските официални представители възобновиха острата си риторика по адрес на САЩ, които при президента Доналд Тръмп излязоха от споразумението между Техеран и световните сили за иранската ядрена програма и наложиха тежки санкции.

Обществото също изглежда иска някаква нормалност. По улиците на Техеран няколко души, които говориха пред Асошиейтед прес, признаха, че вече не спазват мерките за безопасност.

"Спрях да нося маска", каза Сохейла Фазли, 48-годишна майка на две деца, която страда от диабет. "Когато я нося, ми е трудно да дишам", каза тя.

Властите общо взето следят за спазването на задължителното носене на маски и на другите противоепидемични правила единствено в техеранското метро.

"Не ми харесва да нося маска", каза Голам Реза Сарафи, 24-годишен техник на климатици. "Защо ми е да нося такава, при положение че и досега не съм видял нито един заразен с болестта?", попита той.

Тези нагласи карат здравните власти да се притесняват от ново увеличение на инфекциите. Мохамад Мехди Гуя, представител на здравните власти, предупреди обществото, че Иран не е "преминал първата вълна".

"Все още сме в тежка битка с короната", каза той наскоро. "Не сме в позиция да гледаме с оптимистичен поглед", добави Гуя.

По БТА

Ключови думи

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.