Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Германският футболен национал Йозил напуска два месеца след снимката с Ердоган

Бурни политически реакции по повод оплакването му от "расизъм" и "неуважение"

13 коментара
Германският футболен национал Йозил напуска два месеца след снимката с Ердоган

Плеймейкърът на германския национален отбор и "Арсенал" Месут Йозил обяви, че няма да играе повече за националния отбор на страната, обвинявайки местната футболна федерация в "расизъм" и "неуважение". Конкретната причина са критиките на федерацията след снимката на футболиста с турския президент Реджеп Ердоган.

Йозил обяви решението си в социалните мрежи.

Месут Йозил стана световен шампион през 2014 г. и играе за Германия от 2009 г. Той има 92 мача и 23 гола за първия отбор.

Халфът обясни, че отношението, което е срещнал в родината си Германия след снимката с турския президент Реджеп Ердоган, е повлияло на решението му.

"Снимката с Ердоган не беше акт на политика или на агитация, а просто на уважение към човек, който заема висок пост. Той е президент на родината на моите родители. Моята професия е футболист, а не политик, така че срещата ни нямаше отношение към това", обясни Йозил.

Футболистът казва, че отношението, което е срещнал заради снимката от Германския футболен съюз (DFB), както и от други хора в Германия, го кара да не иска повече да играе за отбора

През май, по време на вечеря в луксозния лондонски хотел Four Seasons, двамата известни футболисти Месут Йозил и Илкай Гюндоган позираха за снимка, на която се здрависват с Ердоган. На друга снимка Гюндоган позира до Ердоган, докато държи в ръце фланелка, с която играе в своя клуб "Манчестър Сити", на която е написал на турски: "На моя уважаем президент, с почитание".

Всичко това можеше да бъде подминато от медиите, ако Месут Йозил и Илкай Гюндоган не бяха родени и израснали в германския град Гелзенкирхен и не бяха приели да играят за германския национален отбор по футбол.

От гледна точка на общественото мнение в Германия, моментът на появата на снимките бе крайно неподходящ, тъй като на следващия ден трябваше да бъде обявен предварителният състав, с който Германия ще играе на Мондиал 2108. А от гледна точка на Ердоган едва ли можеше да има по-подходящ момент, тъй като тогава той беше в предизборна кампания и се бореше за гласовете на милиони турци, живеещи в Европа – в частност Германия.

Той несъмнено спечели от появата си с футболисти от ранга на Йозил и Гюндоган. Като се има предвид, че само Йозил, който играе в лондонския "Арсенал", има над 16 млн. последователи в Инстаграм – това не бе просто подарък, а трофей, отбеляза тогава "Франкфурте алгемайне цайтунг". Управляващата партия в Турция публикува на страницата си в Туитър снимките на Ердоган с германските футболисти от турски произход.

Към това се добавя обстоятелството, че Турция се бори за домакинството на европейския футболен шампионат през 2024 г. Пикантен детайл е, че за същото домакинство претендира и Германия. УЕФА ще обяви избора си на 27 септември.

Възмущението в Германия бе голямо, а критиката по адрес на двамата футболисти – от най-различни страни.

Изказването на ръководителя на Германския футболен съюз Райнхард Гриндел бе недвусмислено: "Футболът и DFB защитават ценности, които г-н Ердоган уважава недостатъчно. Затова не е хубаво, че играчи от нашия национален отбор позволиха с тях да се злоупотребява с предизборни цели".

Сега Йозил казва, че "по-рано е носил германския спортен екип с такава гордост и въодушевление, но сега това се промени". Той се оплаква, че винаги е правил всичко за своите съотборници, треньори и "добрите хора в Германия", но "ако високопоставени чиновници в Германския футболен съюз се отнасят така с мене, не уважават моите турски корени и егоистично ми вменяват политическа пропаганда, тогава настъпва предел". Накрая футболистът се обявява за жертва на расизъм, който по думите му е неприемлив. Освен това твърди, че му приписват отговорност за загубата на германския национален отбор на Мондиал 2018.

Меркел: Повечето турци са добре интегрирани в Германия

Мнозинството от близо 3 милиона граждани от турски произход, които живеят в Германия, са добре интегрирани, заяви в понеделник говорителка на германския канцлер Ангела Меркел, след като германската футболна звезда Месут Йозил напусна националния отбор.

Според правителството Йозил е получил уважение, а всички турци или хора, които произлизащи от мигрантски семейства, се радват на добро отношение в страната.

"Госпожа Меркел оценява направеното от Йозил за националния отбор и го смята за един от големите играчи на Германия. Тя уважава решението му да се откаже."

Защо Йозил се забави толкова, питат от "Алтернатива за Германия"

Вибке Мусал от крайнодясната партия "Алтернатива за Германия" обаче смята, че Йозил твърде дълго е бавил решението си.

"И след всичко това, Йозил се оплаква от неуважение!? Досега не съм успяла да открия (у Йозил -бел.ред.) ангажимент към Германия, нито пък уважение към символи на идентификация като германския национален химн", написа тя в Туитър.

Социалдемократите споделят оценката на Йозил за Германия

Германският министър на правосъдието Катарина Барли, която е от Социалдемократическата партия, също реагира в Туитър.

Според нея е "предупредителен знак, когато голям германски футболист като Месут Йозил вече не се чувства желан в своята страна заради расизъм и не се чувства представляван от DFB."

Турция: Йозил отбеляза "най-добрия гол срещу вируса на фашизма"

Йозил получи подкрепа от Турция, където министърът на спорта Мехмет Касапоглу нарече решението му "почтено", а министърът на правосъдието Абдулхамит Гюл поздрави Йозил, че е отбелязал "най-добрия гол срещу вируса на фашизма".

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

13 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Marian Nikolov
    #13

    Ако Йозил беше израстнал от турчин до европеец и германец, щеше да е наясно, че не бива да се снима с диктатора Ердоган и да му прави реклама. Явно, че е живял в Германия, ползвал се е от правата на германец, но не се е издигнал до гражданин на тази страна.

  2. olele
    #12
  3. olele
    #11

    Всички резаци в германо-туркия са такива, малко германци и много турци - ислямисти. Колкото по-рано германците осъзнаят това , толкова по-добре. В БГ е същото за 100 години свободна България турците у нас са повече турци от колкото българи.

  4. Преслав
    #10

    Явно не си ходил да видиш "съсипана" Турция ама много си слушал :))) Моментната криза ще е преодолеят, нека не забравяме пък че когато имаше Световна финансова криза преди 10 год. , Турция и Полша бяха единствените почти незасегнати. Сега пък е техен ред.

  5. Kiril Kovatchev
    #9

    Ами няма как свободна Германия да уважава Ердоган - човека който разсипва Турция. Не зная дали на футболиста Йозил не му стига акъла да разбере това или просто си търси извинение за слабото преставяне на световното и алиби защо няма да играе на следващото. Във всеки случай Йозил заема грешна позиция с което омаловажава постигнатото от него.

  6. lindentown
    #8

    Йозил след два месеца ще навърши 30г., а последните му изяви в германския национален отбор са меко казано - доста невпечатляващи. Може би след провала на последното СП германците вече прокламират смяна на поколенията и Йозил и без друго няма да бъде част от новия квалификационен цикъл.

  7. lindentown
    #7

    Мултикултурализъм в действие.На тоя не бяха ли му дали преди 2-3 години някаква висока немска награда за успещно интегрирал се в германското общество?! Между другото, проверих в нета, че Йозил е трето поколение имигрант в Германия - дядо му и баба му са пристигнали в Германия в края на 60-те. И въпреки всичко си е останал много повече турчин, отколкото е станал германец. Тръмп е също трето поколение имигрант ( дядо му и баба му по бащина линия са имигранти от Германия, а майка му е от Шотландия). Само че при него интеграционните характеристики са други! Защо ли?

  8. deni123
    #6

    Нищо не искам да кажа за "интеграцията", която правим, но тя е напълно сбъркана и невъзможна. Йозил щеше да е някое кафеджийче или да гние в затвора, ако беше останал в Турция. Това не му пречи обаче да обижда страната, която го е направила суперзвезда.

  9. Борис Б
    #5

    Ми не ирграй. Пореден пример за гениален футболист и IQ в едноцифрено число.

  10. Bлaдo
    #4

    сАмо за протокола? - турският президент на коя раса е представител...?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.