Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Между 1/3 и 1/4 е незаконният дърводобив у нас, масово в ЕС липсва контрол

1 коментар
Между 1/3 и 1/4 е незаконният дърводобив у нас, масово в ЕС липсва контрол

Съществуващото законодателство на ЕС не предоставя на потребителите гаранция, че дървесината, използвана в закупените от тях продукти, не е добита и внесена незаконно. В България незаконната сеч обхваща между една четвърт и една трета от дърводобива, което носи 150 млн. лв. скрити приходи на този сенчест бизнес. Това сочи нов доклад на природозащитната организация WWF, обявен в понеделник.

Документът показа сериозни пропуски в прилагането на еврорегламента за търговията с дървесен материал с доказано законен произход във всичките 16 държави-членки, участващи в проверката.

Незаконната сеч е световен проблем, който води след себе си сериозни екологични, социални и икономически въздействия, заявяват от Глобалния екофонд. Тя унищожава горите по света, а негативният ефект от нея изостря климатичната криза и води до загуба на биоразнообразие. По данни на Интерпол, престъпленията в горите носят и финансови загуби на стойност между 51 и 152 млн. долара в глобален мащаб всяка година.

В същото време Европейският съюз е един от най-големите потребители на дървесина в света. Всяка година ЕС внася 150 млн. тона горски продукти. Целта на съществуващият от шест години регламент е да гарантира, че дървеният материал, стъпил на европейския пазар е добит по законен и отговорен начин. Тъй като дървесината присъства в много ежедневни продукти, важно е да се гарантира, че нейното използване не подхранва незаконни дейности и не влошава състоянието на старите гори, заявяват от екоорганизацията.

"Шест години след влизането в сила на Регламента липсата на реални действия от страна на държавите-членки го обезсмислят", коментира Анке Шулмайстер-Олденхоув от отдел „Гори“ към WWF, Европейски политики (Брюксел). "Без сериозни наказателни санкции, щателни проверки и адекватни ресурси за тяхното изпълнение, Регламентът остава "без зъби". В същото време проблемът с незаконната сеч става все по-голям. Гарантирането на адекватно прилагане на законите за околната среда ще бъде първото изпитание пред амбицията на Европейския Зелен пакт", смята тя.

Според доклада на WWF само половината от проверените 16 държави са включили наказателни санкции в националното си законодателство. Освен това контролът е твърде слаб, а компетентните органи се сблъскват с остър недостиг на ресурси при изпълнение на своите отговорности.

Част от основните слабости в прилагането на Регламента са валидни и за България, сочи проучването, в което се е включило и българското представителство на WWF. Броят на съдебните дела остава незначителен, а за периода между март 2015 г. и февруари 2017 г. за вноса на дървен материал са отчетени нулеви санкции. Екоорганизацията намира това за изключително тревожно и призовава за сътрудничество с европейски и международни органи с цел постигането на конкретни резултати в краткосрочен план.

Според анализа на WWF върху незаконния дърводобив, годишният обем на нелегалната сеч в България достига 2,4-2,7 млн. плътни куб. м. или между 1/4 и 1/3 от общия добив. Основните незаконни дейности са свързани с отсичане на дървета без марка, извършване на сечи без разрешително, транспортиране на дървесина без съответния документ, както и манипулиране количеството на добития материал. Годишно чрез незаконния добив на дървесина сивият сектор в горското стопанство генерира скрити приходи от около 150 млн. лв. В допълнение към тези финансови загуби, горите не могат да изпълняват ефективно своите производствени, водохранни и природозащитни функции. Така освен, че ощетява държавния бюджет, незаконният дърводобив лишава дългосрочно цели райони от чист въздух и питейна вода, допълват от Глобалния екофонд.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #1

    За да има контрол, трябва да се създаде екополиция.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.