Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Междуфирмената задлъжнялост е нараснала с 10% за година

Топлото време и строежа на магистрали подобрили плащането на сметки от гражданите

0 коментара

Междуфирмената задлъжнялост е нараснала с 10% за година, докато топлото време и строежа на магистралите са подобрили плащането на дълговете при гражданите. Това показват данните на Асоциацията на колекторските агенции у нас.

За първи път през септември се отчита ръст, макар и минимален от 1.3 пункта, в индекса за събиране на дълговете. Това е нетипично, защото обикновено февруари и септември са най-слабите месеци. Единият заради краткото време и натрупаните сметки след коледните и новогодишните празници, а другите - заради летните отпуски и подготовката за първия учебен ден, обясни Райна Миткова-Тодорова, председател на асоциацията. Рекорден по отношение на плащане на битови сметки и кредити е бил и октомври.

Причините за това са топлата есен, която е спестила разходи на българите за отопление – парно и ток. Така са се освободили средства за погасяване на дългове. Другият фактор са инфраструктурните проекти, които са увеличили сезонната заетост и са позволили на заетите в сектора да си платят сметките. Подобрената кредитна култура също е оказала въздействие, смятат колекторските компании. Според тях кризата и последващите я трудности са отрезвили хората и те са станали по-предпазливи при тегленето на кредити.

Забавени заплати и безработица

Близо половината от българите бавят изплащането на задълженията си заради забавено изплащане на работните им заплати, посочи Димитрина Гринко, изпълнителен директор на “Сайкъл Кредит”. Това е ръст от 5 пункта спрямо година по-рано.

Другата причина е безработицата, която расте с един пункт за година и достига 15% като основание за неплащане на дълговете.

Останалите причини са, че хората са в чужбина, не са били запознати с условията по договорите или, че не са планирали добре семейните разходи.

За изминалата година няма съществена разлика в профила на длъжника. Новото е, че той вече не е жител на Северозападна България, а на големите градове. Обикновено това е мъж между 40 – 50 години, семеен, на средна менажерска позиция, свикнал да живее нашироко преди кризата, посочи Гринко.

Расте срокът на забавяне на плащанията между фирмите

Срокът на забавяне на плащанията между фирмите се е удължил с 5 дни за година, каза Милена Виденова, изпълнителен директор на “Кофас България”. Към ноември 2012 г. средният срок на отложено плащане между компаниите е 110 дни.

Удължаването на сроковете за плащане се дължи основно на строителството и услугите. Отложените плащанията при строителните компании са достигнали до 172 дни, което е ръст от близо 15% спрямо година по-рано. Докато при услугите те се увеличават от 97 дни преди година на 102 дни.

В същото време в промишлеността и търговията срокът на отложените плащания намалява съответно с 10 и 2 дни. Така търговските фирми се разплащат за 66 дни, а тези в промишлеността за 99 дни.

Данните на “Кофас България” показват още, че междуфирмената задлъжнялост се е увеличила с 10% за изминалата година.

През миналата година официално са фалирали около 500 фирми, което е 0.12% от всичките 400 хил. регистрирани фирми. Това е рекордно подвеждаща информация, смята Милена Виденова. Причините за това според нея са в особеностите на българското законодателство. Причината е, че една фирма може да обяви фалит назад във времето без ограничение в срока. Отделен въпрос е, че процедурата по обявяване във фалит отнема понякога няколко години.

Правила в бранша

Колекторските агенции настояват за въвеждането на правила в бранша. Те приветстват предлаганите законови промени за въвеждане на 10-годишна давност за търсене на задълженията, както и обявяване на фалит за фирмите до 3 месеца назад.

За да заработи успешно това обаче е необходимо да се създаде единен кредитен регистър, посочи Райна Миткова-Тодорова. В момента такъв има само за банковите и лизингови заеми, достъпът до който е ограничен. Според колекторските компании нежно е в този регистър да влязат още и просрочията по комуналните сметки – ток, вода, телефон, парно, а достъпът на лицата до регистъра разширен.

“Въвеждането на абсолютна давност улеснява значително събирането на задълженията и е международна практика. Преди да се направят промените в тази насока обаче е необходимо публично обсъждане за да се намери най-доброто решение. В противен случай могат да бъдат допуснати грешки, последствията от които да са за сметка на добросъвестните платци”, посочи Райна Миткова.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.