Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Международната общност призова за спазване на Рамковото споразумение от Охрид

0 коментара

Пълното изпълнение на Рамковото споразумение от Охрид е от фундаментално значение с цел да се избегнат трагедиите от миналото и е основно за изпълнението на политическите условия, поставени за интегрирането в ЕС и НАТО. Това се казва в обща декларация на специалния представител на ЕС в Македония Алексис Брунс, на посланика на САЩ в Македония Лорънс Бътлър, на посланика на НАТО в страната Никълъс Бигман и на шефа на мисията наблюдатели на ОССЕ в Скопие Крейг Дженис, предаде македонската информационна агенция МИА.

След подписването на Охридското споразумение през август 2001г. ситуацията в Македония се подобри съществено, се казва в декларацията. В нея се добавя, че споразумението създава основа за многоетническа, единна Македония, страна, която отхвърля насилието и чиито граници са ненарушими.

Политическите партии и представителите, които подписаха Рамковото споразумение, са отговорни да се ангажират активно в този процес и да го превърнат в успех, заявяват в декларацията международните представители в Македония.

Според тях изпълнението на Рамковото споразумение не бива да бъде възпрепятствано от действия, които са в противоречие с предишни ангажименти. Те посочват, че алтернативни сценарии ще попречат на успеха, постигнат досега, и ще блокират пътя на страната към Брюксел.

2003 е важна година за Македония, по време на която тя ще предприеме комплексни икономически, съдебни и политически реформи, които ще бъдат основата за интеграцията ѝ с ЕС и НАТО, се казва в декларацията.

ЕС, САЩ, НАТО и ОССЕ остават решени и напълно подкрепят този процес и ще продължат да оказват пълна подкрепа за усилията на всички демократически политически фактори, държавни институции и гражданското общество, които са посветени на работата по пълното изпълнение на Охридското споразумение, както и в борбата срещу организираната престъпност и корупцията в Македония, се посочва още в документа.

Безпрецедентната обща декларацията е предизвикана от обширна статия на бившия македонски премиер Любчо Георгиевски, в която се развива тезата, че съжителството между македонци и албанци е невъзможно и трябва да се търси начин за разделяне на двете общности.

Статията на Георгиевски бе подкрепена от представители на опозиционните партии в македонския парламент.

Статията на Георгиевски, която по същество оспорва всичко, което е направено в Македония от лятото на 2001 г. е обект на оживени коментари в цялата македонска преса.

Под заглавие "Цървенковски: Платформата на Георгиевски е директен призив за война!" Близкият лявото правителство Утрински весник съобщава, че премиерът Цървенковски заявил на заседание на македонското правителство вчера, че лансирането на концепция за промяна на границите и вдигане на берлински стени означава директен призив за война и подялба на държавата. От името на правителството Цървенковски заяви, че изпълнителната власт има капацитет да се справи със всяка заплаха за мира и призова гражданите, политическите партии и неправителствените организации да отхвърлят тези "апокалиптични сценарии", пише в. Утрински весник.

Подобни сценарии означават директно стимулиране на екстремизма, радикализма и призив за активизиране на политически криминални кръгове в Македония, заявил Цървенковски. Той подчертал, че правителството няма да позволи нова дестабилизация или нарушаване на мира и стабилността в страната. Бъдещето на Македония е в мира, единството, интеграциите, приемането на европейските цивилизационни ценности, а не във войната, етническото прочистване, разделенията и възкръсването на някакви средновековни, фашизоидни концепции от миналото, посочил македонският премиер.

Под заглавие "Цървенковски: Джафери и Георгиевски с опасни сценарии за нова война" в. Дневник цитира вчерашната оценка на македонския премиер Бранко Цървенковски, че решението на Демократичната партия на албанците /ДПА/ за замразяване на партийната си дейност и статията на лидера на ВМРО-ДПМНЕ с тези за подялба на Македония и за провъзгласяване на Охридския договор за мъртъв, са синхронизирана и координирана акция на тримата бивши партньори в правителството на ВМРО-ДПМНЕ. Според Дневник лидерът на ВМРО-ДПМНЕ Георгиевски и албанските лидери от ДПА Арбен Джафери и Мендух Тачи са се разбрали за подялба на Македония.

"Във ВМРО-ДПМНЕ започва период на големи кадрови промени. Георгиевски си отива, Димовска се връща, Груевски нов лидер?!" пише в заглавие Утрински вестник. Вестникът отбелязва, че Любчо Георгиевски вчера официално е съобщил, че няма да се кандидатира за председател на партията на предстоящия партиен конгрес на 24-25 май в Охрид.

Под заглавие "Българската патриаршия трябва да признае Македонската православна църква" в. Дневник пише, че един от двата вестници с най-голям тираж в България - софийският Труд, призовал Българската патриаршия да признае незабавно Македонската православна църква, следвайки примера на премиера Симеон Сакскобургготски, който присъства на църковна служба в Охрид по време на посещението си в Македония.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.