Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

МФ спешно написа проектозакон заради казуса с КТБ

Акционерите занапред ще имат право на защита при отнемане на лиценз на банка

5 коментара
МФ спешно написа проектозакон заради казуса с КТБ

Министерството на финансите спешно е изготвило законопроект, с който ще се поправят казуси като тези на фалиралите съответно през 2005 г. и 2014 г. Международна банка за търговия и развитие и КТБ. В бъщете акционерите ще могат да обжалват отнемането на лиценза на банка, пише в проект на промени в Закона за банковата несъстоятелност.

Преди два дни Европейският съд по правата на човека се произнесе, че акционерите в КТБ, основният от които бе Цветан Василев, са били лишени от правото да обжалват отнемането на лиценза на банката. Страсбург установи проблем със законодателството, по силата на което е отнет лицензът. По закон в такива случаи БНБ е задължена да назначи квестори, които действат от името на банката. Т.е. акционерите и ръководството на банката губят контрол върху действията на институцията. Така се оказва, че ако има съдебно обжалване за отнетия лиценз, то се води от квесторите, иначе казано – от същата институция, която е отнела разрешителното за работа.

След отнемането на лиценза през 2014 г. акционерите в КТБ се опитаха да обжалват. Върховният административен съд обаче реши, че те нямали правен интерес. Един от аргументите в тази посока е, че те формално вече не представляват засегнатата банка. Така акционерите бяха само трета страна по делото.

В решението на ЕСПЧ се посочва, че българското законодателство не е предвидило никакви други форми на съдебно обжалване или друга защита в подобни случаи.
Проблемът излезе на яве и през 2016 г., когато България отново бе осъдена в Страсбург по същия казус, но този път от акционерите на фалиралата през 2005 г. Международна банка за търговия и развитие (МБТР). Именно това дело се изтъква като основен мотив на МФ за законопроекта, който обаче бе публикуван ден след решението по казуса с КТБ.

"Със законопроекта се цели изпълнение на решението на ЕСПЧ по делото "МБТР срещу България" и гарантиране правото на защита на кредитна институция в производство по несъстоятелност, като се предвиди нормативна възможност за акционерите и лицата, които са представлявали банката към датата на решението на БНБ за отнемане на лиценза ѝ за извършване на банкова дейност или преди назначаването на квестори, да встъпят в производството по разглеждане на искането на БНБ и да обжалват решението на съда за откриване на производство по несъстоятелност", посочва в мотивите си финансовото министерство. В момента обаче няма парламент, който да приеме законопроекта.

В текстовете се предлага и допълнителна промяна – отмяна на възможността на министъра на финансите да предлага на Фонда за гарантиране на влоговете в банките да освобождава синдика на банка в несъстоятелност, когато синдикът не изпълнява задълженията си или с действията си застрашава интересите на кредиторите. Това правомощие на министъра на финансите бе записано в закона през 2015 г., но според МФ то не е достатъчно обезпечено, защото министърът няма механизъм, по който да следи как синдикът изпълнява задълженията си.

Ключови думи

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. jivka65
    #5

    Казусът КТБ....Какъв казус? Цецо все парите и духна да си живее живота. А сега и жертва го изкарват.

  2. Коментарът е изтрит в 15:43 на 8 октомври 2023 от автора.
    #4
  3. асен
    #3

    цацаров трябваше да е в затвора заради фалирането на КТБ – той прати полицията, за да пхредизвика паника.

  4. Каменица
    #2

    Ехаа! Сега остава Шиши и Белградския Мустак да се прегърнат, да простят и да забравят... и под егидата на Радев и зоркия поглед на Мутрафонова да застанат рамо до рамо и да се превърнат във финансови стожери на новото съветск.. опа! евразийско бъдеще на България. @min!

  5. анита хегерланд
    #1

    Идеята на законопроекта е дупката, в която попадат нашите пари, да е с уточнен размер и да има орган, който да следи тя да не се разширява?! Или големите спестовници с милионите са си осигурили парите?!
    По въпросите на финансите винаги има новости. Това сега са криптовалутите, с които някои фирми работят, за да избегнат плащането на данъци. Криптовалутата не се счита официално за пари и по този начин фирмите отчитат закупуването на фирмени активи. Ти да видиш?! Освен това, когато плащат заплата

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.