Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Мианма е обявена за страна на годината от "Икономист"

Преходът на крадливата диктатура към към подобие на демокрация става по-бързо, отколкото е очаквал някой

2 коментара
Снимка: Списание "Гео"

Ако присъждахме нашата награда "Страна на годината" на държавата, привлякла най-голямо медийно внимание, Русия почти със сигурност щеше да е победител, пише списания "Икономист", цитирано от БТА в понеделник. "Но ние не искаме да отдаваме почести на военния авантюризъм, вътрешните репресии и изгарянето на съвсем добро чуждестранно сирене, затова Владимир Путин ще трябва да се задоволи с китайската награда за мир, която спечели през 2011 година. По същия начин "Ислямска държава", макар че наложи присъствието си в новините по-силно от повечето страни през 2015 г., остава извън класацията, защото не е държава, а гадост", посочва изданието.

То допълва, че предпочита да отличи страна, която е направила света по-добро място. А на фона на преобладаващите лоши новини е насърчително, че има толкова много претенденти. За пример се дава Америка, която наред с други страни, узакони хомосексуалните бракове. Тя също така възобнови дипломатическите отношения с Куба и постигна ядрено споразумение с Иран. Китай донякъде смекчи жестоката си политика за едно дете в семейство. Сега на всички двойки ще бъде позволено да имат по две деца. А като знак за състраданието на комунистическата партия милионите деца, родени без разрешение, скоро ще получат достъп до обществени услуги, от които преди това бяха лишени. В Нигерия за първи път действащ президент беше изместен по мирен начин след избори. Гласоподавателите замениха злополучния Гудлък Джонатан с Мухамаду Бухари, който показва, че обръща внимание на корупцията, и както изглежда, отблъсква джихадистите от "Боко харам", пише още в статията.

"В Латинска Америка "розовият прилив" на ляв популизъм започва да отстъпва. Опозицията във Венецуела спечели две трети от местата в Националното събрание и може да обуздае невъздържаностите на президента Николас Мадуро и неговия прогнил, неспособен и авторитарен режим. В Аржентина гласоподавателите отхвърлиха избрания наследник на Кристина Фернандес де Киршнер и предпочетоха Маурисио Макри, който сега трябва да разчисти нейното наследство от необуздана инфлация, разрушително икономическо управление, манипулирана статистика и подкопаване на демократичните институции. В Гватемала бяха арестувани представители на политическия елит, включително бившия президент, по подозрение в корупция. Комикът Джими Моралес спечели изборите с лозунга "нито корумпиран, нито крадец". Колумбия може скоро да подпише споразумение за спиране на най-дълго продължилата партизанска война в двете Америки", пише списанието.

Европа преживя тревожно надигане на ксенофобски популизъм, но френските избиратели попречиха на амбициите на Националния фронт на Марин льо Пен на регионалните избори. Германия, наред с Швеция, радушно прие много сирийски бежанци. Ирландия, която някога беше отписвана като келтско бедствие, отбеляза тигърски растеж от 7 процента, посочва "Икономист".

Близкият изток преживя нещастна година, но имаше изблици на великодушие. Йордания и Ливан приеха доста повече бежанци от бомбите, куршумите и обезглавяванията в Сирия и Ирак, отколкото която и да е богата европейска държава. В Йордания те са почти една десета от населението; в Ливан - една четвърт. Но в нито една от двете страни не им е официално позволено да работят. Освен това Йордания може да има доста по-добро отношение към отдавна живеещите в нея палестински бежанци, а Ливан е толкова зле управляван, че боклукът се трупа по улиците, допълва статията.

Затова в нея като победител се посочва Мианма. "Преди пет години тя беше крадлива диктатура, където дори снимките на опозиционната лидерка Аун Сан Су Чжи бяха забранени във вестниците. През ноември партията на Су Чжи спечели 77 процента от гласовете. Армията, която запазва значителни привилегии, изглежда готова да сподели властта. Нещата все пак могат да се развият зле. (Мианма продължава да се отнася безобразно към рохингите и други малцинства.) Но преходът на страната към подобие на демокрация се осъществява по-бързо, отколкото е очаквал някой. Поради тази причина Мианма печели наградата", пише "Икономист".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Иван Сусанин
    #2

    Ценностите на Икономист са ясни: Още на първия ред, плюнка върху Русия, която нанесе решаващия удар по ИДИЛ; плюнка по Путин, който е по-голям трън в очите на кръстоносците, дори от ИДИЛ. А цялата широта на погледа е след това за пълнеж. Поръчката е изпълнена.

  2. Boriana Boneva
    #1

    струва си да се прочете, за да се разбере на какви ценности залага "Икономист". И как широко гледа на света.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.