Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Мигрантската криза в Кале показва една Европа без идеи

6 коментара

Европа е приклещена между тези, които искат да влязат в нея, тези, които искат да излязат и тези, които искат да я унищожат. Влизащите са отчаяни, излизащите са ядосани, а унищожителите развяват знамена.

За първи път в историята, тази яростна атака по три направления прави 28-членния Европейски съюз по-уязвим за разцепване, отколкото с перспектива за по-нататъшна интеграция.

Голямото постижение на втората половина на 20-и век е една мирна Европа, почти без граници. Това, че можете да отидете от Германия в Полша през почти несъществуваща граница и почти да не си спомните милионите, изклани преди седем десетилетия, е свидетелство за това постижение. Европейският съюз е най-скучното чудо на света.

Тази Европа не е изложена на непосредствен риск от разпадане. Но в нея има крамоли. Да започнем с тези, които искат да влязат. Те нямат какво да губят, защото са загубили всичко. В много случаи те са от Афганистан (във война откакто се помни), от Сирия (вече са пристигнали 4 милиона бежанци и идват още), Сомалия, Ирак, Еритрея, Магреб или от други места в Африка.

Одисеите на някои от тези мигранти, включващи разнебитени корабчета и алчни трафиканти, приключват с щурмуване на тунела под Ламанша. Те блокират трафика и търговията. Те провокираха криза на хроничното заболяване, известно като англо-френско напрежение. Те предизвикаха гнева на "Дейли мейл" (който пише за много от най-лошите неща във Великобритания). Вестникът смята, че може би е време да се прибегне до армията.

Но включването на армията или изграждането на стени няма да реши нищо. Тези около три хиляди отчаяни хора в Кале са част от далеч по-голям феномен. Над 100 000 бегълци или мигранти влязоха в Европа през Средиземно море от началото на тази година. Немалък брой се удавиха. Войните, подтисничеството, преследванията и икономическите трудности - в съчетание с привлекателно достъпните, дори в най-бедните и изоставени места, картини на просперитет и сигурност - създадоха голяма миграционна вълна. От централната гара на Милано до улиците на Кале, ефектът е очевиден. Дайте ми част от това, искат нямащите.

Европа като цяло сви рамене. Името на играта е дребнаво тесногръдие, в 28 национални проявления. Нямаше единство или цел. След много кършене на ръце, препирни и натиск от силно затруднената Италия, европейските лидери приеха да споделят "тежестта" на някакви си 40 000 бежанци, нищожен брой. Над 3,5 милиона бежанци се намират в момента в Йордания, Турция и Ливан, страни далеч по-малко проспериращи от европейските. Позорът на един континент е вписан в нещастието на мигрантите.

Европейските страни и преди са връщали отчаяни бежанци - и след това са съжалявали. Европейският съюз беше създаден, за да спре повтарящите се войни, които оставиха милиони без домове, без възможност да се върнат. Може да изглежда старомодно да се припомнят идеалите на ЕС, но е необходимо за оцеляването му. Къде е гласът на държавника, който се издига над малодушния хор на дребните сметки и егоизма?

Разбира се, извинения има. Безработицата е висока, растежът нисък или изобщо отсъстващ. Използването на европейските социални системи от тези, които не са плащали за тях, предизвиква гняв. Но това не е причина да се затварят вратите. Мигрантите, макар и многобройни, могат да бъдат абсорбирани от общност от над половин милиард души. Това, от което има нужда, е координирана политика, която осигурява законен път на мигрантите - и политическата решимост да се създаде отново визията на една Европа, която е способна и решена да успее. Сегашният европейски провал се дължи на недостиг на въображение и воля. Еврокризата не може да бъде алиби за бездействие както в Европа, така и в страни като Либия, за която Европа носи отговорност и има ангажименти. Европейската идея трябва да възстанови блясъка си.

Великобритания, чувствайки се заплашена от "рояка" от мигранти, по думите на премиера Дейвид Камерън, освен това е страната, заплашваща да напусне Съюза. Във Великобритания Европа, е станала синоним на бюрократична намеса и на хаос в еврозоната. Гневът се подклажда всекидневно от същата шовинистична преса, която иска да проведе отново битката с французите при Аженкур заради кризата с мигрантите - и да разчисти лагера в Кале със сила.

Възможно е на обещания референдум да се вземе решение Великобритания да напусне ЕС, или така наречения Брекзит. Това ще е лошо за Великобритания и за Европа. Но липсата на обща цел в Европа е в подкрепа на поддръжниците на напускането. Каква роля, питат от лагера, подкрепящ излизането от ЕС, ще има Великобритания в една Европа, водена от Германия, която не иска да води, и разделена на вътрешно ядро на еврозоната, където се случват реалните решения, и онези извън нея, които не споделят общата валута? Силата на германската канцлерка Ангела Меркел не е във визиите. Но Европа има нужда да чуе от нея реч за поемането на риск.

Евентуалният унищожител има ясни цели: отслабена Европа, спъвана от въздигащите се леви и десни антиимигрантски партии, цепеща се по гръцката си периферия, несигурна за източните си съседи, морално изродена, вторачена в пъпа си докато Москва и Пекин определят бъдещето на Евразия.

Името му е Владимир Путин. Той има идеи. Европа, засега, няма никакви. Това е опасно.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Поли
    #6

    Нека не мислим за бежанците като нещастни хора. Нещастни са тези, които са останали там, откъдето бягат. Бягащите защо не станат борещи се против мракобесието в страните си и да защитят с живота си своите близки. Това са си просто обикновени хора-скакалци, търсещи лично спасение и прехрана, без изобщо да им минава през ума, че тези, при които отиват не са техни близки нито по кръв, нито по език, нито по религия.След скакалците остава пустош. Европа, ако не се вземе в ръце, ще бъде опустошена и това ще е в обозримо бъдеще. Но Европа е в ръцете на преситени и лицемерни бюрократи.

  2. lubobansko12
    #5

    Лидерството наистина е Големият проблем на ЕС.
    Дори и на Запада като цяло. Демокрацията не излъчва лидери, а консенсусни фигури.
    Трите заплахи са добре формулирани в статията,независимо кой е авторът..Тези които искат да излязат от ЕС са най-малката заплаха. Както ще излязат, така и ще влязат пак. Тези които искат да унищожат ЕС и НАТО могат лесно да бъдат укротени, като се изправят пред една Украйна член на НАТО и напомпена с експертиза и 100 милиарда/от подстрижката/. Най-страшната заплаха,обаче

  3. Знайко
    #4

    Това провокация ли е? Защо публикувате Роджър Коен, който е известен като путински хрантутник. Той си заработва си парите, а вие замърсявате мрежата.

  4. marij
    #3

    Ами тогава американците да ги вземат при себе си. И без друго имат 10 милиона нелегални, които обаче не получават социални помощи ама някак имат работа???така че някой друг милион в повече няма да се забележи.

  5. Коментарът е изтрит в 23:46 на 2 март 2022 от автора.
    #2
  6. Phoenix
    #1

    Авторът на статияга г-н Коен,вдъхновен от своя /вероятен/ еврейски произход лесно критикува и се подиграва /за съжаление някъде с основание!/ на неразборията в Европейския съюз, но същевременно тихомълком пропуска да направи аналогия с това което САЩ предприеха да спрат имигрантската вълна от съседно Мексико. А това е нито повече,нито по-малко от ...стена. The Wall.Така щатите решиха да се справят с наплива на чиканосите от юг...няма хуманизъм,няма цивилизационно отношение.А пък ни дава акъл. Ако комунистическият режим директно не избиваше опитващите кубинци да се доберат до Флорида /само 90 морски мили от Куба/ щяха да видят те какво е наплив - милиони,милиони.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.