Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Милан Милутинович - от сръбското президентство до Хага

0 коментара

Милутинович е вторият след Милошевич - президент, за който имаше международна заповед за арест. Три години и половина от мандата си той имаше две функции - да управлява Сърбия и да отговаря за престъпления пред Хагския съд. Милутинович изпълняваше първата до 29 декември 2002. От 2003 започва втората.

Биография:
Милан Милутинович е роден на 19 декември 1942 в Белград. Завършил е правния факултет в Белград. Член на председателството на Съюза на социалистическата младеж на Югославия /SSOJ/, после на съюза на югославските комунисти. През 1969 е избран за депутат в сръбския парламент. В периода 1970-1985 е последователно директор на Сръбската национална библиотека и министър на образованието на Сърбия /два мандата/. От 1989 до 1994, когато протичат три от войните на Милошевич, е посланик на Югославия в Гърция. От 1995 до 1997 е външен министър на Югославия. През ноември 1995 участва, заедно с Милошевич, в преговорите за сключване на Дейтънското мирно споразумение, сложило край на войната в Босна. През 1997, в условията на драматична вътрешнопартийна борба, става кандидат на СПС за президент на Сърбия и печели поста с 59.23 % /2 181 808 гласа/ срещу крайнодесния кандидат Воислав Шешел. По време на косовската война Милутинович е член на Съвета за отбрана на Югославия. Това, в съчетание с президентския му пост, го превръща в обвиняем по делото "Косово".
Женен за Олга, има син Велко.
Говори английски и френски.

Обвинение: военни престъпления и престъпления срещу човечеството, извършени по време на войната в Косово /1999/.

История на обвинителния акт: Обвинителният акт е готов на 22 май 1999 с петима обвиняеми - Милан Милутинович /тогава президент на Сърбия/, Слободан Милошевич /президент на Югославия/, Никола Шаинович /вицепремиер на Югославия/, ген. Драголюб Ойданич /шеф на генералния щаб на Югославската армия/ и Влайко Стоилкович /Министър на вътрешните работи на Сърбия/.

Милутинович е обвинен в това, че е "планирал, подбудил, заповядал, извършил, подпомагал или насърчил кампания по насаждане на терор и насилие срещу цивилното албанско население от Косово". Като пунктове от обвинението фигурират убийството, измъчването, унижаването, раняването, незаконното отнемане или унищожаване на имущество и експулсирането на повече от 740 000 хиляди етнически албанци.

Обвинението е повдигнато от тогавашния главен прокурор на Хагския трибунал Луиз Арбур и впоследствие допълнено от новия - Карла дел Понте.

Независимо от заповедта за арест и международно издирване, независимо от многобройните апели на съда и високопоставени политици към Белград, имуществото на Милутинович не е блокирано, а самият той цели 3 години и половина управлява Сърбия. Той се ползваше с изключителната закрила на Президента на Югославия Воислав Кощуница, който нееднократно заяви, че докато Милутинович се ползва от имунитет, той няма да бъде екстрадиран.

Мандатът на Милутинович изтече на 29 декември 2002.

Със съдействието на Фондация "Отворено общество"

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.