Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Милиардите, похарчени за афганистанска армия, облагодетелстваха талибаните

5 коментара
Сн. ЕПА/БГНЕС

Изградени и обучавани в продължение на две десетилетия с цената на 83 милиарда долара, афганистанските сили за сигурност рухнаха толкова бързо и окончателно - в някои случаи без нито един изстрел, че в крайна сметка се оказа, че от американските инвестиции в страната се облагодетелстваха талибаните. Те превзеха не само политическата власт, в техни ръце попаднаха и доставените от САЩ оръжия, боеприпаси, хеликоптери и още техника.

Талибаните заловиха много модерно военно оборудване, след като победиха афганистанските сили за сигурност, които не успяха да защитят провинциалните столици.

Служител на Министерството на отбраната на САЩ потвърди вчера, че талибаните внезапно са получили огромни запаси от американско оборудване, предназначено за афганистанската армия.

Служителят говори при условие, че ще остане анонимен. Внезапната промяна във военната обстановка в Афганистан е унизителна последица от неправилната преценка на военните и разузнавателни агенции на САЩ за боеспособността на афганистанските правителствени сили, които в някои случаи предпочетоха да предадат техниката и оръжията си без бой.

Провалът на САЩ в създаването на стабилна афганистанска армия и полиция и причините за техния колапс ще се проучват години наред от военните анализатори. Основните измерения на случващото се обаче са ясни и не са по-различни от това, което се случи в Ирак. Създадените от САЩ сили се оказаха "кухи", въоръжени с превъзхождащи противника оръжия, но в голяма степен лишени от това, което е най-важното, говорейки за бойна мотивация.

"Парите не могат да купят волята за борба. Не можеш да си купиш лидерство", посочи Джон Кърби, главен говорител на министъра на отбраната Лойд Остин.

Според Дъг Лут, пенсиониран генерал-лейтенант, който е помагал да се ръководи стратегията за войната в Афганистан по време на администрациите на Джордж Буш и Барак Обама, афганистанците са получили необходимите материални ресурси, но са им липсвали по-важните нематериални фактори.

"Принципът на войната гласи - духът доминира над материалното", допълни той и продължи: "Духът, дисциплината, лидерството и сплотеността са по-важни от числеността на войските и оборудването им. Като чужденци в Афганистан ние можем да осигурим военния материал, но само от афганистанците зависи да осигурят нематериалните фактори на духа".

За разлика от правителствените сили талибанските бунтовници се оказа, че ги превъзхождат, въпреки че са по-малобройни, нямат въздушна мощ нито модерно въоръжение. Американските разузнавателни агенции подцениха обхвата на това превъзходство. Дори след оповестеното през април от президента Джо Байдън предстоящо оттегляне на американските военни сили, разузнавателните агенции не предвидиха, че финалната офанзива на талибаните ще бъде толкова успешна.

Обявеното от Байдън изтегляне постави началото на окончателния колапс, коментира Стивън Бидъл, професор по международни отношения и връзки с обществеността в Колумбийския университет и бивш съветник на американското командване в Афганистан.

Проблемът с изтеглянето на американските сили е, че то изпрати сигнал в цялата страна, че всичко свърши - сигнал, който всички разчетоха по един и същи начин. Преди април афганистанските сили губеха войната бавно, но сигурно, а когато научиха, че американските им партньори се прибират вкъщи, импулсът да се предадат без бой се "разпространи като пожар", добави той.

Но провалите са започнали много поотдавна и имат много по-дълбоки корени. САЩ се опитваха да създадат в движение надеждни отбранителни институции, още от самото начало на войната срещу талибаните. Те се опитваха да разширят политическата основа на правителството в Кабул и да наложат демокрация в страна, в която корупцията и връзкарството са широко разпространени.

Година след година американското военно ръководство омаловажаваше проблемите и настояваше, че успехът ще дойде.

Упражнението по създаване на афганистански сили за сигурност толкова зависеше от американската щедрост, че Пентагонът дори плащаше заплатите на афганистанските войници. Твърде често тези пари, както и огромни количества гориво, се оказваха откраднати от корумпирани офицери и правителствените контролни органи, които подправяха отчетите, създавайки "войници призраци", за да може злоупотребата с американските долари да продължи.

Според службата на Специалния генерален инспектор за възстановяване на Афганистан, правителствена агенция, създадена от Конгреса на САЩ през 2008 г., приблизително 145 милиарда долара са били похарчени от американското правителство за възстановяване на Афганистан.

От тях 83 милиарда са били похарчени за развитие и поддръжка на армията и полицията. Тези 145 милиарда са в допълнение към 837 милиарда, които САЩ са похарчили за воденето на войната, започнала с инвазията от октомври 2001 г.

В книгата си "Афганистанските документи", журналистът Крег Уитлок пише, че американците са се опитали да наложат западния начин на мислене на афганистанските новобранци, а не са отделили достатъчно време да помислят дали парите на данъкоплатците се инвестират в наистина жизнеспособна армия.

"Като се има пред вид, че военната стратегия на САЩ зависеше от представянето на афганистанската армия, Пентагонът обърна изненадващо малко внимание на въпроса дали афганистанците са готови да дадат живота си за своето правителство", добавя той.

По БТА.

Ключови думи

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Александър Борисов
    #5

    Талибан, всъщност е настройката на афганското население.По време на американското присъствие,а преди и на руснаците,те, лицемерно кротуваха. Всъщност, при всеки удобен момент помагаха на талибаните.Това население,просто се съпротивляваше на всеки външен опит да го измъкне от мизерията. От там и феноменалното, светкавично срутване на държавата.

  2. Мунчо Велики
    #4

    Светна ли им най-после на американските примати, че не всичко е стока?!? Вярата с пари не се купува! (пък била тя ислям, будизъм или маоизъм) Май д-р Гьобелс ще се окаже прав: - Не е важно в какво вярваш. Важно е силно да вярваш.

  3. анита хегерланд
    #3

    Това е война за пари. Пентагонът разполагаше с милиарди долари, с които разработваше оръжия, технологии, поддъжаше боеспособна армия. Войната в Афганистан беше просто фасада, зад която стоят икономически интереси.

  4. Авакум Захов
    #2

    Американците оставиха един добре въоръжен ислямски проблем близо до Китай и Русия, които също имат ислямско население. С две думи - талибана им е мамата!

  5. Big Bang
    #1

    837 милиарда за 20-годишното владение на пазара на опиум в света....Страхотна сделка.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.