Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Милион и половина, или 21% от българите са били под линията на бедност

5 коментара
Милион и половина, или 21% от българите са били под линията на бедност

През 2013 г. линията на бедност общо за страната e 285.92 лв. средно месечно на човек от домакинство. При този размер на линията под прага на бедност са били 1 527.5 хил. души, или 21 на сто от населението на страната. Това съобщи Националният статистически институт в понеделник.

В сравнение с предходната година размерът на линията на бедност се увеличава с 2.2 на сто, а относителният дял на бедното население намалява с 0.2 процентни пункта.

Системата за социална защита има съществено значение за редуциране на бедността, отбелязват от НСИ. Данните за 2013 г. показват, че ако в доходите на домакинствата се включат доходите от пенсии, но се изключат останалите социални трансфери (обезщетения, социални и семейни помощи и добавки), равнището на бедност се повишава от 21 до 26.7 на сто, или с 5.7 процентни пункта. Съответно при изключване на пенсиите и останалите социални трансфери равнището на бедност нараства до 41.8 на сто, или с 20.8 процентни пункта.

За целия период на наблюдение относителният дял на бедните е най-висок сред безработните (47.6 на сто), като рискът от бедност при безработните мъже е с 0.2 процентни пункта по-висок в сравнение с безработните жени.

През 2013 г. делът на бедните сред заетите намалява спрямо предходната година с 0.2 процентни пункта до 7.2 на сто. Делът на бедните работещи на непълно работно време е 20.9 на сто, докато сред работещите на пълно работно време този дял е 6.4 на сто. Същевременно рискът от бедност сред работещите жени е с 0.5 процентни пункта по-нисък от този при мъжете.

Бедността е концентрирана сред възрастните едночленни домакинства, самотните родители с деца, както и домакинства с три и повече деца. Най-висок е рискът от бедност при домакинства с три и повече деца (68.1 на сто), като относителният им дял нараства спрямо 2012 г. със 7.1 процентни пункта. Относителният дял на бедните е най-нисък в домакинства с трима или повече възрастни (10.7 на сто ) и в домакинства с двама възрастни под 65 години (13.8 на сто).

Най-голям брой домакинства по субективна оценка изпитват ограничения по отношение на почивката извън дома (66.3 на сто) и възможностите да посрещнат неочаквани разходи (за неотложен ремонт на жилището или колата, подмяна на пералня или хладилник, внезапно заболяване и др.) със собствени средства (64 на сто).

Успоредно с това само 4.2 на сто от българите не могат да си позволят телефон, вкл. мобилен, 1.7 на сто - цветен телевизор, 9.5 на сто - автоматична пералня, а 51.1 на сто от домакинствата твърдят, че не могат да си позволят потребление на месо, пиле или риба всеки втори ден.

Относителният дял на хората в домакинства, изпитващи затруднения при плащането навреме на разходите, свързани с жилището, е 36.1 на сто, а 45 на сто от домакинствата се ограничават при отоплението на жилището си.

През 2013 г. 43 на сто от населението живее в тежки материални лишения, като намалението спрямо предходната година е с 1.1 процентни пункта, обобщават от НСИ.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Pilgrim
    #5

    Добре е че на селяните,доколко са останали, мъзите им са пълни с вино,ракия и туршия и някой бут сушен и осолен.Ако не досега щеше да има селски бунтове или както Тренчев призова революция,но сме слаби с главатарите.Хареса ми един от наводнените села - беше ухилен и доволен- защо- защото каза че наденицата му и ракията била на тавана, а не в мазето.Дотам стигаме с гражданското сии съзнание в 21 век - същото като през 19в.

  2. boby1945
    #4

    След 25 години реститутски рИформи, няма как статистиката да е друга.....

  3. daskal
    #3

    Отново оптимистична стъкмистика! Без да се ангажирам с прецизност, съм убеден че повече от половината българи живеят под прага на бедността. Особено интригуващи са така наречените работещи бедни. Не знам в каква друга категория да сложим човек, който се труди срещу 300-400 лева на месец.

  4. detchopora-reloaded
    #2

    21% под прага, 43% на прага !

  5. pinocchio
    #1

    Къде са гордите, евро-коментатори? 25 години демокрация, 25 години възход, както личи от снимката народа ликува!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.