Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Милко Ковачев: Има възможност да влезем в ЕС преди 2006

0 коментара

Няма основания да затворим блоковете през 2006, но има възможност и трябва да направим всички усилия България да стане член на Евросъюза преди това, заяви днес пред депутатите министърът на енергетиката Милко Ковачев. На репортерски въпроси дали думите му означават, че за да влезем по-рано в ЕС, има условие да затворим блоковете през 2006, той обясни: "Не, за такова нещо въобще не може да става дума. Това беше моят отговор на критики в обществото защо се бърза със затварянето на глава "Енергетика".

Ковачев обясни, че пътя, по който България е поела и постигнатите от нея резултати сочат, че е напълно възможно да завършим преговорите през 2003. В такъв случай било логично да станем пълноправен член на Евросъюза преди 2006, защото ратификационният процес протичал в рамките на две години. "Затова правя този анонс, но това е моя оценка", направи той уговорка.

Премиерът пък обясни причината за бързането с преговорите с мотива, че така се отваряли нови възможности пред ядрената ни енергетика, защото страната ни щяла да участва във формирането на общата европейска политика по въпроса.

Пълноправното членство в ЕС е стратегически приоритет на България, а позицията на правителството за 3 и 4 блок в АЕЦ “Козлодуй” дава реални шансове да отстоим българските интереси. Това заяви в началото на парламентарния дебат за преговорната позиция на България относно съдбата на двата реактора, премиерът Симеон Сакскобургготски. Той призова парламентаристите да подкрепят действията на правителството.

Пълноправното членство в ЕС е стратегически приоритет на България, а приемането ни в съюза извежда на предно място въпроса за спазването на правилата, стандартите и принципите, върху които се гради общия европейски дом, каза Симеон Сакскобургготски. Премиерът отбеляза, че съществен елемент в това съжителство е взаимното доверие.

България, както и нейните партньори от ЕС, издига ядрената безопасност в основен приоритет, заяви министър-председателят. За никого не е тайна, че в ЕС съществуват съмнения за безопасността на малките блокове на АЕЦ “Козлодуй”, а България, както и нейните партньори от Евросъюза, издигат ядрената безопасност в основен приоритет, заяви министър-председателят.

С новата си позиция правителството иска да преодолее всякакви съмнения в нивото на безопасност на малките блокове, каза Симеон.Той припомни, че от 1992 г. никое правителство не е могло да промени повтарящата се оценка на от ЕС, според която първите четири малки блока в Козлодуй не подлежат на модернизация на разумна цена. Отдавна въпросът е излязъл от техническата сфера и се е превърнал в политически, допълни той.

Позицията на правителството е да предизвика инспекция на експерти от страните от ЕС, с които като бъдещ член ще споделяме обща солидарност, отговорност и задължения, посочи премиерът. Целта ни е да бъдат чути аргументите на ядрените специалисти, разчитаме тази инспекция да направи цялостна обективна оценка дали са безопасни блокове 3 и 4 на АЕЦ "Козлодуй", допълни той. По думите на Симеон, така България демонстрира пред Брюксел, че е надежден и отговорен бъдещ член на европейското семейство. Убедени сме, че това е позиция, която ще срещне разбиране, добави премиерът.

Ковачев пък обясни, че не може изведнъж европейските граждани да променят позицията си спрямо АЕЦ "Козлодуй" въпреки оценката на МААЕ и цитира думите на австрийска евродепутатка. "След като 10 години размахвахме плашилото, че има две опасни централи - "Игналина" и АЕЦ "Козлодуй", как да обясним на нашите избиратели, че вече няма проблеми", му казала тя.

Въпросът не е чисто технически, каза още Ковачев и обясни, че става въпрос за техническа група, която обаче ще има мандат от Европейския съвет, където се вземат политически решения. "Използването на процедурите и мандата, който самият Европейски съвет е дал на своите органи, за да прави преглед на състоянието и въпросите на ядрената безопасност в страните-членки е начинът, по който безспорния технически факт - доклада на Международната агенция по атомна енергия, ще бъде превърнат в един политически факт сред 15-те страни - членки", каза той.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.